طرح درس خانه های شما چه شکلی است مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس شانزدهم تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این طرح درس این است که دانش آموزان با اشکال خانه ها و کارکرد مختلف فضاهای داخل خانه آشنا شوند. در این درس، دانش آموزان با استفاده از رسانه های آموزشی مختلف، مانند کتاب اجتماعی، سیستم هوشمند، تصاویر و فیلم ها، نقشه هوایی و تصاویر مشاغل مختلف، به یادگیری این مفاهیم می پردازند.
برای دستیابی به اهداف رفتاری در این درس، دانش آموزان باید بتوانند کارکرد مکان های مختلف در خانه را بدانند، روی نقشه کتاب موقعیت مکانی فضاهای مختلف را تشخیص دهند و در واقعیت بتوانند موقعیت مکان ها را نسبت به یکدیگر تشخیص دهند و اندازه هر یک را با هم مقایسه کنند. همچنین، دانش آموزان باید نسبت به تغییر شکل خانه ها و تداوم نیاز به خانه درک مناسبی پیدا کنند و توضیح دهند.
نام کتاب درسی: مطالعات اجتماعی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی موضوع: درس 16 خانه های شما چه شکلی است.
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با اشکال خانه ها آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
انتظار می رود دانش آموزان بتوانند:
1-کارکرد مکان های مختلف خانه را بدانند. (دانش)
2- روی نقشه کتاب موقعیت مکانی فضاهای مختلف را تشخیص دهند و بیان کنند (درک فهم)
3- در واقعیت بتوانند موقعیت مکان ها را (راست ، چپ) نسبت به یکدیگر تشخیص دهند و اندازه هر یک را با هم مقایسه کنند. (درک و فهم)
3- نسبت به تغییر شکل خانه ها و تداوم نیاز به خانه درک مناسبی پیدا کنند و توضیح دهند (درک فهم)
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب اجتماعی – سیستم هوشمند – کاربرگه – تصاویر و فیلم – نقشه هوایی از یک فضا و مکان – تصاویر مشاغل مختلفی که در ساختن خانه نقش دارند.
روش های یاددهی – یادگیری
سخنرانی، پرسش و پاسخ ، بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم می تواند جهت آمادگی دانش آموزان برای ورود به بحث جلسه ی قبل، از دانش آموزان بخواهد تا مشاهده کنید و پاسخ دهید صفحه 48 را در منزل انجام دهند (سوالات مطرح شده درباره درک موقعیت مکانی)
دانش آموزان (مشاهده کنید) را از قبل در منزل انجام داده اند.
معلم به بررسی پاسخ های داده شده ی دانش آموزان پرداخته و پس از تمرین تشخیص موقعیت یابی در محیط واقعی به دانش آموزان بگوید اکنون می خواهیم با نقشه ی خانه آشنا شویم.
آن ها کمی در موقعیت های فرضی و یا واقعی همراه معلم خود تمرین می کنند.
معلم می تواند با استفاده از نقشه کتاب و یا برگه هایی که از قبل چاپ کرده است کار را شروع کند.
آن ها آماده ی درس هستند.
معلم می تواند از دانش آموزان بخواهد تا با اشاره انگشت دست خود، مکان ها را نشان دهند یا آن ها را در جهتی که معلم می خواهد دنبال کنند. معلم محترم توجه داشته باشد که به هیچ عنوان ترسیم نقشه از اهداف درس نیست.
در بخش بعدی دانش آموزان باید به درک درستی از تغییر و تداوم برسند لذا باید متوجه بشوند طرح درس خانه های شما چه شکلی است مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس شانزدهم که عناصری در طی زمان تغییر می کنند و عناصری نیز تداوم می یابند برای مثال اگر چه شکل خانه ها در طی زمان تغییر کرده است ولی نیاز به خانه از ابتدا بوده و هست و نیز عناصری از خانه ها همواره ثابت مانده است. مانند محلی برای طبخ غذا و … دانش آموزان در حال انجام فعالیت هستند.
معلم می تواند تصاویر واسلایدهایی را از خانه های قدیمی را به دانش آموزان نشان دهد.
آن ها به صحبت های معلم گوش داده و اسلایدها و یا تصاویر مربوط آن را با دقت نگاه کرده و در صورت داشتن سوال آن را می پرسند.
معلم می تواند تفاوت خانه های قدیمی را با خانه های جدید از دانش آموزان بپرسد و (مقایسه کنید) صفحه 49 (مقایسه خانه های قدیمی و جدید و …) را انجام دهند.
آن ها با دقت در تصاویر تفائت خانه های قدیمی و جدید را بیان می کنند.
موضوع بعدی، آشنایی با مشاغلی است که در ارتباط با ساختن خانه نقش دارند.
بهتر است تدریس در این بخش با (همفکری کنید) ص 50 شروع شود که در آن از دانش آموزان بخواهد تا بگویند چه افرادی در ساختن خانه نقش دارند.
آنها به بیان مشاغلی که در ساخت خانه کاربرد دارند اشاره می کنند.
معلم با هر دو مکان آموخته شده به جمع بندی از کارش می پردازد و با طرح سوالاتی و دریافت پاسخ دانش آموزان، درس را جمع بندی می کند. سپس معلم می تواند سوال 4 به کار ببندیم را از دانش آموزان بپرسد.
دانش آموزان با دقت گوش و وسایل علوم جلسات قبل را هم مرتب و تمیز می کنند.
ارزشیابی پایانی:
• تعیین موقعیت مکان ها و روی نوشته و بیان وظایف افرادی مشکل ندارند.
• بیان مشاغل مرتبط با شهرداری
35دقیقه
تعیین تکلیف
انجام کاربرگه 16 (نکات ایمنی در کار و محل کار)
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.