طرح درس حروف ناخوانا قرآن سوم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طرح درس، روشهای تدریسی متنوعی از جمله فعال، پرسش و پاسخ و فعالیت گروهی و مشارکتی به کار گرفته شده است. هدف جزئی این طرح درس، آشنایی دانشآموزان با حروف ناخوانا در قسمت اول آن است. برای دستیابی به این هدف، اهداف رفتاری مختلفی نظیر توانایی ساختن برگههایی حاوی کلمات دارای حرف ناخوانا توسط گروهها، تصحیح کلمات دارای حروف ناخوانا توسط دانشآموزان و پاسخ به سوالات ارزشیابی تکوینی و پایانی برای دانشآموزان قرار داده شده است.
برای انجام این طرح درس، وسایلی مانند کتاب، ضبط صوت، نوار، لوحه، سیم مفتول، گچ، تخته سیاه، کاغذ آچار، عدس ولپه و چسب نیاز است. همچنین، کلاس به شکل U و با گروهبندی پنج گروه پنج نفره برای انجام فعالیتها به کار گرفته .
طرح درس قرآن سوم ابتدایی
موضوع:حروف ناخوانا(قسمت اول)
مقطع: ابتدایی پایه :سوم محل تدریس :کلاس
روش تدریس:فعال/پرسش و پاسخ/فعالیت گروهی ومشارکتی نوع ارزشیابی :شفاهی/کتبی
زمان تدریس:40دقیقه تعداد فراگیران:25نفر
هدف کلی:
آموزش حروف ناخوانا
هدف جزئی:
آشنایی با حروف ناخوانا(قسمت اول)
اهداف رفتاری:
1. گروه ها درعرض7دقیقه باعدس ولپه چهار کلمه که دارای حرف ناخواناهستند را در برگه بسازند.(مهارتی-حرکتی)
2. دانش آموزان باسیم مفتول کلماتی که دارای حروف ناخوانا هستند رادرست کند.(مهارتی حرکتی)
3. به سوالات ارزشیابی تکوینی وپایانی پاسخ دهند.(مهارتی-کلامی)
4. بتواند حروف ناخواناراتوضیح دهد.(شناختی یا دانشی)
5. به شنیدن ویاد گرفتن درس علاقه مند باشند.(عاطفی)
6. درکار گروهی با دوستانش همکاری کند.(عاطفی)
وسایل مورد نیاز:
کتاب/ضبط صوت /نوار/لوحه/سیم مفتول/گچ/تخته سیاه/کاغذ آچار/عدس ولپه/چسب.
مدل کلاس:
کلاس به شکلUوگروه بندی که جلسات قبل انجام شده شامل پنج گروه پنج نفره است.
رفتار ورودی:
معلم باسلام کردن واردکلاس می شودوباذکرصلوات وبانام خداکلاس راشروع می کند وازدانش آموزان می خواهدباهم سوره ی حمدرابخوانندوبعدبه احوالپرسی از دانش آموزان/حضورو غیاب/ وصحبت با دانش آموزانی که جلسه قبل غایب بوده اند/ودیدن ویاپرسیدن تکالیف درس قبلی می پردازد.
ارزشیابی ورودی:
معلم ازدانش آموزان می خواهد که کنار گروه های خود که دو جلسه ی قبل گروه بندی شده اند قراربگیرندبعدهرگروه ،از گروه های دیگر پرسش کند وبعد به پای تخته بیاند وهرکدام یک مثال از درسی راکه یادگرفته اند، بنویسند.
ایجاد انگیزه وارائه درس:
قبل از ورود دانش آموزان معلم کلماتی رادررابطه باحروف ناخوانا با سیم مفتول درست کرده ودر پاکتی قرارداده وروی میز دانش آموزان گذاشته است.
بعداز وروددانش آموزان به کلاس معلم به آنها می گویدکه فعلاً به پاکتهادست نزنندوهرکس کنارگروه های خود بنشیند،وبعددرس راباکلماتی که درفارسی هست شروع می کنیم به دانش آموزان می گوییم که این کلمات راکه در تخته نوشته ام را بخوانند(موسی/عیسی/موسی/حتی /کبری و…)بعداز خواندن دانش آموزان، طرح درس حروف ناخوانا قرآن سوم ابتدایی به آنها می گوییم که کدام کلمه خوانده نشد؟آنها می گویند حرف{ یاء}چرا؟چون توخالی نوشته شده آفرین بچه هادرقرآن هم کلماتی هست که به این صورت نوشته شده ولی هنگام خواندن کلمه،خوانده نمی شوندالبته بایددقت کنید که درقرآن حروف ناخوانا، دیگر توخالی نوشته نمی شوندبلکه بصورت تو پر نوشته می شوند،کلماتی که خوانده نمی شوندبه آنها حروف ناخوانا یاحروف والی هم می گویند. حالابه این لوح نگاه کنید،ضبط راروشن می کنم بادقت به کلمات گوش کنید وبعدباردوم تکرارکنیدتا خوب یادبگیرید/بعدازاین کاربه هرگروه عدس،لپه وچسب می دهیم ومی خواهیم که گروهی چهار کلمه درست کنند که حروف ناخوانا داشته باشد وحرفی که ناخوانااست رابا لپه درست کنند،7دقیقه هم مهلت دارند.بعدازپایان 7دقیقه سرگروه هاکارهایشان رابیاورند که ببینم (بعدازاین کارازدانش آموزان ارزشیابی تکوینی می کنیم)از چندنفرازدانش آموزان می خواهیم که بلند شده واز روی لوحه کلماتی چون(اَِلی/فَهَدی/تَزَکی /قالوا/کَفَروا/ ءامَنوا/توْمَنوا و…) را که نشان می دهیم، طرح درس حروف ناخوانا قرآن سوم ابتدایی بخوانندوبگویندحرف ناخوانای کلمه کدام است؟(بعداز درست خواندن دانش آموزان معلم آنهاراباکلماتی چون:آفرین/اَحْسَنت /طَِیبَ الله و…تشویق می کند).
رفع نقص ومرور درس:
از دانش آموزان می خواهیم که پاکتهایی که روی میزشان گذاشته بودم را باز کنندوکلمه ای که با سیم مفتول درست کرده ام رابخوانند(بعدازخواندن دانش آموزان)، هرکس دوکلمه که دارای حروف ناخوانا است راباسیم مفتول درست کندوبخواند.(بعدمعلم ازیکی ازدانش آموزان می خواهدکه بطور خیلی خلاصه حروف ناخوانا را توضیح دهد).
ارزشیابی تکمیلی:
ازدانش آموزان می خواهیم که هرکسی دردفترش سه کلمه بنویسد که دارای حرف ناخوانا باشد(البته به غیر از کلماتی که در کلاس گفته شده) ودور آن حرف ناخوانابامدادقرمزخط بکشندوبعد کلماتشان رابلند بخوانند.
تکلیف خلاقانه:
ازدانش آموزان می خواهیم که برای جلسه بعد اذان واقامه را دردفترشان بنویسند وکلماتی که دارای حروف ناخوانا هستند رابامدادقرمز دورش خط بکشند.
پایان کلاس: «گفتن ذکراَلْحَمْدُ لِلّهِ َربِّ اْلعالَمین است»
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.