طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها یک طرح درس 11 صفحه‌ای قابل ویرایش در نظر گرفته شده است. هدف اصلی از این طرح درس، آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم مختلف مربوط به آب است. در این طرح درس، اهداف عملکردی و شناختی برای دانش‌آموزان تعریف شده است. همچنین، مهارت‌های ذهنی و حرکتی نیز در این طرح درس مورد توجه قرار گرفته‌اند. با استفاده از این طرح درس، دانش‌آموزان قادر خواهند بود تا مراحل چرخه آب را نام ببرند، آزمایش‌ها را تشریح کنند و علت رخداد مراحل آب را درک کنند. همچنین، این طرح درس به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به ارزش آب در طبیعت پی ببرند و مهارت‌های حرکتی را در آن تقویت کنند.

نام و نام خانوادگی معلم: پایهتعداد دانش آموزان: ۳2 درس : علوم
موضوع: آب ماده ی با ارزش- زمان تدریس: 45 تاریخ:
فعالیت های قبل از کلاس
هدف کلی

آشنایی فراگیران با چرخه آب
اهداف عملکردی
حیطه ی شناختی
یادگیری اطلاعات کلامی شناختی :
۱- دانش آموزان بتوانند مراحل چرخه آب را نام ببرند.
۲- دانش آموزان بتوانند آزمایش را تشریح کنند.
۳- دانش آموزان بتوانند چرایی هر مرحله را آزمایش کنند.
مهارت های ذهنی :
1- مزه آب قبل و بعد از آزمایش را تشخیص دهند .
2- علت چرایی بخار آب را تشخیص دهند .
3- علت سرد شدن هوا را در آسمان تشخیص دهند .
۴- به ارزش آب در طبیعت پی ببرند .
راهبرد شناختی :
۱- مراحل چرخه آب را یاد بگیرند و درک کنند.

حیطه ی مهارتی
مهارت های حرکتی :
۱- با استفاده از وسایلی که در اختیار دارند مراحل چرخه آب را درست کنند.
۲- دانش آموزان هر مرحله که ساخته اند را روی تابلو چسبانده و گزارش دهند.

حیطه ی نگرشی
نگرش :
1- شرکت در کار گروهی
۲- رعایت حقوق هم در گروه و محبت به هم .
۳- رعایت نوبت در گروه.
4- رعایت نظافت.
۵- همکاری و هم فکری و تقسیم وظایف در انجام کار گروهی.
الگوی تدریس
روش تدریس
تلفیقی( پرسش و پاسخ، Ict، ساختن گرایی، یادگیری مشارکتی)

ابزار و وسایل
کتاب درسی، فیلم و کلیپ، عکس ، پروژکشن، پاورپوینت درسی ، کاغذ ، مداد رنگی، وایت برد، کارت های تشویق، چراغ بنزن، بشر، یخ
فعالیت های مقدماتی
چیدمان کلاس
دانش آموزان به صورت گروهی نزدیک هم می نشینند.

آمادگی
معلم وارد کلاس می شود دانش آموزان پیام قرآنی از درس قرآن که بر روی دیوار کلاس نصب شده را می خوانند. سپس معلم می گوید : سلام بچه های گل . حالتون خوبه ؟ لبا خندونه ؟ خب خداروشکر. خب ی حضور وغیاب کنیم ببینیم همه حاضرن ؟ ( اسامی بچه ها را خوانده و حضور و غیاب می کنیم )خدا رو شکر که همه شاد و سر حال سر کلاس حاضرید . بچه های گلم تکالیف جلسه قبل رو انجام دادید ؟ بذارید رو میزاتون بیام ببینم. ( وقتی تکالیف را نگاه میکنیم تایید و تشویق هم میکنیم )
ارزش یابی آغازین
ورودی
روش پرسش-پاسخ از درس گذشته( درس اندازه گیری مواد) را از دانش آموزان می پرسم؛ دانش آموزان را تشویق می کنیم و مطالب مهم را یادآوری می کنم.

تشخیصی
با پرسش و پاسخ های مشخص میزان آشنایی دانش آموز را نسبت به بحث می سنجم.سوال پرسیدن از قطره و آب
ارائه ی درس
1-درگیری دانش آموزان: ایجاد انگیزه بچه های عزیز قصه ی امروزمون اسمش پنهان شده من قصه رو براتون میگم آخرش شما واسه قصمون انتخاب کنید.خب عزیزای من میدونید قطره ی آب چه شکلیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دانش آموزان : بللللللله حالا همه کوچیک بشید کوچیک کوچیک . اندازه ی یک قطره آب . همه کوچیک شدن ؟؟؟؟؟ همه قطره شدن ؟؟؟ خب بچه ها یه قطره ی آب بود طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها که توی رودخونه زندگی می کرد که یک روز آب رودخونه زیاد شد و رودخونه با سرعت به حرکت دراومد. قطره هم توی رودخونه کنترلشو از دست داد و همینجوری با سرعت قل خورد و رفت. رفت و رفت و رفت رفت که یهو حس کرد آب رودخونه آروم شد ؛ سرشو از آب آورد بیرون تا ببینه کجاست ! اینورو نگاه کرد اونورو نگاه کرد اما هر چی میدید آب بود بچه ها ! اگه گفتید قطره کجا رفته بود ؟ بله درسته رفته بود تو دریا ، یکم اینور پرید اونور پرید ولی حوصله اش سر رفت و یه گوشه آروم ایستاد، یهو حس کرد گرمش شده . چرا بچه ها ؟ بله چون خورشید تابیده بود رو سرش. همینجوری داشت خودشو باد میزد که احساس کرد سبک شده بچه ها سبک سبک ؛ چرا سبک شد ؟؟ بله بچه های گل اون بخار شده بود ، همینجوری داشت می رفت بالا ولی حواسش به زمین بود داشت از اون بالا زمین رو نگاه میکرد که کوچیک و کوچیکتر میشد. واااای بچه ها قطره احساس کرد داره میلرزه. چرا ؟ بله درسته سردش شده بود. چرا سردش شده بود ؟ بله چون رفته بود پیش کوه ها و بالای کوه هم هوا سرده. از سرما یخ زده بود بچه ها. البته اون بالا تنها نبودا یه عالمه قطره یخ زده دیگه هم بودن. واااااای بچه ها یه چیزی قطره ها رو تکون داد اینطرف برد اونطرف برد کی بود بچه ها ؟ بله هوهو خان باد مهربان اومده بود ، قطره ها هی به هم خوردن تا ؟؟؟؟ آفرین بچه ها یه ابر بزرگ رو تشکیل دادند. این ابر بزرگ همینجوری داشت برای خودش راه میرفت که یهو محکم خورد به یه چیزی . واااااای بچه ها تصادف … اونا با یه ابر دیگه تصادف کرده بودن اینقد محکم خوردن به هم که…… چی شد بچه ها ؟ بله از روی ابر افتادن پایین. وای چه بارون قشنگی . دوست دارید قطره کجا بره ؟
بچه های گل خوشتون اومد از قصه ؟
خب دخترای گلم یه گروه بندی داشته باشیم
2-کاوش: ( گروهبندی را به صورت تصادفی انجام میدهیم ، به این صورت که تعدادی کارت در پاکت میگذاریم بچه ها بردارند و هر کس با هم شکل خودش در یک گروه قرار بگیرد.خودمان هم اسامی گروه ها را در جدول روی تابلو مینویسیم . ( گروه خورشید ، گروه ابر ، گروه قطره و گروه باران). 3-توصیف: هر گروه تصویری از مراحل چرخه ی آب را کشیده و در مورد آن با کمک معلم توضیحاتی در کلاس ارائه می دهند.

گام دوم : آگاه ساختن از موضوع درسی :

بچه های عزیز اگه کارایی رو که امروز ازتون میخوام رو با دقت انجام بدید و به کلاس توجه داشته باشید اسم قصه ی امروز رو کشف میکنید.

گام سوم : ارائه محرک ذهنی :

خب بچه های گلم ازتون انتظار دارم با وسایلی ( مقواهای رنگی ، چسب ماتیکی ، پنبه ) که بهتون میدم هر کدوم طبق وسایلتون هر مرحله از اتفاقی رو که برای قطره کوچولو افتاد رو درست کنید .زود و سریع چون 2 دقیقه زمان دارید.

گام چهارم : فعالیت گروهی :

گروه ها کار را شروع میکنند و ما به همه گروه ها سر میزنیم و کارشان را بررسی میکنیم. اگر نیاز بود کمی راهنمایی میکنیم.

گام پنجم : ارائه گزارش ( بازخورد گیری ) :

بچه های عزیز وقت تمام …. حالا ببینیم کدوم گروه باید اول بیاد ؟ گروه خورشید : خانم اجازه ما باید بیایم. گروه خورشید که دریا و خورشید را با مقوا درست کرده اند بر روی تابلو میچسبانند و توضیح می دهند که قطره اول وارد دریا شد و سپس به وسیله خورشید بخار شد. معلم : خب بچه ها گروه خورشید درست گفتند ؟ دانش آموزان : بله. کارت تشویق و یک ستاره روی تابلو برای گروه خورشید میدهیم. معلم : خب بچه ها گروه بعدی کیه ؟ گروه ابر : خانم نوبت ما میشه . گروه ابر هم که کوه و ابر را را با استفاده از مقوا و پنبه درست کرده اند طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها بر روی تابلو چسبانده و توضیح میدهند که بخار آب تا بالای کوه رفت و چون هوا سرد بود یخ بست و به وسیله باد ابر را تشکیل دادند. معلم : درست گفتن بچه ها ؟ دانش آموزان : بله به گروه ابر هم ستاره و کارت تشویق میدهیم. خب گروه قطره هم بیاد و کارش رو ارائه بده . گروه قطره هم با مقوا قطرات باران و رودخانه را درست کرده اند بر روی تابلو میچسبانند و توضیح میدهند که وقتی ابرها با هم برخورد کردند باران بارید و دوباره به رودخانه بر گشت. معلم : درسته بچه ها ؟ دانش آموزان : بله. به گروه قطره هم کارت تشویق و ستاره میدهیم.

گام ششم : ارزیابی عملکرد ( ارزشیابی تکوینی ) :

خب مریم جان شما میتونی بگی چی باعث شد تا قطره ی ما بخار بشه ؟ مریم : بله خانم گرمای خورشید. معلم : آفرین مریم جان ( کارت تشویق میدهیم. )

سارا جان شما میشه بگی به این حالت که آب بخار شد چی میگیم ؟ سارا : خانم میگیم تبخیر. معلم : آفرین سارا جان درسته . ( کارت تشویق میدهیم )

بهاره جان شما بگو چی باعث شد که بخار آب یخ ببنده ؟ بهاره : سرمای بالای کوه. معلم : آفرین عزیزم درسته . ( کارت تشویق میدهیم )

فاطمه جان شما بگو چه چیزی باعث تشکیل ابر شد ؟ فاطمه : باد ، وقتی باد وزید قطره ها به هم چسبیدن و ابر درست شد. معلم : آفرین عزیزم درسته. ( کارت تشویق میدهیم .)

سما جان شما بگو چی باعث بارش باران شد ؟ سما : وقتی ابرها به هم برخورد کردند باعث شد بارون بیاد. معلم : آفرین عزیزم . ( کارت تشویق میدهیم .)

چک لیست را تکمیل میکنیم.

گام هفتم : تثبیت یادگیری و مرور درس :

خب بچه های گلم حالا کی میتونه واسه قصه مون ی اسم مناسب انتخاب کنه ؟ بهاره : خانم اجازه ؟ این مثل چرخه زندگی قورباغه که پارسال خوندیم شد ، میتونیم بگیم چرخه زندگی قطره آب ؟ معلم : درسته بچه ها اینم ی چرخه است ولی بگیم چرخه ی چی ؟ سما : چرخه ی زندگی آب ؟ اینم میشه کسی نظری نداره ؟ کی میتونه خلاصه تر بگه ؟ سارا : اجازه ؟ بگیم چرخه ی آب ؟ معلم : بله بچه هامیشه . پس از این به بعد به این مراحل بگیم ؟؟؟؟ دانش آموزان : چرخه ی آب.

خب بچه ها حالا ما میخوایم همین چرخه ی آب رو به صورت مصنوعی انجام بدیم. اگه گفتید چجوری ؟ بله با چراغ الکلی. من به شما نفری یک قاشق میدم تا این آب رو بچشید. بعد چشیدن : بچه ها آب چه مزه ای داشت ؟ بچه ها : شیرین بود مزه ای نداشت. حالا اگه نمک بریزم توش چی میشه ؟ بله شور میشه. آیا ما آب شور رو میخوریم. دانش آموزان : نه نمیخوریم مریض میشیم. حالا میخوام آب رو بذارم روی چراغ چی میشه ؟ بله آب جوش میاد . وقتی جوش بیاد چی میشه ؟ بله بخار میشه. بهاره : اجازه خانم آب جوش اومد. بله. خب بچه ها آب بخار کرد ؟ بله. معلم : به نظرتون من میتونم با این در فلزی بخارشو بگیرم ؟ بله خانم میشه. معلم : در ما باید سرد باشه یا گرم ؟ دانش آموزان : باید سرد باشه مثل کوه که سرد بود بالاش. معلم : چیکار کنم سرد باشه ؟ دانش آموزان: خانم یخ بذاریم روش. معلم ک بله اینجوری در فلزی ما سرد میمونه. معلم چرا باید سرد باشه ؟ دانش آموزان : چون اینجوری بخار به آب تبدیل میشه طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها ( در همین حین هم مرحله به مرحله آزمایش را انجام میدهیم البته با رعایت نکات ایمنی ) خب بچه ها چی شد ؟ آره زیر در فلزی قطرات آب جمع شدن . چیکار کنم این قطره ها رو بگیرم. دانش آموزان : خانم در فلزی رو یکم کج کنید. به این ترتیب بخار آب را به آب تبدیل میکنیم. معلم : بچه ها به نظر شما این آبی که از بخار گرفتیم چه مزه ایه ؟ میدهیم بچشند و متوجه می شوند که آب شیرین است و دیگر شور نیست.معلم : بچه ها چرا آب دیگه شور نیست ؟ دانش آموزان : خانم چون وقتی آب بخار بشه دیگه نمکش بخار نمیشه. بله بچه های گلم درسته.

مرور درس : بچه ها پس آب باران چه طعمی داره ؟ بله شیرینه. آب های خوردنی م ا چی ؟ بله شیرین هستند. پس بچه ها فهمیدید تا اینکه آب آشامیدنی سالم و شیرین داشته باشیم باید چه مراحل طولانی اتفاق بیافته ؟ بله. پس درسته آب که این همه با ارزشه و سخت بدست میاد رو هدر بدیم ؟ دانش آموزان : نخیر. پس بچه ها آب خیلی خیلی خیلی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دانش آموزان : با ارزشه

گام هشتم : ارزشیابی پایانی : از هر کدام از بچه ها سوالات زیر را میپرسیم و پس از پاسخ آنها را تشویق میکنیم.

1- چراغ الکلی شبیه چه چیزی در چرخه آب است ؟

2- یخ شبیه چه چیزی در چرخه آب است ؟

3- آب وقتی بخار بشه نمک و چیزهای دیگه ای که داخل آب هستن چه می شوند ؟

4- مراحل چرخه آب را به تریب نام ببرند ؟

تکلیف خلاقانه :

خب بچه های گلم همانطور که روی نقشه کلاس میبینید هم در شمال کشور دریا داریم و هم در جنوب کشور . درسته ؟ بله.

4-تشریح: از هر گروه یک نفر می آید و با کمک معلم تصویرهای چرخه ی آب را بر اساس مراحل آن روی تخته مرتب می کنند. کلیپی از چرخه ی آب برای بچه ها پخش می شود. برای انجام آزمایش مربوط به چرخه ی آب مرحله به مرحله آزمایش را انجام میدهیم (البته با رعایت نکات ایمنی ) خب بچه ها چی شد ؟ آره زیر در فلزی قطرات آب جمع شدن . چیکار کنم این قطره ها رو بگیرم. دانش آموزان : خانم در فلزی رو یکم کج کنید. به این ترتیب بخار آب را به آب تبدیل میکنیم. معلم : بچه ها به نظر شما این آبی که از بخار گرفتیم چه مزه ایه ؟ میدهیم بچشند و متوجه می شوند که آب شیرین است و دیگر شور نیست.معلم : بچه ها چرا آب دیگه شور نیست ؟ دانش آموزان : خانم چون وقتی آب بخار بشه دیگه

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها”

مجموعه طرح درس سوم ابتدایی، منبعی جامع برای یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح سوم ابتدایی است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل تمامی حوزه‌های آموزشی این سطح را پوشش می‌دهد. دروس متنوعی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه گنجانده شده‌اند. دانش‌آموزان با استفاده از این مجموعه، فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این بخش، لیست طرح درس های پایه سوم دبستان به صورت جداگانه قرار داده شده است. با کلیک بر روی هر طرح درس، شما می توانید آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی، به شما کمک می کنند تا به طور منظم و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه سوم دست یابید. با استفاده از این طرح ها، شما می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی سوم ابتدایی

طرح درس علوم سوم ابتدایی

طرح درس فارسی سوم ابتدایی

طرح درس قرآن سوم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی سوم ابتدایی

طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها
طرح درس علوم سوم ابتدایی درس آب ماده با ارزش و اب های شور و شیرین و چگونگی تشکیل ابرها