طرح درس دوستی مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی با هدف آشنایی با دوستی مناسب برای دانشآموزان طراحی شده است. این طرح درس شامل 2 صفحه ورد و قابل ویرایش میباشد و برای پایه سوم دبستان مناسب است. اهداف کلی این درس، شامل آموزش رفتارهای مناسب دوستی به دانشآموزان و آشنایی با الگوها و روشهای تدریس مناسب برای این موضوع است. همچنین، اهداف رفتاری این درس، شامل تقویت پرسش و پاسخ در دانشآموزان، ارتقاء مهارتهای ارتباطی و توانایی احترامگذاری به دیگران میباشد. با اجرای این طرح درس، دانشآموزان میتوانند با دوستی مناسب آشنا شده و این مهارت را در زندگی خود به کار بگیرند.
درس: مطالعات اجتماعی تاریخ:
موضوع: دوستی زمان45: دقیقه
پایه:سوم آموزشگاه: مجری:
آشنایی با دوستی مناسب
اهداف کلی
ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻗﺒﻞ ﺍﺯﺗﺪﺭﻳﺲ ﺩﺭﺱ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ :
-1 . ﻧﺎﻡ ﻳﻜﻲ ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﺗﻦ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺭﻭﻱ ﻳﻚ ﻭﺭﻕ ﻛﺎﻏﺬ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﻭ ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ )رفتاری)
-2 . ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﭼﻪ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﻣﺜﺒﺖ ﻳﺎ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖگ ﻓﺼﻠﻲ(رفتاری)
3-ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﻳﻚ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﺭﺍ ﻓﻬﺮﺳﺖ ﻛﻨﻴﺪ ) .ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﺣﺮﻛﺘﻲ –
4- ( ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺮ ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﻇﻬﺎﺭ ﻧﻈﺮ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ )ﺣﻴﻄﻪ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﺣﺮﻛﺘﻲ
-5 ( ﺣﻘﻮﻕ ﻣﺘﻘﺎﺑﻞ -ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺭﺍ ﺑﺸﻨﺎﺳﺪ )ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﺷﻨﺎﺧتی
( ﺑﻪ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻭ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭﻱ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻪ ﺑﺎ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﻋﻼﻗﻪ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﺪ )ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﻋﺎﻃﻔﻲ
اهداف رفتاری
ﺗﻮﺿﻴﺤﻲ ﭘﺮﺳﺶ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ – ﺑﺤﺚ ﻭ ﮔﻔﺘﮕﻮ – ﻛﺎﺭ ﮔﺮﻭﻫﻲ – )ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺍﻱ ﺍﺯ ﺭﻭﺷﻬﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ – – ﺑﺎﺭﺵ ﻣﻐﺰﻱ ﻗﺼﻪ ﮔﻮﻳﻲ -( it ( )ﺗﻠﻔﻴﻘﻲ
الگوها و روشهای تدریس
ﻓﺮ ﻡ ﻫﺎﻱ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪﻩ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﻧﻮﺍﺣﻲ ﻗﻄﺒﻲ –ﻭﻳﺪﺋﻮ ﭘﺮژﻛﺘﻮﺭ– ﻛﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ – ﻣﺎژﻳﻚ – ﮔﭻ – ﺗﺎﺑﻠﻮ –ﻛﺘﺎﺏ
رسانه و وسایل آموزشی
زمان
2
دقیقه
ﺳﻼﻡ ﻭ ﺍﺣﻮﺍﻟﭙﺮﺳﻲ 1 – ﺣﻀﻮﺭﻭﻏﻴﺎﺏ ﻭ ﺩﻟﻴﻞ ﻧﻴﺎﻣﺪﻥ ﻭ ﻳﺎ ﺩﻳﺮ ﺁﻣﺪﻥ 2 –
)ﺩﺭﺳﻤﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻭﻝ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﺑﻪ ﺩﻳﺪﻥ ﺗﻜﺎﻟﻴﻒ ﻧﻴﺴﺖ
فعالیت های
مقدماتی
4
2 –
ﭼﻨﺪ ﻧﻔﺮ ﺭﺍ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﺗﺎ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻛﺘﺎﺏ ﻣﺪﻧﻲ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ﻫﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﺩﺭ ﺫﻫﻦ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺭﺍ ﻳﺎﺩ ﺁﻭﺭﻱ ﻛﻨﻨﺪ )ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺨﺘﺼﺮ ( ﺭﺍ ﻳﺎﺩ – ﺷﻬﺮ ﻭ ﺭﻭﺳﺘﺎ – ﺩﻭﻟﺖ –ﻣﺜﻼً ﭼﻨﺪ ﻭﺍژﻩ ﻛﻠﻴﺪﻱ ﺭﺍ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﻭ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﺎﻃﻔﻲ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﻭ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻭ ﻣﺴﺠﺪ ﻭ . . . ﺁﻭﺭﻱ ﻛﻨﻨﺪ ) .ﺗﺎﻛﻴﺪ ﺑﺮ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺑﻴﻦ ﻫﻢ ﻛﻼﺱ ﻫﺎ
ارزشیابی
تشخیصی
آغازین
2
1 -ﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﺳﺨﻦ امامﻋﻠﻲ(ﻉﺍ)ﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﭘﺮﻭژﻛﺘﻮﺭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻭﺳﺘﻲ .
آمادگی
وایجاد انگیزه
20
ارایه ی در
ارائه درس
1 -ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺍﻧﮕﻴﺰﻩ ﻭ ﭘﺨﺶ ﺷﻌﺮ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺩﺭﺱ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ .2 -ﺑﺮﮔﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻫﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﺭﺍ ﺑﻴﻨﺸﺎﻥ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺩﺭ ﮔﺮﻭﻩ ﺑﻪ ﺳﻮﺍﻻﺕ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻨﺪ .3 -ﻧﺎﻡ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﻭ ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺭﻭﻱ ﺑﺮﮔﻪ ﻫﺎ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﻳﻦ ﭘﺮﺳﺶ ﺭﺍ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ :ﭼﺮﺍ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻪ ﻳﻚ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﻴﺎﺯ ﺩﺍﺭﺩ؟ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﭘﺎﺳﺦ ﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﻪ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ ) ﻧﻈﺮ ﻫﻤﻪ ﺭﺍ (ﻭ ﻧﻈﺮﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﻭﻟﻮﻳﺖ ﺑﻨﺪﻱ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺭﺍ ﺣﺬﻑ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻣﺪﻩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﻪ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ ﻛﻪ ﺣﺎﺻﻞ ﻫﻢ ﻓﻜﺮﻱ ﺁﻧﻬﺎﺳﺖ .ﺍﺯ ﺳﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻧﻈﺮﺍﺗﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﻣﻦ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺭﻭﻱ ﺗﺨﺘﻪ ﺳﻴﺎﻩ ﻣﻲ ﻧﻮﻳﺴﻢ ﻭﻗﺘﻲ ﻧﻈﺮ ﻫﻤﻪ ﺭﺍ ﻧﻮﺷﺘﻢ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﺎ ﭘﺮﺳﺶ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﻧﻈﺮﺍﺗﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺗﻜﻤﻴﻞ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻫﻤﻴﻦ ﻛﺎﺭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﻭ ﻣﺰﺍﻳﺎﻱ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﻨﺪ طرح درس دوستی مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی ﺍﻟﺒﺘﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻗﺼﻪ ﺍﻱ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻡ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻣﻲ ﺩﻫﻢ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺑﻪ ﭘﺮﺳﺸﻬﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻨﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺰﺍﻳﺎ ﻭ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ )ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺩﺭ ﺱ ﺩﺭ ﺣﻴﻦ ﻛﺎﺭ (ﺑﻌﺪ ﺑﺮﺍﻳﺸﺎﻥ ﺳﺨﻨﺎﻥ ﺍﺋﻤﻪ ﺭﺍ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻧﻢ ﻭ ﺷﻌﺮﻫﺎﻱ ﻛﺘﺎﺏ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻭ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺁﺧﺮ ﻭ ﻧﺘﺎﻳﺠﻲ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺩﺭﺱ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﻧﺪ ﺑﺎ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻛﺎﺭ ﻫﻤﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺟﺪﻭﻝ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ
5
ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺍﺑﻬﺎﻱ ﻫﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﮔﻴﺮﻱ ﺭﺍ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺟﻤﻪ ﺑﻨﺪﻱ ﺳﺨﻨﺎﻧﺸﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻲ ﺩﻫﻢ ﺍﻳﻨﮕﻮﻧﻪ :ﻫﻤﻪ ﻣﺎ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻳﻢ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻲ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ ﭼﻮﻥ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﺑﺮ ﻗﺮﺍﺭﻱ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺳﻌﻲ ﻛﻨﻴﻢ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺍﺋﻤﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻛﻨﻴﻢ.
خلاصه وجمع
بندی
5
ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎ ﻭ ﻣﺰﺍﻳﺎ ﻭ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ کنند. 2-ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ 3-ﭼﺮﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺩﻭﺳﺖ ﻣﻬﻢ ﺍﺳﺖ؟ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﭘﺮﺳﻢ
ارزشیابی
تکوینی
2
ﺑﻪ ﻫﺮ ﺷﻜﻞ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻧﻴﻤﻪ ﺗﻤﺎﻣﻲ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﺗﻤﺎﻡ ﻛﻨﻨﺪ :ﺍﺣﻤﺪ ﺩﻭﭼﺮﺧﻪ ﺍﻡ ﭘﻨﭽﺮ ﺷﺪﻩ . . .ﺑﻪ ﻣﻦ ﻛﻤﻚ ﻣﻲ ﻛﻨﻲ . . .ﻭ ﻣﻲ ﮔﻮﻳﻢ ﺩﺭ ﺟﻠﺴﻪ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺟﺎﻳﺰﻩ ﻣﻲ ﺩﻫﻴﻢ .
تعیین
تکلیف
منبع برای معلمان
: معماری مناطق سرد. نویسنده: سعید سنجری فرد
هنر ایران . نویسنده : گدار اندره
بررسی ابنیه ی سنتی . نویسنده : وحید قبادیان
منبع برای دانش آموزان
مقاله اهمیت و تاثیر اقلیم بر معماری در ایران زمین . نویسنده :لقمان توتونچی
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.