طرح درس روزانه هدیه های آسمانی ششم ابتدایی درس جهان دیگر تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف کلی آشنایی دانش آموزان با این مفهوم و درک نقش اعتقاد به معاد در زندگی، تدوین شده است. برای رسیدن به این هدف، اهداف رفتاری مشخصی برای درس تعیین شده است که شامل آشنایی با معاد بعنوان یکی از اصول دین، درک امکان زنده شدن انسان ها پس از مرگ، معرفی اعتقادات یک مسلمان و توانایی تفکر در پیام قرآنی و درک ارتباط آن با موضوع درس می باشد.
برای رسیدن به این اهداف، روش های یاددهی – یادگیری مختلفی از جمله استفاده از کتاب هدیه های آسمانی ششم ابتدایی، تابلو و ماژیک در این درس به کار گرفته می شود. همچنین، قبل از شروع درس، با پرسیدن سوالات تشخیصی از درس قبل از دانش آموزان، ارزشیابی تشخیصی انجام می شود تا درک آنان از مفاهیم قبلی، بررسی شود.
نام کتاب درسی: هدیه های آسمانی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 9 جهان دیگر
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با مفهوم معاد آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
1-آشنایی با معاد به عنوان یکی از اصول دین.
2- درک امکان زنده شدن انسان ها پس از مرگ.
3- درک نقش اعتقاد به معاد در زندگی.
4- آشنایی با عبدالعظیم حسنی به عنوان یکی از پیروان امامان معصوم (ع)
5- معرفی اعتقادات یک مسلمان
6- توانایی تفکر در پیام قرآنی و درک ارتباط آن با موضوع درس.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب هدیه های آسمانی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
1-تیتراژ فیلم «دکتر محمد قریب» می تواند آغازگر خوبی برای تدریس این درس باشد. در تیتراژ ابتدایی این فیلم مراحل رشد دکتر محمد قریب از کودکی تا بزرگ سالی به صورت آهسته و قابل درک برای بیننده به نمایش گذاشته شده است.
2- مقداری خمیر بازی یا گل سفالگری به کلاس آورده، یا از دانش آموزان بخواهیم تا در زنگ هنر با خود بیاورند و از آنان می خواهیم تا با این امکانات یک شکل هنری درست کنند. اشکال درست شده را خشک کنند و زنگ مربوط به هدیه های آسمان به همراه خود بیاورند و در ضمن، طرح درس روزانه هدیه های آسمانی ششم ابتدایی درس جهان دیگر مجدد مقداری گل سفالگری، یا خمیر بازی نیز به همراه داشته باشند. از بچه ها میخواهیم تا کارهایی را که در زنگ هنر درست کرده اند را خراب کرده و مجدد یکبار دیگر همان شکل را درست کنند. در این اتفاق، درست کردن همان شکل در کدام مرحله راحت بود زنگ هنر یا زنگ هدیه های آسمان؟ چرا؟
3- استفاده از تصاویر فعالیت مربوط به « ببین و بگو» همخوانی کردن شعر نیز ورودیه ی خوبی برای این درس است.
4- تصاویر و فیلم مربوط به مرقد عبدالعظیم حسنی را پخش می کنیم و احتمالا اگر بچه ها خاطره ای از رفتن به این امامزاده دارند را برای کلاس تعریف کنند.
5- نوشتن آیات و عبارات قرآنی فعالیت « تدبر کنیم » و قرائت آن توسط یکی از دانش آموزان کلاس نیز می تواند فضای خوبی برای تدریس آماده کند.
6- تصویر خوانی: از دانش آموزان می خواهیم تا داستان تصویر مشاهده شده را تعریف کنند.
ارزشیابی
در پایان تدریس، از دانش آموزان انتظار داریم:
• ضمن تشرین قدرت امکان زنده شدن مردگان با مثال، به توضیح معاد به عنوان یکی از اصول دین بپردازند.
• ضمن معرفی اعتقادات یک مسلمان در مورد نقش اعتقاد به معاد در زندگی با مثال توضیح دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
ضمن معرفی عبدالعظیم حسنی، پیام قرآنی را صحیح بخوانند و درباره ی مفهوم آن با ذکر نمونه توضیح دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.