طرح درس علوم سوم ابتدایی درس هر کدام جای خود به صورت 4 صفحه ورد قابل ویرایش تهیه شده است. این طرح درس برای پایه سوم دبستان است و درس 13 با عنوان “هر کدام جای خود” را پوشش میدهد. طرح درس توسط مدرسه تهیه شده و مدت جلسه آن 45 دقیقه است. هدف کلی این درس این است که دانش آموزان با ویژگیهای پرندگان، خزندگان و پستانداران آشنا شوند. اهداف رفتاری این درس شامل آشنایی دانش آموزان با پوشش پستانداران، اندام تنفسی خزندگان و پرندگان، نحوه دفاع در برابر دشمن و نحوه تولید مثل و مراقبت از فرزندان خزندگان و پرندگان است. دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند و ارزشیابی تشخیصی نیز صورت میگیرد. در روشهای یاددهی-یادگیری از پرسش و پاسخ، مصاحبه و بحث گروهی استفاده میشود و رسانههای آموزشی شامل کتاب علوم، فیلم آموزشی، تصاویر مختلف از جانوران، اسکلت ماهی، مو یا پشم و تعدادی کاربرگ و….
نام کتاب درسی: علوم مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 13 هر کدام جای خود
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با ویژگی های پرندگان، خزندگان و پستانداران آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-با پوشش پستانداران آشنا شوند. (دانش)
2- با اندام تنفسی خزندگان و پرندگان آشنا شوند (درک و فهم)
3- با نحوه دفاع در برابر دشمن و نحوه تولید مثل و مراقبت از فرزندان خزندگان و پرندگان آشنا شوند (درک و فهم)
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب علوم سوم ابتدایی – فیلم آموزشی – تصاویر متفاوتی از جانوران مختلف – اسکلت ماهی – مو یا پشم – امکان انواعی از جانوران مهره دار در طبیعت – تعدادی کاربرگ – استفاده از تخته هوشمند برای آموزش.
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و مصاحبه و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
می توانیم با یک تدریس که به روش زیر ارائه می کنید کلیه مطالب را همراه با دانش آموزانتان به صورت مقایسه ای ارائه دهیم آنچه که ما برای تدریس نیاز داریم تصاویر 5 گروه مهره داران، پاکت به تعداد گروه ها اگر 30 دانش آموز داریم باید دانش آموزانمان را به 6 گروه 5 نفری تقسیم کنیم طرح درس علوم سوم ابتدایی درس هر کدام جای خود (به تعداد مهره داران) در هر پاکت تصویر یک جانور به نمایندگی از هر گروه قرار دهیم مثلا در پاکت شماره 1 تصویر یک گربه، یک عقاب، ماهی، وزغ، مارزنگی در پاکت شماره2، یک سگ، یک کوبتر، کوسه، تمساح، سمند. و به این ترتیب پاکت ها را به تعداد دانش آموزان پر کنیم به هر گروه یک پاکت بدهیم یا روی میز آنها قرار دهیم.
از آنها بخواهیم هر دانش آموزی بدون آنکه دانش آموزان دیگر متوجه شوند تصویر شوند یکی از عکس ها از پاکت بیرون بیاورد و آن را پنهان کند.
سپس هر دانش آموز ویژگی تصویر خود را برای هم گروهی هایش بیان کند تا آنها نام آن را حدس بزنند مثلا کسی که تئویر مار دستش است می تواند بگوید دست و پا ندارد روی زمین می خزد نیش می زند و ….
و دانش آموزان باید بگویند مار این بازی را در کلاس ادامه می دهیم سپس بهترین گروه را که در ارائه مطلب پای تخته کلاس می آوریم و از آنها بخواهیم هر کدام از تصاویر حیوانات را برای کلاس بازگو کنند طرح درس علوم سوم ابتدایی درس هر کدام جای خود سپس ما آن را پای تخته در یک جدول می نویسیم مثلا دانش آموزی که تصویر گاو در دستش است می گوید این حیوان بچه می زاید شیر می دهد چهار دست و پا دارد، از گوشتش استفاده می کنند و …
یا عقاب پرواز می کند تخم می گذارد گوشت خوار است و شما آن را در جدولی سازمان دهی می کنیم سپس زمانی که دانش آموزان آن را تشخیص دادند تصویر عقاب یا گاو را بالای هر گروه قرار می دهیم پس از آنکه دانش آموزان هر گروه حدس می زدند ما از آنها می خواهیم آنهایی که ویژگی مشترک دارند در جدول زیر چسبانده شود تا دانش آموزان با ویژگی هر گروه آشنا شوند.
ارزشیابی:
ساختار بدن و زندگی خزندگان و پرندگان را با هم مقایسه می کند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
درباره پستانداران و مارها از منابع معتبر اطلاعات جمع آوری می کند و خلاصه منسجمی با ارجاع های مناسب از آن ارائه می کند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.