طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید این طرح درس به صورت قابل ویرایش و تشکیل شده از 9 صفحه ورد می‌باشد. هدف کلی این درس، آشنایی دانش‌آموزان با مراحل رشد یک دانه است. هدف‌های جزئی این درس شامل تشخیص ریشه افشان از ریشه‌ی راست، همکاری با همدیگر و تقویت مشاهده در دانش‌آموزان می‌باشد. در این درس از مواد و وسایلی مانند دستکش، لیوان یکبار مصرف، دانه‌ی لوبیا و گندم و خاک باغچه استفاده می‌شود. ابتدا بازدیدی از باغ انجام می‌شود و سپس دانش‌آموزان در کلاس درس فعالیت‌های مربوط به رشد یک گیاه را انجام می‌دهند و تفاوت ریشه‌ی گندم و لوبیا را تشخیص می‌دهند. در ادامه، فعالیت‌های صفحه 82 انجام می‌شود و دانش‌آموزان گزارشی از این فعالیت تهیه می‌کنند. در انتها، این فعالیت‌ها به صورت عملی و شفاهی ارزیابی می‌شوند

صفحه: 81 و 82 درس :یازدهم (بکارید و ببینید) زمان: 45 دقیقه تهیه کننده:
هدف کلی
هدف جزیی
رویکرد فراشناخت
مواد و وسایل آموزشی
محل آموزش
تعیین تکلیف
نوع ارزشیابی تکوینی
ارزشیابی پایانی
یاد آوری مراحل رشد یک دانه
دانش آموزان
با مراحل رشد یک دانه آشناشوند. ریشه ی راست از ریشه افشان را تشخیص دهند.
همکاری کردن با همدیگررا یاد بگیرند. و عمل مشاهده در آن ها تقویت شود.
فعالیت معلم
فعالیت دانش آموز
دستکش، لیوان یکبار مصرف، دانه ی لوبیا و گندم ، خاک باغچه و …
ابتدا بازدید ازباغ انجام شود و در کلاس درس
این فعالیت را انجام دهند و از طریق مشاهده نحوه ی رشد یک گیاه را ببینند و تفاوت ریشه ی گندم از لوبیا را تشخیص بدهند
فعالیت صفحه 82 را انجام دهند و گزارش آن را تهیه نمایند.
عملی و شفاهی
ابتدا این فعالیت عملی را انجام دهند و در ادامه درباره ی تفاوت ریشه ها به صورت شفاهی توضییح دهند.
گزارشی از فعالیت انجام شده تهیه نمایند و در پوشه کار خود قرار دهند.

درباره تصویر صفحه 81 از دانش آموزان سوال کند و در ادامه توضیحات لازم را ارائه دهد.و فعالیت صفحه 82 را از دانش آموزان بخواهد انجام دهند و در این مورد توضیحات لازم را ارائه دهد.
به سوالات معلم و تصویرصفحه81توضییح دهند و فعالیت صفحه 82 را انجام دهند و وسایل لازم را همراه داشته باشند.

طرح درس علوم پایه سوم ابتدایی فصل بکارید و بینید- صفحه ی 83

آشنایی دانش­آموزان با ریشه­ی گیاهان مختلف
هدف کلی
1) دانش­آموز بتواند ریشه­ی افشان ونمونه­های آن را بشناسد.
2) دانش آموز بتواند ریشه­ی راست و نمونه­های آن را بشناسد.
3) دانش­آموزان این نکته را بدانند که بعضی از ریشه­های گیاهان خوراکی اند مانند: تربچه، هویچ،
4) دانش­آموزان نسبت به مراقبت از محیط زیست خود علاقه نشان دهد.
اهداف جزیی
گردش علمی
روش تدریس
یک گیاه از چند قسمت تشکیل شده است؟
آیا می­دانید ریشه در کدام قسمت گیاه قرار دارد؟
ارزشیابی تشخیصی
به جهت ایجاد انگیزه و کنجکاوی بیشتر یک بازدید علمی برای دانش­آموزان تدارک دیده شود.
ایجاد انگیزه
معلم دانش­آموزان را به یک باغی می­برد و ابتدا توسط یک گیاه خشک قسمت­های مختلف گیاه را به دانش­آموزان معرفی می­کند. و کارکرد ریشه­ی یک گیاه را نیز بیان می­کند. در گام بعدی از دانش­آموزان می­خواهد به صورت گروهی در اطراف خود بچرخند و چند نوع گیاه مختلف را بیاورند، ریشه­ی آن­ها را باهم مقایسه کنند. معلم در این جا انواع ریشه­ها اعم از ریشه­ی افشان وریشه ی راست را معرفی می­کند طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید و برای نمونه ریشه­ی یک هویج را به عنوان ریشه­ی راست و ریشه­ی پیاز به عنوان ریشه­ی افشان را به دانش­آموزان نشان می­دهد. در حین تدریس معلم می­توانداین نکته را به آن­ها بگوید که بعضی از ریشه­ها خوراکی­اند مانند ریشه­ی هویج، تربچه و….
ارائه درس جدید
در هر یک از مراحل تدریس معلم با طرح یک سوال از دانش­آموزان ارزشیابی به عمل­ می­آورد مثلا در مرحله­ی اول وظیفه­ی ریشه برای یک گیاه چیست؟ در مرحله­ی دوم انواع ریشه­ها را با مثال توضیح دهید؟
ارزشیابی تکوینی
معلم به صورت بارش مغزی یک جمله را ناقص میگوید سپس دانش­آموزان کامل می­کنند. مثلا: امروز یاد گرفیتم که ……..
جمع بندی
ارزشیابی پایانی: معلم جدول طرح شده در کتاب را در اختیار گروه­ها می­گذارد و از انها می­خواهد که به صورت گروهی ریشه­های افشان و ریشه­های راست را از هم جدا کنند ومقایسه کنند.
تعیین تکلیف: انواع ریشه­ی گیاهان را نقاشی کنند.
ارزشیابی پایانی و تعیین تکلیف

طراح: پایه سوم ابتدایی فصل بکارید و ببینید- صفحه­ی 83 علوم

آشنایی دانش­آموزان با ریشه­ی گیاهان مختلف
هدف کلی
1) دانش­آموز بتواند ریشه­ی افشان ونمونه­های آن را بشناسد.
2) دانش آموز بتواند ریشه­ی راست و نمونه­های آن را بشناسد.
3) دانش­آموزان این نکته را بدانند که بعضی از ریشه­های گیاهان خوراکی اند مانند: تربچه، هویچ،
4) دانش­آموزان نسبت به مراقبت از محیط زیست خود علاقه نشان دهد.
اهداف جزیی
گردش علمی
روش تدریس
یک گیاه از چند قسمت تشکیل شده است؟
آیا می­دانید ریشه در کدام قسمت گیاه قرار دارد؟
ارزشیابی تشخیصی
به جهت ایجاد انگیزه و کنجکاوی بیشتر یک بازدید علمی برای دانش­آموزان تدارک دیده شود.
ایجاد انگیزه
معلم دانش­آموزان را به یک باغی می­برد و ابتدا توسط یک گیاه خشک قسمت­های مختلف گیاه را به دانش­آموزان معرفی می­کند. و کارکرد ریشه­ی یک گیاه را نیز بیان می­کند. در گام بعدی از دانش­آموزان می­خواهد به صورت گروهی در اطراف خود بچرخند و چند نوع گیاه مختلف را بیاورند، ریشه­ی آن­ها را باهم مقایسه کنند. معلم در این جا انواع ریشه­ها اعم از ریشه­ی افشان وریشه ی راست را معرفی می­کند و برای نمونه ریشه­ی یک هویج را به عنوان ریشه­ی راست و ریشه­ی پیاز به عنوان ریشه­ی افشان را به دانش­آموزان نشان می­دهد. طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید در حین تدریس معلم می­توانداین نکته را به آن­ها بگوید که بعضی از ریشه­ها خوراکی­اند مانند ریشه­ی هویج، تربچه و….
ارائه درس جدید
در هر یک از مراحل تدریس معلم با طرح یک سوال از دانش­آموزان ارزشیابی به عمل­ می­آورد مثلا در مرحله­ی اول وظیفه­ی ریشه برای یک گیاه چیست؟ در مرحله­ی دوم انواع ریشه­ها را با مثال توضیح دهید؟
ارزشیابی تکوینی
معلم به صورت بارش مغزی یک جمله را ناقص میگوید سپس دانش­آموزان کامل می­کنند. مثلا: امروز یاد گرفیتم که ……..
جمع بندی
ارزشیابی پایانی: معلم جدول طرح شده در کتاب را در اختیار گروه­ها می­گذارد و از انها می­خواهد که به صورت گروهی ریشه­های افشان و ریشه­های راست را از هم جدا کنند ومقایسه کنند.
تعیین تکلیف: انواع ریشه­ی گیاهان را نقاشی کنند.
ارزشیابی پایانی و تعیین تکلیف

طرح درس علوم پایه سوم. فصل بکارید و ببینید ص 84 طراح:
آشنایی دانش آموزان با انواع برگ و انواع ساقه گیاهان
هدف کلی
1-دانش آموزان با انواع برگ گیاها ن آشنا می شوند.
2- دانش آموزان با انواع ساقه آشنا می شوند.
3- دانش آموزان با کاشت گیاه آشنا شوند.
4- دانش آموزان به کاشت و تکثیر گیاه و مراقبت از آن علاقه نشان می دهند.
5-دانش آموزان می توانند ساقه و برگ گیاهان را با هم مقایسه کنند.
اهداف جزیی

بازدید علمی، نمایشی
روش تدریس
پرسش سوال: چرخه زندگی دانه را بیان کنید؟
ارزشیابی تشخیصی
آوردن سبدی از گل های طبیعی و زیبا به کلاس
ایجاد انگیزه
ابتدا معلم از دانش آموزان می خواهد گیاهانی که از قبل گفته بود در خانه بکارند را روی میز خود بگذارند و سپس با دقت به آنها نگاه کنند و بگویند آیا برگ همه گیاهان یکسان است یا فرق دارد؟ پس از آنکه دانش آموزان پاسخ دادند معلم نیز پاسخ آنها را تکمیل می کند و نام برگ های مختلف (پهن، سوزنی،دراز و بریک)را می گوید و آنها را معرفی می کند سپس تصاویر مختلفی از برگ های سوزنی و پهن و دراز و باریک را روی پروژکشن نمایش می دهد و به دانش آوزان نشان می دهد .بعد از آن دانش آموزان را به باغچه مدرسه که درخت سیب و گل نرگس دارد می برد و از آنها می خواهد که با دقت به ساقه این دو گیاه نگاه کنند و تفاوت آن دو را بگویند .و در حینی که دانش آموزان به گیاهان نگاه می کنند طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید تذکراتی راجع به مراقبت از گیاه و آلوده نکردن باغچه و هم چنین اشاره به گیاه به عنوان یکی از زیبایی های خلقت آفرینش که ما باید شکرگذار این نعمت باشیم هم می کند.سپس دانش آموزان پس از اینکه پاسخ خود را دادند معلم می گوید بله .انواع ساقه همانطور که مشاهده می کنید به دو دسته نازک مانند گیاه لوبیا گل نرگس و ساقه ی کلفت و چوبی مانند درختان تقسیم می شوند.
ارایه درس
معلم انواع گل هایی که با خود به کلاس آورده بود را در اختیار هر کدام از گروه ها قرار می دهد و از آنها می خواهد بگویند که برگ این گیاهان از کدام نوع می باشد.
ارزشیابی تکوینی
از هر گروه یک نفر پای تابلو می آید و یک جمله که از درس امروز یاد گرفته را برای ما می نویسد. و سپس متن درس روخوانی می شود.
جمع بندی
ارزشیابی پایانی نیز به این صورت انجام می گیرد که معلم نام دو دانش آموز را می گوید که یکی از دانش آموزان نام یک گیاه را می گوید و دانش دوم باید بگوید برگ یا ساقه آن گیاه از کدام نوع می باشد. و سپس معلم تصویر آن گیاه را روی صفحه نمایش پخش می کند تا درستی یا نادرستی جواب مشخص گردد.با این کار هم دانش آموزان با نام گیاهان مختلف نیز آشنا می شوند.
تکلیف:
از دانش آموزان می خواهم که تحقیق کنند که ما از برگ چه گیاهانی به عنوان غذا استفاده می کنیم.
ارزشیابی پایانی و تعیین تکلیف

مشخصات کلی
کتاب: علوم
عنوان درس: بکارید و ببینید ص86/87
پایه­ی سوم
محل تدریس: کلاس درس
طراح: زهره کرد
هدف کلی
آشنایی با انواع گیاهان از نظر نوع دانه،ریشه، گلبرگ و برگ/ ایجاد علاقه برای کاشت و حفاظت از گیاهان
اهداف جزئی
شناختی:
دانش­آموز با گیاهان دارای دانه­های تک قسمتی و دوقسمتی آشنا شود.
دانش­آموز بتواند تفاوت گیاهان دارای دانه­های تک­قسمتی و دوقسمتی را بیان کند.
دانش­آموز بتواند گیاهان دارای برگ پهن و باریک را نام ببرد و برای هر کدام مثالی ذکر کند.
دانش­آموز بتواند گیاهان دارای ریشه­ی افشان را با گیاهان دارای ریشه­ی راست مقایسه کند.
دانش­آموز بتواند به تفاوت گل­هایی دارای تعداد گلبرگ­های متفاوت پی ببرد.
مهارتی:
دانه­ی گیاهان مختلف را بکارد و بعد آنها را در گروه­های مختلف طبقه بندی کند.
هنگام کار در باغچه نکات ایمنی را رعایت کند.
گیاهان مختلف از نظر ریشه، دانه، گلبرگ و برگ را تهیه کند و آنها را در کاغذ دیواری به صورت طبقه بندی شده نصب کند.
نگرشی:
دانش آموز نسبت به گیاهان و مراقبت از آنها علاقه نشان دهد.
با آشنا شدن با گیاهان مختلف به عظمت خداوند متعال پی­ببرد و سپاسگذار این نعمت­ها باشد.
دیگران را به درخت­کاری تشویق کند.
مواد و وسایل کمک آموزشی
کتاب درسی، تخته، ماژیک، ریشه­ی گیاهان مختلف، دانه­های تک لپه و دولپه­ی ، برگ­های پهن و باریک، گل­هایی با تعداد گلبرگ­های متفاوت، دستکش،مقوا،چسب
روش تدریس
پرسش و پاسخ/ سخنرانی/ساختن­گرایی
رفتار ورودی
انتظار می­رود که دانش­آموز:
مراحل رشد گیاه را بداند.
بخش­های تشکیل دهند­ی گیاه را به خوبی بشناسد.
ارزشیابی تشخیصی
1)گیاهان چه تفاوت­هایی با هم دارند؟ 2) از ریشه­ی چه­گیاهانی به عنوان خوراک استفاده می­کنیم؟
ارائه درس جدید
معلم به کلاس وارد می­شود و شروع به سلام و احوالپرسی با دانش­آموزان می­کند. حضور وغیاب را انجام می­دهد. در ابتدا با توجه به تعداد کلاس دانش­آموزان را به گروه­های سه الی پنج نفره تقسیم کرده. به گروه­ها به ترتیب دانه­ها ی مختلف، برگ­های مختلف، ریشه­های مختلف و گلبرگ­های مختلف داده می­شود. و از آنها خواسته می­شود اجزای را که در اختیارش قرار داده شده اند را به خوبی بررسی کنند. سپس به هر گروه مقوایی داده می­شود که بر روی آن جدولی رسم شده است. جدول اول شامل دو ستون می­باشد که بالای ستون اول نوشته شده است دانه­ی تک قسمتی و بالای ستون بعدی نوشته شده است دانه­های دوقسمتی. این جدول در اختیار گروه اول قرار داده می­شود. طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید جدول دوم شامل ستون برگ­های پهن و برگ­های باریک است و به گروه دوم داده می­شود و به همین ترتیب جدول سوم و چهارم نیز در اختیار گروه­های بعدی قرار داده می­شود. از هر گروه خواسته می­شود ضمن مشورت و همفکری با سایر اعضا جدول­های خود را کامل کنند. و دانه، برگ، ریشه و گلبرگ­های موجود را در جدول خود بچسبانند. ب
عد از اتمام کار هر گروه به پای تابلو بیاید و جدول خود را برای سایر دانش­آموزان نمایش دهد و آن را توضیح دهد. در پایان به کمک دانش­آموزان جدول­های تهیه شده بر روی دیوار کلاس نصب می­شوند.
ارزشیابی تکوینی
گیاهان دارای دانه­ی تک قسمتی چه تفاوتی با گیاهان دارای دانه

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید”

مجموعه طرح درس سوم ابتدایی، منبعی جامع برای یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح سوم ابتدایی است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل تمامی حوزه‌های آموزشی این سطح را پوشش می‌دهد. دروس متنوعی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه گنجانده شده‌اند. دانش‌آموزان با استفاده از این مجموعه، فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این بخش، لیست طرح درس های پایه سوم دبستان به صورت جداگانه قرار داده شده است. با کلیک بر روی هر طرح درس، شما می توانید آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی، به شما کمک می کنند تا به طور منظم و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه سوم دست یابید. با استفاده از این طرح ها، شما می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی سوم ابتدایی

طرح درس علوم سوم ابتدایی

طرح درس فارسی سوم ابتدایی

طرح درس قرآن سوم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی سوم ابتدایی

طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید
طرح درس علوم سوم ابتدایی درس بکارید و ببینید