طرح درس غروب یک روز بهاری هدیه های آسمانی سوم ابتدایی درس دوم این ظرح درس با عنوان “غروب یک روز بهاری” شش صفحه ورد و قابل ویرایش را شامل می شود. هدف کلی این درس، آشنایی دانش آموزان با دعا به عنوان راه گفت و گو با خداوند و بیان خواسته ها و آرزوهای خود است. در این درس، دانش آموزان با نیاز انسان به نعمت های الهی آشنا می شوند و مهارت هایی مانند دعا کردن، گفت و گو با خداوند و شکرگزاری را یاد می گیرند. از رسانه های آموزشی مورد استفاده در این درس، کتاب درسی، تابلو، ماژیک، فیلم و تصاویر متنوع از طبیعت، فیلم شعر و دعاخوانی کودکان یا کارتون مربوط به آن است. روش های یاددهی – یادگیری در این درس شامل پرسش و پاسخ، بحث گروهی و سخنرانی می باشد.
نام کتاب درسی: هدیه های آسمانی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 2 غروب یک روز بهاری
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با دعا کردن آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-آشنایی با دعا به عنوان راه گفت و گو با خداوند و بیان خواسته های ما با او
2- تمایل به دعا کردن و گفت و گو با خداوند
3- -آشنایی با نیاز مندی انسان به نعمت های الهی
4- بیان خواسته ها و آرزوهای خود با خداوند در قالب یک دعای ساده
5- شکرگزاری نسبت به نعمت های بی شمار خداوند، به شیوه ای مناسب
6- آشنایی با پیام قرآنی.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب هدیه های آسمانی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – راهنمای تدریس معلم – فیلم و تصاویری متنوع از طبیعت – فیلم شعر و دعاخوانی کودکان یا کارتون مربوط به آن – استفاده از تصاویر مربوط به درس «خاطره ی ماه»
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ –بحث گروهی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
1-میتوانیم با خواندن متن درس با لحن و آهنگ مناسب درس را شروع کنیم؛ همینطور یکی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم این است زمانی که به جمالت دعای کتاب میرسیم همه با هم بگوییم: «الهی آمین»و نیز از دانش آموزانی که میتوانند به زبان مادری تکلم کنند میخواهیم که عبارات دعایی کتاب را با زبان مادری خویش بخوانند و همه با هم بگوییم: «الهی آمین» از جمله شروع های خوب دیگر آن است که از فعالیت کامل کنید درس یک کپی بگیریم و همراه با بچه ها نام کسانی را که دوستشان داریم را بنویسیم طرح درس غروب یک روز بهاری هدیه های آسمانی سوم ابتدایی درس دوم و برای آنها دعا کنیم. در این میان از آنجایی که بچه ها نسبت به معلمشان محبت و توجه دارند نام معلم خود را نیز می نویسند و ما نیز خوب است که نام کلاسمان را بنویسیم و برای تمام بچه های کلاس دعا کنیم و بلند آن را بخوانیم. به طور نمایشی وانمود کنیم که برخی از دوستان که به ما صدمه زدند را نمی دانید که بنویسید. یا ننویسید ولیکن با صدای بلند بگویید که از آنجایی که خداوند بخشنده است ما نیز از اشتباه آن دوست می گذریم تا لطف و رحمت خداوند نیز شامل حال ما نیز شود. تذکر: با این عمل دانش آموزانی را که از هم دلخورند را به هم متوجه خواهید کرد
3- استفاده از تصاویر مربوط به انواع نعمت هایی که خداوند به ما داده که بخشی در کتاب آمده و سایر تصاویری که در راستای اهداف درس است. در این خصوص با بچه ها صحبت و گفت وگو خواهیم کرد.
4- با هم بخوانیم شعر (خدایم آفریده) را یک صدا با بچه ها می خوانیم. تصاویر مربوط به هر بیت از شعر را تهیه کنیم و هنگام خواندن به آن اشاره کنیم و به این صورت تصویری از شعر را در ذهن مخاطب تثبیت میکنیم. از فیلم مربوط به هر کدام از تصاویر (دشت، باغ، جنگل، زمین، گل و گلبرگ، شب، ستاره و …) طرح درس غروب یک روز بهاری هدیه های آسمانی سوم ابتدایی درس دوم نیز هنگام خواندن شعر می توانیم استفاده کنیم.
5- از بچه ها بخواهیم تا هرکس دعا و خواسته از خدا دارد را روی برگه ای از کاغذ بنویسد و سپس در یک جعبه یا گلدان شیشه ای بریزند و سپس توسط یکی از بچه ها خوانده شود و بعد از هر دعا همه باهم بگوییم: «الهی آمین» چون بچه ها خواسته های قلبی خودشان را می شنوند با اعماق وجود خواهند گفت: «الهی آمین» و کالس متفاوتی را تجربه خواهیم کرد.
6- می توان پیام قرانی درس را با صوت صوت خوش یکی از دانش آموزان خوانده شود، یا اینکه همه با هم بخوانند. صوت این آیه قرآن را نیز می توان استفاده کرد.
و اشکُرُوا نعمَتَ الله
شکرگزار نعمت های خدا باشید سوره نحل آیه 114
7- استفاده از تصاویر مربوط به درس«خاطره ی ماه» هدیه پایه ی دوم، یادآوری داستان این درس میتواند شروع خوبی برای درس جدید باشد؛ زیرا دو درس یک هدف را پیگیری میکند .
ارزشیابی:
در جریان و فرایند تدریس انتظار می رود دانش آموزان در قالب یک عبارت و جمله کوتاه خواسته و حاجت خویش را از خداوند مهربان بخواهد. همچنین راه های تشکر و سپاس از خداوند را میداند و بیان میکند؛ و در قالب یک متن کوتاه از نعمت های خداوند تشکر و سپاسگزاری می کنند. پیام قرآنی را بخوانند و با بیانی کودکانه مفهوم و مثال هایی برای آن توضیح دهند
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم به همراه خانواده چند نمونه از نعمت های خداوند را نام ببرند و از او در چند سطر تشکر و سپاسگزاری کنند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.