طرح درس روزانه مساحت دایره ریاضی ششم ابتدایی تشکیل شده از 7 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس به دانشآموزان کمک میکند تا با مفهوم مساحت و محیط دایره آشنا شوند و بتوانند آن را به درستی محاسبه کنند. این درس با استفاده از 7 صفحه ورد قابل ویرایش تهیه شده است و هدف کلی آن آشنایی دانشآموزان با این مفاهیم است.
برای رسیدن به این هدف، در این درس سعی میشود تا دانشآموزان با محیط دایره و نحوه محاسبه آن آشنا شوند. همچنین، در این درس به محاسبه مساحت دایره پرداخته میشود و دانشآموزان با نحوه محاسبه مساحت دایره آشنا میشوند. برای رسیدن به این اهداف، از روشهایی مانند پرسش و پاسخ و بحث گروهی استفاده میشود و دانشآموزان به صورت گروهی و ردیفی در کلاس چیده میشوند تا این درس را به طور بهتری فرا بگیرند.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 19 مساحت دایره
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار میرود در پایان درس با مساحت و محیط دایره آشنا شوند. اهداف رفتاری: انتظار میرود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-محیط دایره را به دست آورند.
2- مساحت دایره را به دست آورند.
3-مساحت اشکال نامنظم را به دست آورند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک کارت اعداد
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
نحوه تدریس محیط دایره
بعد از آماده شدن شرایط کلاسی جهت تدریس محیط دایره فعالیت های زیر انجام میپذیرد:
معلم: بچه هاف امروز میخواهیم نحوه محاسبه محیط دایره را به دست آوریم. طرح درس روزانه مساحت دایره ریاضی ششم ابتدایی به همین خاطر من به هر یک از شما 2 دایره میدهم (دایره با شعاع 2 سانتیمتر و 4 سانتیمتر) و 1 نخ. شما دایره شماره 1 را روی میز کار خودتان قرار دهید و نخ را بر دور آن قرار دهید. آنجایی که نخ به هم میرسد علامت بگذارید. (نظارت و کنترل معلم)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا نخ را از دور دایره جدا کنید و به صورت یک خط راست در آورید و اندازه آن را با خطکش به طور دقیق مشخص کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا عددی را که به دست آوردهاید یادداشت کنید.
معلم: حالا اندازه قطر دایره را بطور دقیق اندازه گیری کنید و یادداشت نمایید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: در دایره شماره 2 نخ را به دور دایره قرار دهید و اندازه آن را دقیق بیان کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: اندازه قطر این دایره را به دست آورید.
شاگردان دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا عددی که مربوط به دور دایره بود را بر قطر دایره تقسیم کنید و ببینید که چه عددی بدست می آید.
شاگردان: عددی نزدیک به 14/3 یا خود عدد را به دست می آورند.
معلم: بچه ها، عددی که مربوط به دور دایره بود محیط دایره بود.
حالا شما فکر کنید و بگویید که محیط دایره چگونه به دست می آید؟ شاگردان: بعد از دریافت راهنمایی معلم و مشورت کردن باید کشف کنند که محیط دایره طبق رابطه زیر به دست می آید
14/×3 اندازه قطر دایره = محیط دایره
محیط دایره معلم: ضمن تأیید یافته شاگردان با ارائه توضیحات لازم و تکمیلی به تثبیت یادگیری کمک مینماید و از شاگردان میخواهد که محیط دایرهای که اندازه قطر آن 3 سانتیمتر است را حساب کنند.
نحوه تدریس مساحت دایره
این مبحث به روش نمایشی و پرسش و پاسخ تدریس میگردد. به همین منظور معلم باید سه دایره با شعاع یکسان آماده کند طرح درس روزانه مساحت دایره ریاضی ششم ابتدایی و اولی را به چهار قطاع، دومی را به هشت قطاع و سومی را به شانزده قطاع متساوی تقسیم کند. همچنین گسترده آنها را تهیه و آماده میکنیم و به طرز شکل زیر در تخته سیاه میچسبانیم:
معلم: بچه ها، به دایره ها و گسترده آنها خوب نگاه کنید و بگویید در حالت سوم دایره تبدیل به چه شکلی شده است؟
شاگردان: مستطیل
معلم: پس میتوانیم بنویسیم: مساحت مستطیل = مساحت دایره
شاگردان: بله
معلم: به جای مساحت مستطیل چه باید بنویسیم؟
عرض × طول = مساحت دایره
معلم: بگویید طول مستطیل با چه چیز دایره برابر است؟ (راهنمایی معلم) شاگردان: بعد از مشورت و همفکری با یکدیگر باید بگویند، با نصف محیط دایره.
عرض × نصف محیط = مساحت دایره
عرض × نصف محیط = مساحت دایره
معلم: محیط دایره چگونه به دست می آید؟
شاگردان: از راه ضرب 14/3 × قطر
معلم: اگر بخواهیم نصف محیط را حساب کنیم چه باید بکنیم؟
: باید محیط را نصف کنیم.
معلم: اگر نصف کنیم چه رابطه ای به دست می آید؟
شاگردان: شعاع × 14/3
معلم: پس در رابطه مینویسیم
عرض × شعاع × 14/3 = مساحت دایره
معلم: حالا بگویید عرض مستطیل با چه چیز دایره برابر است؟
شاگردان: شعاع
معلم: آیا میتوانیم به جای عرض، شعاع بنویسیم؟
شاگردان: بله معلم: پس در رابطه مینویسیم:
شعاع × شعاع × 14/3 = مساحت دایره
معلم: چون جابه جایی در ضرب وجود دارد میتوانیم جای شعاع را با 14/3 عوض کنیم. اگر این کار را انجام دهیم رابطه محاسبه مساحت دایره میشود:
14/3 ×شعاع × شعاع = مساحت دایره
معلم: با ارائه تمرین ها و توضیحات لازم به تدریس پایان میدهد. ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان میخواهیم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم فعالیت های تعیین شده و فعالیت های کتاب را انجام دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.