طرح درس فارسی سوم ابتدایی درس فداکاران طرح درسی با 3 صفحه ورد و قابل ویرایش تهیه شده است. اهداف کلی این طرح درس شامل گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، تقویت روحیه فداکاری و ایثار، پرورش روحیه تفکر و خلاقیت، تقویت مهارتهای چهارگانه زبانآموزی و تقویت مهارت برقراری ارتباط اجتماعی است. اهداف رفتاری این درس نیز شامل شرکت در فعالیتهای گروهی و نظردهی درباره درس، پاسخ دادن به سؤالات درس با دقت و خلاقیت، فهرست کردن افراد فداکار منطقه، بیان نمونههای کارهای فداکارانه، نوشتن جملات مناسب برای قدردانی از شهدا و انسانهای بزرگ، بیان اهمیت و ارزش فداکاری نسبت به همنوعان، نشان دادن کاربرد بدل در جمله، گسترش واژگان، مهارت دستهبندی کلمات و تصویرخوانی است.
به نام خداوندبخشنده مهربان
نام کتاب :بخوانیم موضوع :فداکاران درس : ششم فارسی سوم زمان :45 دقیقه
تعداد دانش آموزان:25نفر مدرس :
اهداف کلی
1- گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی
2- تقویت روحیه فداکاری و ایثار
3- پرورش روحیه تفکر و خلاقیت
4- تقویت مهارت های چهارگانه زبان آموزی
5- تقویت مهارت برقراری ارتباط اجتماعی
…
اهداف رفتاری
دانش آموزان پس ازپایان درس بتوانند
1. در فعالیت های گروهی شرکت کرده درباره درس نظر دهند..(تقویت روحیه اعتماد به نفس )
2. به سؤالات مطر ح شده درس با دقت پاسخ های مناسب دهند.(پرورش تفکر خلاق )
3. نام تعدادی از افراد فداکار منطقه ی خود را فهرست کنند (آشنایی با افراد فداکار)
4. نمونه ای از کارهای فداکارانه ی خود و یا اطرافیان را بیان کنند .
5. برای قدردانی از شهدا و انسانهای بزرگ دو جمله مناسب بنویسند .
6. با ذکر دو مثال اهمیت و ارزش فداکاری نسبت به هم نوعان خود را بیان کنند .
7. با کامل کردن یک جمله کاربرد استفاده از بدل را نشان دهند . (اشنایی با بدل و کاربرد آن در جمله )
8. برای هر کلمه واژه ی مترادفی را ذکر کنند (گسترش واژگان )
9. کلمات نامرتب را در قالب یک جمله ی مناسب مرتب کنند.(مهارت دسته بندی کلمات )
10. با توجه به تصویر دو جمله مرتبط با آن بنویسند . (تصویر خوانی )
روش تدریس
همیاری و مشارکت –روش تدریس اعضای تیم
وسایل لازم
کارت های گروه بندی – کتاب درسی – تابلو …..
ایجاد انگیزه
معلم
فراگیر
زمان
1- نشان دادن چند تا عکس
2- کدام یک از شما قبول می کند که ساعت ورزش با یکی از بچه های کلاس دوم ریاضی تمرین کند .
3- آماده سازی برای معرفی فداکاری و اهمیت آن
فراگیر ا می تواند داوطلب شود یا داوطلب نشود
(میزان داوطلبین برای شروع درس مهم است )
3
ارزشیابی تشخیصی
می توانید نمونه هایی از این قبیل فداکاری نام ببرید
· دانش آموزانی که از فداکاری نمونه های ذکر می کنند آمادگی خوبی برای درس دارند
· میزان پاسخ ها برای شروع درس مهم است ..
2
ارایه درس
· معلم با استفاده از کارتهای گروه بندی دانش آموزان را گروه بندی می کند .
· شماره های 1 از صفحه اولین کلمه ..همیشه .. تا… جلوگیری کند..صفحه
· شماره های 2 از صفحه ..ریزعلی خواجوی ..تا همان صفحه ..نجات یافت
شماره های 3 از صفحه …حسن امید زاده ..تا آخر صفحه
· دانش آموزان در 8گروه قرار می گیرند
· 7 گروه 3 نفره و 1 گروه 4 نفره
· به اعضای هر گروه شماره های 1 تا 3 داده می شود .
· دانش آموزان به پشت کارت خود نگاه می کنند و متن خود را می یابند
5
مرحله اول:صامت خوانی
• اعضای گروه ها آرام و بی صدا متن مربوط به خود را می خوانند.
5
• مرحله دوم (تدریس هم شماره ها برای یکدیگر )
• اعضای هم شماره از گروه خود خارج شده و به نزد هم می روند طرح درس فارسی سوم ابتدایی درس فداکاران و متن خوانده شده را برا ی یکدیگر توضیح می دهند .
5
• مرحله سوم (بازگشت اعضا به گروه های اولیه )
• اعضای هم شماره به گروه اصلی خود برگشته و متن را به نوبت برای هم توضیح می دهند .
5
• مرحله چهارم (پاسخ گویی به سؤالات صحیح و غلط معلم )
• دانش آموزان ابتدا فردی و سپس گروهی به سؤالات پاسخ می دهند
5
• مرحله پنجم (ارائه کلید سؤالات )
• دانش آموزان بر اساس کلید دریافتی به خود نمره فردی و گروهی می دهند.
5
• مرحله ششم (جمع بندی نهای معلم )
• بر اساس نمرات کسب شده میزان عملکرد هر گروه مشخص می شود
• معلم خود روی درس می خواند و بقیه گوش می دهند
نکات گفته نشده درس توسط معلم گفته می شود
· دانش آموزان با دقت به متن نگاه می کنند و به معلم گوش می دهند
· در صورت نیاز نظر انتقادی خود را با کسب اجازه بیان می کنند .
4
• ارزشیابی تکوینی
• سؤالات گوش کن و بگو و درست ونادرست پرسیده می شود
دانش آموزان قبل از پاسخ گویی لازم است خوب فکر کنند .
3
• ارزش یابی پایانی
• با توجه به مطالب درس 5 خط درباره فداکاری بنویسند
• انسانهای فداکار منطقه را معرفی کنند .
• دانش آموزان فرصت دارند تا در باره درس اطلاعات بیشتری تهیه کنند .
3
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.