طرح درس چرا فرهنگ وهنر در دوره صفویه شکوفا شد مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه ششم دبستان.
الگوی طرح درس روزانه
مشخصات کلی
نام درس : مطالعات اجتماعی تعداد شاگرد :30نفر جلسه:45 دقیقه
نام دبیر: صفحه :66-64 موضوع :چرا فرهنگ وهنر در دوره صفویه شکوفا شد ؟ تاریخ اجرا :
هدف کلی
آشنایی با سلسله صفویان به عنوان یکی از سلسله های ایران
هدف های درسی (جزئی)
انتظار می رود که شاگردان بعد از پایان درس بدانند :
-دولت صفویه را به عنوان یکی از سلسله های ایران بشناسد .
– پایتخت صفویان در زمان شاه عباس اول را بشناسد .
– موسس سلسله صفویه را بشناسد .
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند :
-دولت صفویه را به عنوان یکی از سلسله های ایران نام ببرند .
– پایتخت های صفویان را روی نقشه نشان دهند .
– پادشاهان صفوی را نام برده و در تصویر نشان دهند .
تکنولوژی آموزشی
تصاویر کتاب – تخته وایت برد – ماژیک IT – کتاب درسی – فناوری
روش تدریس
مشاهده ای – پرسش و پاسخ – سخنرانی – بحث گروهی
زمان
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
دقیقه
1-ایجاد رابطه عاطفی
سلام و احوالپرسی – حضور و غیاب – دقت در وضعیت جسمانی و روانی دانش آموزان
3
دیدن تکالیف
بررسی تکالیف جلسه قبل و جمع آوری و ملاحظه آن ها.
3
2-انجام ارزشیابی تشخیصی / آغازین
پرسش از چند دانش آموز برای اینکه متوجه شویم درس قبل را خوب یاد گرفته اند یا نه ؟
مثلا می پرسیم : 1-کتیبه های مسجد امام با قلم چه کسی نوشته شده است؟
2-مسجد شیخ لطف الله به فرمان چه کسی و به چه منظوری ساخته شد ؟
3
3-تنظیم وضعیت کلاس
بررسی وضعیت نشستن دانش آموزان با توجه به روش تدریس موضوع درس
3
4-ایجاد انگیزه برای درس جدید
به منظور اینکه در دانش آموزان جهت یادگیری درس جدید انگیزه و رغبت ایجاد کنیم باید تدریس را با توجه به موضوع و محتوای آن به گونه ای آغاز کنیم که در آن هاشور و اشتیاق جهت یادگیری بیشتر ایجاد کرده و آن ها را درگیر نمائیم . با استفاده از تصاویر – فیلم آموزشی – قصه –
داستان یا خاطره و ….
4
فعالیت های مربوط به ارائه درس
درس جدید را بایاد خدا شروع می کنیم و با استفاده از پاورپوینت و اسلاید هایی که نمایش می دهیم همراه با توضیحات لازم و مفید و تصاویر مربوطه درس را ارائه می دهیم و در حین تدریس نیز جهت جلب توجه بیشتر آن ها سوالاتی را می پرسیم در مورد نقشه قلمرو صفویان و همین طور نمودار خط زمان و دیگر تصاویر توضیحات لازم را می دهیم .
20
ارزشیابی مرحله ای
در حین تدریس برای این که حواس دانش آموزان را بیشتر به درس جلب کنیم سوالاتی از متن درس از آن ها می پرسیم . مثلا زهرا جان شما کالا های صادراتی مهم ایران در زمان صفویان را نام ببرید . ( از سوالات مهم درس )
2
ارزشیابی پایانی
در پایان درس برای این که متوجه شویم بچه ها درس جدید را خوب یاد گرفته اند یا نه سوالاتی از آن ها می پرسیم .
1-درآمد حکومت و مخارج شاه و درباریان از چه راهی تامین می شد ؟
2-سفرنامه چیست ؟
3
نتیجه گیری و جمع بندی
در این قسمت درس را جمع بندی و نتیجه گیری کرده و نکات مهم را دوباره با هم مرور می کنیم : طرح درس چرا فرهنگ وهنر در دوره صفویه شکوفا شد مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی حکومت صفویان در اوایل قرن دهم هجری توسط شاه اسماعیل صفوی تاسیس و مشهور ترین پادشاه صفوی شاه عباس اول بود که اصفهان را به پایتخت انتخاب کرد و . . .
2
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
در این قسمت برای جلسه آینده تکالیفی را به دانش آموزان ارائه می دهیم مثلا از آن ها می خواهیم کاربرگه ی شماره 15 و 16 کتاب را تکمیل نمایند .
2
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.