طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس کاربرد کسر در اندازه گیری تشکیل شده از 9 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه سوم دبستان.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 13 کاربرد کسر در اندازه گیری
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با کاربرد کسر در اندازه گیری و دایره
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
1-می توان اندازه طول اشیاء را به صورت کسری نیز نشان داد.
2- می توان ساعت را نیز با کسر نشان داد.
3- می توان محل نقطه بر روی محور اعداد را با کسر نشان داد.
4- می توان از بعضی وسایل ماند (سکه، لیوان، سنجاق، نخ، طناب) برای رسم دایره استفاده کرد.
5- بهترین وسیله برای رسم دایره پرگار است.
6- جای سوزن پرگار بر روی کاغذ مرکز دایره می باشد.
7- خطی که مرکز دایره را به محیط دایره متصل می کند شعاع نام دارد.
8- تمام شعاع های دایره باهم برابرند.
9- دایره بی شمار شعاع دارد.
10- اندازه شعاع را طول شعاع نیز می گویند.
11- به خطی که از مرکز دایره عبور می کند و آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کند قطر دایره می گویند.
12- هر دایره بی شمار قطر دارد.
13- اندازه قطر یک دایره دو برابر شعاع آن دایره می باشد (اندازه یک شعاع نصف قطر می باشد)
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-اندازه طول اشیاء را با عدد کسری نشان دهند.
2- زمانی که یک ساعت نشان می دهد را با کسر نشان دهند.
3- عدد مربوط به نقاط بر روی یک محور اعداد را با عدد کسری نشان دهند.
4- با استفاده از سکه لیوان نخ و … دایره رسم کنند.
5-بهترین وسیله رسم دایره را بگویند.
6- توضیح دهند که مرکز دایره همان اثر نوک پرگار در داخل دایره است.
7- توضیح دهند خطی که مرکز دایره را به محیط دایره متصل می کند شعاع نام دارد.
8- نشان دهند که تمام شعاع های دایره با هم برابرند. (با اندازه گرفتن)
9- نشان دهند که دایره بی شمار شعاع دارد.
10- توضیح دهند اندازه شعاع را طول شعاع نیز می گویند.
11- نشان دهند خطی که از مرکز دایره عبور کند و آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کند قطر دایره می گویند.
12- نشان دهند هر دایره بی شمار قطر دارد.
13- توضیح دهند اندازه قطر یک دایره دو برابر اندازه شعاع آن دایره می باشد.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: بچه ها خوب به خط کش نگاه کنید. فاصله بین صفر تا یک به چند قسمت مساوی تقسیم شده است؟
شاگردان: 10 قسمت معلم: حالا این فاصله را با عدد کسری نشان دهید (راهنمایی)
شاگردان: می نویسند . معلم: حالا من به هر گروه یک نوار کاغذی می دهم می خواهم اندازه آن را دقیق بدست آورید (نوار کاغذی 2 سانتی متر و 6 میلی متر توزیع می گردد)(راهنمایی) شاگردان: 2 سانتی متر و 6 میلی متر
معلم: حالا همین عدد را با کسر بنویسید (راهنمایی) شاگردان: 2 سانتی متر و سانتی متر. معلم: با تایید ارائه توضیحات تکمیلی. معلم: یک ساعت آموزشی به شما می دهم با دقت بگویید یک ساعت به چند قسمت مساوی تقسیم شده است؟
شاگردان: 60 قسمت. معلم: ساعت من چه عددی را نشان می دهد؟ (ساعت 2:15 تنظیم شده است)
شاگردان: 2 و 15 دقیقه. معلم: حالا بگوئید در این ساعت که تنظیم می کنم عدد کسری عقربه دقیقه شمار چه کسی است؟ شاگردان:
معلم: با تایید حالا بگوئید در این ساعتی که تنظیم می کنم عدد کسری عقربه دقیقه شمار چه کسری است؟ شاگردان:
معلم: حالا شما یک ساعت با ساعت خود تنظیم کنید که عقربه دقیقه شمار آن را نشان دهد.شاگردان دستور کار را اجرا می کمندو معلم: یک محور اعداد رسم کنید و آن را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
4 3 2 1 0
معلم: فاصله بین صفر تا یک را به 5 قسمت مساوی تقسیم کنید.
4 3 2 1 0
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حالا نقطه سوم را پررنگ کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حالا عدد مربوط به نقطه پررنگ را با کسر نشان دهید (راهنمایی: معلم می گوید فاصله بین صفر تا یک به 5 قسمت مساوی تقسیم شده است. نقطه روی قسمت سوم است) شاگردان:
معلم: با تایید می خواهد که عدد کسری را نشان دهند. شاگردان: معلم: به توضیحات تکمیلی می پردازد.
رسم دایره: معلم به هر گروه یک سکه و یک لیوان می دهم، شما سکه ها و لیوان ها را بر روی دفترتان قرار دهید و دور آن ها خط بکشید شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: چه شکلی رسم شد؟ شاگردان: دایره
معلم: حالا سکه را بر روی دفتر قرار دهید و دور آن را خط بکشید شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: از شکل هایی که کشیدید چه نتیجه ای می گیرید؟ (راهنمایی معلم) شاگردان: با وسیله های مختلف می توان دایره رسم کرد. معلم: اما بهترین وسیله برای رسم دایره وسیله ای است که پرگار نام دارد. حالا من به هر گروه یک پرگار می دهم خوب به آن نگاه کنید می خواهیم با آن دایره رسم کنیم. پرگار دو بازه دارد که در انتهای یکی مداد برای رسم قرار دارد و دیگری نوک تیز است طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس کاربرد کسر در اندازه گیری و یک ضامن در بالا دارد که برای تنظیم اندازه فاصله دو بازو می باشد. حالا شما با استفاده از ضامن دهانه پرگار را به اندازه دلخواه باز کنید. (کنترل که اندازه دهانه پرگار حدود دو سانتی متر باشد) شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم حالا نوک تیز پرگار را روی کاغذ قرار دهید و از ضامن محکم بگیرید. بازوی دیگر پرگار را روی کاغذ بکشید. کنترل که پرگار را درست بگیرید و دایره رسم کنند شاگردان: دستور کار ا اجرا میکنند.
معلم: چه شکلی بدست آمد؟ شاگردان: دایره. معلم: بچه ها جای نوک پرگار را پررنگ کنید. شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند. معلم: بچه ها به آن مرکز دایره می گویند.
شعاع، قطر و رابطه آن ها: معلم : بچه ها با استفاده از پرگار یک دایره رسم کنید شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند معلم: حالا بچه ها محل قرار گرفتن نوک پرگار را پررنگ کنید. شاگردان دستور کار را اجرا می کنند. معلم: این نقطه پررنگ را نام گذاری کنید. شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند. معلم: بچه ها به این نقطه «مرکز» دایره می گویند.
معلم: بچه ها (با اشاره به محیط دایره) به این قسمت دایره که به صورت خط بسته می باشد «محیط دایره» می گویند. حالا شما سه نقطه با فاصله کمی از هم بر روی دایره انتخاب کنید شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند معلم: حالا آن نقطه ها را خط کش به مرکز دایره وصل کنید شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند. معلم: اندازه هایی که بدست آوردید چقدر هستند؟ طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس کاربرد کسر در اندازه گیری شاگردان: مساوی هستند. معلم: بچه ها آن چه را که شما رسم کرده اید. «شعاع» می گویند حالا با یکدیگر مشورت کنید و بگویید شعاع چیست؟ شاگردان: بعد از مشورت کردن و دریافت راهنمایی های معلم باید بگویند. شعاع خطی است که مرکز دایره را به محیط دایره وصل می کند و تمام شعاع های دایره با هم برابر است.
معلم: ضمن تایید گفته شاگردان می گوید بچه ها حالا باهم فکر کنید و بگیید برای یک دایره چند شعاع می توان رسم کرد؟ شاگردان: بعد از مشورت کردن باید بتوانند بگویند که برای یک دایره خیلی زیاد شعاع می توان رسم کرد.
معلم:بچه ها خطی رسم کنید که از مرکز دایره عبور کند و محیط دایره را در دو نقطه قطع کند. (نظارت معلم)
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: بچه ها، خطی که شما رسم کردید «قطر دایره» نام دارد.
ارزشیابی پایانی:
یک ساعت به چند قسمت مساوی تقسیم می شود؟
قطر چیست؟
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.