طرح درس علوم سوم ابتدایی فصل چهارم اندازه گیری مواد

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس علوم سوم ابتدایی فصل چهارم اندازه گیری مواد این طرح درس که شامل چهار صفحه ورد قابل ویرایش است، برای دانش آموزان پایه سوم دبستان طراحی شده است. موضوع این طرح درس علوم تجربی است و صفحه های 27، 28 و 29 کتاب درس را پوشش می‌دهد. هدف کلی از این طرح درس، آشنایی دانش آموزان با اندازه گیری مایعات و مقیاس اندازه گیری لیتر است. این طرح درس به دانش آموزان آموزش می‌دهد که حجم یک مایع را چگونه تخمین بزنند و با استفاده از مقیاس اندازه گیری مقایسه کنند. در این طرح درس، دانش آموزان با معنی حجم و واحد اندازه گیری مایعات آشنا می‌شوند و می‌توانند حجم نمونه‌هایی از مایعات را تخمین بزنند و با مقیاس اندازه گیری مقایسه کرده و گزارش دهند.

موضوع: علوم تجربی پایه دوم ابتدایی فصل چهارم: اندازه­گیری مواد صفحه: 27، 28، 29
مدرسه:- مدرس: زمان:- تاریخ:-
آشنایی با اندازه­گیری مایعات
هدف کلی
آشنایی با مقیاس اندازه­گیری مایعات (لیتر)
آشنایی با روش تخمین زدن و مقایسه با مقیاس لیتر
اهداف جزئی
دانش آموز بتواند:
معنی حجم را بیان کند؟
واحد اندازه­گیری مایعات را بداند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
حجم نمونه­هایی از مایعات را تخمین زده و با مقیاس اندازه­گیری مقایسه کرده و گزارش دهد.
حیطه ی مهارتی

دانش­آموز نسبت به استفاده اندازه­گیری با مقیاس استاندارد در زندگی خود علاقه نشان دهد.
شرکت در کارگروهی و بحث علاقه مند باشد.
حیطه ی نگرشی

پرسش و پاسخ و بحث گروهی و مشارکتی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایتبرد، ، پارچ به تعداد گروه، ظروف با حجم­های متفاوت، مایع ظرف شویی، دوغ و مایعات دیگر.
ابزار و وسایل

کلاس را به صورت گروهی چیده شود.
چیدمان کلاس

سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
سوالاتی از دانش­آموزان در مورد جلسه قبل پرسیده می­شود
انواع حالت مواد را بیان کند؟
انجماد و تبخیر را تعریف کند؟
و از این قبیل سوالات …..
ورودی
ارزشیابی آغازین

بچه­ها وقتی میخوایم یه دوغ از مغازه بخریم به فروشنده چی میگیم؟

تشخیصی

چند پارچ آب، لیوان و ظروف با حجم­های مختلف، سفره یک بار مصرف
انگیزه سازی
به گروه­ها می­گوییم ابتدا به تصویر اول فصل نگاه کنند و هر آن­چه که می­بینند را بگویند. سپس سفره­های یک بار مصرف را روی میز خود پهن کنند و لیوان­های شخصی خود را روی میز قرار دهند و به هر گروه پارچ­های آب را می­دهیم. از ان­ها می­خواهیم با لیوان­های خود مقدار آب را اندازه­گیری کنند و دلیل تفاوت را بیان کنند. سپس از آن­ها می­پرسیم برای اینکه ما نتیجه و جواب یکسان داشته باشیم باید چه کاری انجام دهیم؟ سپس با جهت دهی پاسخ­های دانش­آموزان به اینکه باید مثل واحد متر برای مایعات نیز مقیاس یکسانی در نظر بگیریم هدایت می­کنیم و ادامه می­گوییم که در زندگی روزمره ما برای انجام کارها نیاز به اندازه­­گیری دقیق داریم و هم­چنین برای یکسان بودن اندازه­گیری در تمام نقاط جهان واحدهای یکسان استفاده می­کنیم.طرح درس علوم سوم ابتدایی فصل چهارم اندازه گیری مواد پس واحد اندازه­گیری مایعات لیتر گفته می­شود. برای معرفی بیشتر و دقیق تر نمونه­هایی از مایعاتی مثل مایع­ظرف­شویی، دوغ، روغن مایع، شیر و… که روی آن یک لیتر و….. نوشته شده را به دانش­آموزان نشان می­دهیم. سپس ظروف با حجم­های مختلف را پر از آب کرده و به هر گروه می­دهیم سپس از آن­ها می­خواهیم که ابتدا حجم آب موجود را تخمین بزنند و سپس بگویند با چه چیزی می­توان از درستی حدس خود مطمئن شد؟ با کمک یک بطری یک لیتری اندازه گرفته و مقایسه می­کنیم. سپس هر گروه نتیجه خود را برای کل کلاس بیان می­کند.
ارائه محتوا
در حین تدریس سوالاتی از قبیل اینکه واحد لیتر را معرفی کنیم بپرسیم چگونه می­توان از حدس خود مطمئن شد؟ چه راهی وجود دارد؟ چه مایعات دیگری می­شناسید که با لیتر اندازه­گیری می­شوند؟
ارزشیابی مستمر
در پایان از دانش­آموزان می­خواهم که هر کدام خلاصه کوتاهی در مورد آن­چه که امروز یاد گرفتیم را به صورت گروهی با مشورت یکدیگر بیان کنند و در آخر در مورد اینکه با یادگیری این موضوع که برای هر چیزی واحد دارد نظم و قانون طبیعت که یکی از کارهای خدا هست را نشان می­دهد که باعث میشه دانش و یادگیری ما نسبت به خیلی چیزها بالا برود.
جمع­بندی و
نتیجه­گیری
برای ارزشیابی می­توان سوالاتی زیر را بپرسیم
برای اندازه­گیری مایعات از چه مقیاسی استفاده می­کنیم؟
چند نمونه از مایعاتی که با لیتر اندازه­گیری می­شوند را نام ببرید؟
و………
ارزشیابی پایانی
دانش­آموزان در خانه لیستی از مایعاتی که روی ظرف آن واژه لیتر نوشته شده و مقدار آن را پیدا کرده و بنویسند.
تعیین تکلیف

طرح درس علوم سوم
صفحه 34و33
طراح:
هدف کلی
آشنایی دانش آموزان با واحد های اندازه گیری جرم(گرم وکیلو گرم)
اهداف جزیی
-آشنایی با ترازوها
-آشنایی بیشتر بارسم نمودار
روش تدریس
گردش علمی-نمایشی-مشارکتی
ارزشیابی تشخیصی
با پرسیدن سوالاتی از میزان اطلاعات دانش آموزان آگاه می شویم: بچه ها در درس قبل خواندیم برای اندازه گیری مایعات از واحدی به نام لیتر استفاده کردیم به نظر شما برای اندازه گیری مواد جامد مثل سیب زمینی و…از چه واحدی استفاده میکنیم ویا اینکه آن را چگونه اندازه میگیریم؟
ایجاد انگیزه
آوردن ترازو در کلاس یا اینکه درصورت امکان بردن بچه ها به فروشگاه ها-استفاده از کلیپ مربوطه
ارائه درس جدید
بهتر است با مراجعه به یک میوه فروشی وسوپرمارکت در محیط واقعی قرار بگیرند واز نزدیک با وزنه وترازو،چگونگی اندازه گیری مواد و روند کار آشنا شوند ویا اینکه از گروه ها بخواهیم خودشان ترازو بسازند ومقدار جرم مواد مختلف را باهم مقایسه کنند.
ارزشیابی تکوینی
باپرسیدن سوالاتی از قبیل اینکه برای اندازه گیری مقدار میوه هایی که خریده می شوند از چه واحدی استفاده می شودو…می توان این ارزشیابی را انجام داد.
جمع بندی
کارکردن با ترازو توسط یکی از دانش آموزان همراه با توضیحات لازم درس را جمع بندی می کنیم.

ارزشیابی پایانی
برای ارزشیابی پایانی از دانش آموزان بخواهی به صورت داوطلبانه موادی که در دسترس هستند را اندازه گیری کنند.

تعیین تکلیف
-تهیه گزارشی از درس داده شده وارائه آن به کلاس به صورت گروهی
رفتید خانه وسایلی را پیدا کنید وجرم آنها را باهم مقایسه کنید وبنویسید وبه کلاس بیارید.به صورت فردی

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس علوم سوم ابتدایی فصل چهارم اندازه گیری مواد”

مجموعه طرح درس سوم ابتدایی، منبعی جامع برای یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح سوم ابتدایی است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل تمامی حوزه‌های آموزشی این سطح را پوشش می‌دهد. دروس متنوعی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه گنجانده شده‌اند. دانش‌آموزان با استفاده از این مجموعه، فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این بخش، لیست طرح درس های پایه سوم دبستان به صورت جداگانه قرار داده شده است. با کلیک بر روی هر طرح درس، شما می توانید آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی، به شما کمک می کنند تا به طور منظم و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه سوم دست یابید. با استفاده از این طرح ها، شما می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی سوم ابتدایی

طرح درس علوم سوم ابتدایی

طرح درس فارسی سوم ابتدایی

طرح درس قرآن سوم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی سوم ابتدایی

طرح درس علوم سوم ابتدایی فصل چهارم اندازه گیری مواد
طرح درس علوم سوم ابتدایی فصل چهارم اندازه گیری مواد