طرح درس هدیه های آسمانی ششم درس باغ سری تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد دانش آموزان آشنایی با مفهوم امر به معروف و نهی از منکر را آموزش می دهد. در این طرح درس، دانش آموزان با مفاهیم امر به معروف و نهی از منکر آشنا می شوند و اهداف جزئی و رفتاری مرتبط با این مفاهیم را یاد می گیرند. هدف اصلی این درس، درک مفهوم امر به معروف و نهی از منکر و تربیت دانش آموزان به انجام این عمل در زندگی روزمره خود است.
در این درس، دانش آموزان با تعدادی مثال از نهی از منکر آشنا می شوند، برای مثال عدم استفاده از مواد مخدر، عدم سرقت، عدم توهین به دیگران و غیره. همچنین، دانش آموزان با مفهوم امر به معروف آشنا می شوند که به معنای پیشنهاد دادن به دیگران برای انجام دادن کاری خوب است. این درس به دانش آموزان کمک می کند تا در زندگی روزمره خود، بهترین تصمیمات را بگیرند و از نظر اخلاقی و اسلامی درست عمل کنند.
مشخصات کلی
نام نام خانوادگی:
نام درس:باغ سری
پایه تحصیلی: ششم – هدیه های اسمانی
نام شهرستان:
مدرسه:
تعداد شاگردان:20
تاریخ اجرا :
سال تحصیل
مدت زمان:45دقیقه
عنوان درس
باغ سری
هدف کلی
درک مفهوم امر به معروف ونهی از منکر
اهداف جزئی
1-آشنا شدن دانش آموزان با امر به معروف
2- آشنای فراگیران با نهی ازمنکر
3- آشنای فراگیران با شرایط امر به معروف و نهی از منکر
اهداف رفتاری
دانش آموزان امر به معروف را توضیح بدهند (شناختی)
2- دانش آموزان نهی از منکر را توضیح بدهند.(شناختی)
3- دانش آموزان تفاوت بین امر به معروف ونهی از منکر را بیان کند . (شناختی)
4-دانش آموزان چند نمونه نهی از منکر را بیان کند. .(شناختی)
5-دانش آموزان امر به معروف ونهی از منکر در برابر خود و اطرافیان در زندگی روز مره خود به جای بیاورد (رفتاری)
6-دانش آموزان معنا و مفهومامر به معروف و نهی از منکر را باتوجه به آیه قرانی که در درس آمده است را توضیح بدهد(شناختی)
7-دانش آموزان نسبت به انجام دادن عمل امر به معروف و نهی از منکر علاقه نشان دهند.(عاطفی)
مفاهیم کلیدی
امر به معروف،نهی از منکر
رسانه های آموزشی ومواد آموزشی
تخته سیاه ،گچ،کتاب درسی،کتاب داستان،فیلم،انیمیشن ،عکس،اسلاید
روش تدریس
تلفیقی از روش های سخنرانی ،گفت گو،پرسش پاسخ،قصه گوی،نمایشی
رفتار ورودی
با روی خوش وارد شدن ،سلام و احوال پرسی،حضور وغیاب فراگیران
،توجه به حال روحی وجسمی دانش آموزان،بررسی وضعیت فیزیکی کلاس
،بررسی تکالیف و تمرین های درس گذشته،
ارزیابی ورودی
از ان جای که ارزیابی ورودی مرتبط با سنجش میزان
آگاهی و دانستنی های دانش آموزان از درس قبل می باشد
به اعنوان ارزیابی ورودی
از چند پرسش مانند اینکه
بعد از پیامبر چه کسی به خلافت رسید؟
امام حسن (ع)توسط چه کسی به شهادت رسیدند؟
امام حسین (ع)به مخالفت با چه کسی برخواست و علت قیام خود را چه چیزی بیان کردند؟
حضرت قاسم (ع)در چند سالگی ودر کجا به شهادت رسیدند؟
ارزیابی تشخیصی
با پرسیدن چند سوال میزان آگاهی دانش آموزان را از درس جدید
می سنجیم برای مثال:
بچه های عزیز اگر کسی در مقابل ما کاری زشت و ناپسندی انجام داد بایده چگونه رفتار کنیم با ان شخص؟
اگر شخصی در مقابل ما کاری خوشایند و زیبا انجام داد باید با آن چگونه رفتار کنیم؟
ایجاد انگیزه
خواندن متن درس به عنوان داستان ویا نشان دادن فیلم ویا انیمیشنی یا عکس و یا چند اسلاید در خصوص و با موضوع امر به معروف ونهی از منکر (نشان دادن تصاویری که بیان گر کار های زیبا و پسندیده هستند و کار های که بد وسبب ایجاد نارحتی در بین مردم می شود.
ارائه درس
خواندن از روی متن درس بیان ایه درس و توضیح در باره مفهوم
این آیه و ارتباط آن با درس توضیح در مورد کار های که از آن به عنوان کار درست باید بدان تشویق کنیم و کار های که باید از انجا م دادن آنها خود داری کرد توضیح در مورد اهمیت بسیار والای امر به معروف و نهی از منکر در دین مبین اسلام
ارزشیابی تکوینی
پرسیدن چند سوال از دانش آموزان در حین ارائه درس برای مثال
امر به معروف یعنی چه؟
نهی از منکر یعنی چه؟
جمع بندی
خواندن از متن درس انجام دادن تمرین های مرتبط با درس چه به صورت گروهی و چه به صورت فردی
ارزشیابی پایانی
1-از دانش آموزان بخواهیم که چند جمله از امر به معروف و نهی از منکر بیان کنند؟
2-دانش آموزان اهمیت انجام دادن عمل امر به معروف و نهی از منکر را بیان کند.
3-دانش آموزان معنا مفهوم امر به معروف و نهی از را بیان کند و توضیح بدهد
4- دانش آموز بگویند که خداوند در سوره آل عمران ،آیه ی 104مارا به چه کاری امر می کند
تعیین تکلیف
دانش آموزان به جز کارهای که نام برد شده (در کتاب درسی)چند نمونه دیگر از امر به معروف و نهی از منکر را کلاس درس ارائه بدهند طرح درس هدیه های آسمانی ششم درس باغ سری و خودشان برای دوستانشان بخوانند .دانش آموزان جلسه بعدی اگر خاطره ای در خصوص امر به معروف و نهی از منکر دارند بنویسند و برای هم کلاسی های خود بیان کند
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.