طرح درس هدیه های آسمانی ششم درس سرور آزادگان تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف آشنایی فراگیران با پدر حضرت قاسم (ع) و جنگ های که در آن حضور داشته است، آغاز میشود و با بیان رابطه بین حضرت قاسم (ع) و امام حسین (ع) ادامه مییابد. هدف دیگر این درس آشنایی فراگیران با مفهوم قیام و شخصیت حضرت قاسم در زمینه شجاعت و رشادت است. به علاوه، دانش آموزان با خواهران امام حسین (ع) که در کربلا حضور داشتند و تعداد جزء های قرآن نیز آشنا میشوند. اهداف رفتاری این درس نیز شامل بیان دانش آموزان در مورد جنگ هایی که پدر حضرت قاسم در آن حضور داشته، نسبت حضرت قاسم با امام حسین، علت و هدف از قیام امام حسین (ع) و توضیح مفهوم قیام است.
مشخصات کلی
نام نام خانوادگی:
نام درس:سرور آزادگان
پایه تحصیلی: ششم
درس هدیه های اسمانی
نام شهرستان:
مدرسه:
تعداد شاگردان:20
تاریخ اجرا :
سال تحصیل
مدت زمان:45دقیقه
عنوان درس
سرور آزاد گان
هدف کلی
آشنایی فراگیران با حضرت قاسم (ع)
اهداف جزئی
1-آشنا شدن دانش آموزان باپدر حضرت قاسم (ع)و جنگ های که در آن قهرمانانه جنگید
2- آشنای فراگیران با حماسه عاشورا
3- آشنای فراگیران با رشادت های حضرت قاسم (ع)
4-آشنای فراگیران و فهمیدن ودرک کردن رابطه بین حضرت قاسم (ع)با امام حسین (ع)
5-آشنای فراگیرا ودرک مفهوم قیام
6-آشنای فراگیران با خوهر امام حسین که در کربلا حضور داشتند
7-آشنا شدن فراگیران به تعداد جز های قران
اهداف رفتاری
دانش آموزان جنگ های که پدر حضرت قاسم در آن حضور داشته را نام برد (شناختی)
2- دانش آموزان نسبت حضرت قاسم را با امام حسین بیان کنند.(شناختی)
3- دانش آموزان بگویند که حضرت قاسم قرمان کدام جنگ بوده . (شناختی)
4-دانش آموزان علت وهدف از قیام امام حسین (ع)را توضیح بدهد. .(شناختی)
5-دانش آموزان نسبت به شخصیت حضرت قاسم در زمینه شجاعت و رشادت الگو برداری و تقلید کنند در زندگی روز مره خود(رفتاری)
6-دانش آموزان معنا و مفهوم قیام را توضیح بدهد(شناختی)
7-دانش آموزان نسبت به مطالعه سیره حضرت قاسم (ع) علاقه نشان دهند.(عاطفی)
مفاهیم کلیدی
حضرت قاسم،امام حسین،قیام،کربلا
رسانه های آموزشی ومواد آموزشی
تخته سیاه ،گچ،کتاب درسی،کتاب داستان،فیلم،انیمیشن
روش تدریس
تلفیقی از روش های سخنرانی ،گفت گو،پرسش پاسخ،قصه گوی
رفتار ورودی
با روی خوش وارد شدن ،سلام و احوال پرسی،حضور وغیاب فراگیران
،توجه به حال روحی وجسمی دانش آموزان،بررسی وضعیت فیزیکی کلاس
،بررسی تکالیف و تمرین های درس گذشته،
ارزیابی ورودی
از ان جای که ارزیابی ورودی مرتبط با سنجش میزان
آگاهی و دانستنی های دانش آموزان از درس قبل می باشد
به اعنوان ارزیابی ورودی
از چند پرسش مانند اینکه
پیامبران الو العزم را به ترتیب نام ببرد؟
معجزه به چه معناست؟
اولین پیامبر خدا چه کسی بوده؟
امامان را چه کسی انتخاب می کند؟
دومین اصل از اصول دین اسلام را نام مببرد و توضیح دهد که به چه چیزی اشاره میکند؟
ارزیابی تشخیصی
با پرسیدن چند سوال میزان آگاهی دانش آموزان را از درس جدید
می سنجیم برای مثال:
بچه های عزیزکسی میداند که بعد از پیامبر اکرم چه کسی خلافت رابه دست گرفت ؟
بچه ها میدانید امام حسین (ع) امام چندم ما شیعیان است؟
امام حسین (ع)در کجا و چگونه به شهادت رسیده است ؟
چه کسانی همراه امام حسین در این قیام حضور داشتند؟
بچه های عزیز کسی میداند که حضرت قاسم (ع)کیست؟
ایجاد انگیزه
خواندن متن درس به عنوان داستان ویا نشان دادن فیلم ویا انیمیشنی در خصوص وقایع دشت کربلا و رشادت های حضرت قاسم (ع)
ارائه درس
خواندن از روی متن درس بیان ایه درس و توضیح در باره مفهوم
این آیه و ارتباط آن با درس توضیح در مورد حضرت قاسم (ع) و یژگی ای ایشان و اینکه پدر او چه کسی بوده و قهرمان جنگ های صفین و نهروان بودند و پسر همانند پدر قهرمانان بوده اینبار در دشت کربلا توضیح درمورد هدف امام حسین از قیام و اینکه بعد از پیامبر اکرم چه کسانی به خلافت رسیدن در حالی ک این جانشینی تنها سزاوار امامان بوده اما اینگونه نبوده طرح درس هدیه های آسمانی ششم درس سرور آزادگان و بعد پیامبر اکرم معاویه به خلافت رسید و با استفاده از نقشه ای امام حسن (ع)را به شهادت رساندن در سال 60 هجری قمری معاویه از دنیا رفت و فرزندش یزید به حکومت رسید و امام حسین در مقابل این واقع قیام کردند و با فرزندان و خانواده اش از مدینه به سمت کوفه حرکت کردند امام حسین هدف از قیام خود را این گونه بیان کردن که همانا من برای اصلاح امت جدم قیام کردم و من میخواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم در دشت کربلا راه را بر امام حسین و خانواده و یارانش بستند و بعد از آن اب را بر روی آنها بستند که این کار خارج از مردانگی بوده در این سفرحضرت قاسم به همراه عمو های خود دوش به دوش آنان جنگید و در اخر در سن 14 سالگی به شهادت رسیدند
ارزشیابی تکوینی
پرسیدن چند سوال از دانش آموزان در حین ارائه درس برای مثال
حضرت قاسم در چند سالگی به شهادت رسیدند؟
بعد از پیامبر چه کسی ب خلافت رسید؟
بعداز امام علی چه کسی به امامت رسید؟
حضرت قاسم قهرمان چه جنگی بودند؟
ویژگی های یزید را برشمارند؟
جمع بندی
خواندن از متن درس انجام دادن تمرین های مرتبط با درس چه به صورت گروهی و چه به صورت فردی
ارزشیابی پایانی
1-از دانش آموزان بخواهیم پیامبران الو العزم را به ترتیب بیان کند؟ب صورت فردی
2-دانش آموزان صفات متعددی برای پیامبران خداوند بیان کند.
3-دانش آموزان معنا مفهوم معجزه را بیان کند و توضیح بدهد
4- دانش آموز بگویند کدام اصل از اصول دین اسلام به پیامبران خداوند اشاره می کند
5-دانش آموزان بخش تدبر کنیم را به صورت فرادا انجام دهد و پاسخ های خود را برای هم کلاسی های خود باز گو کند
تعیین تکلیف
دانش آموزان یک داستان از حضرت قاسم (ع) به کلاس درس ارائه بدهند و خودشان برای دوستانشان بخوانند .
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.