طرح درس قرآن سوم ابتدایی درس روز اول ﻳﺎدآوری ﺗﺮﮐﻴﺐ ﺣﺮوف و ﺣﺮﮐﺎت این طرح درس شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش است و برای دانش آموزان پایه سوم دبستان طراحی شده است. هدف اصلی این درس آشنایی دانش آموزان با خواندن و ترکیب حروف و حرکات است. اهداف رفتاری این درس شامل توانایی خواندن و ترکیب حروف و حرکات، خواندن کلمات قرآنی درس و علاقه به خواندن روزانه قرآن کریم می باشد. در این درس از روش های یاددهی-یادگیری مانند پرسش و پاسخ، جمع خوانی و سخنرانی استفاده می شود. همچنین از رسانه های آموزشی مانند کتاب قرآن آسمانی، لوحه، ضبط صوت و نوار صوتی آموزش نماز استفاده می شود.
نام کتاب درسی: قرآن مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس روز اول ﻳﺎدآوری ﺗﺮﮐﻴﺐ ﺣﺮوف و ﺣﺮﮐﺎت
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با خواندن و ترکیب حروف و حرکات آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-توانایی خواندن و ترکیب حروف و حرکات
2- توانایی خواندن کلمات قرآنی درس
3- علاقه به خواندن روزانه ی قرآن کریم
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب قرآن آسمانی سوم ابتدایی – لوحه – ضبط صوت – لوحه های آموزش نماز نوار صوتی آموزش نماز
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – جمع خوانی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
الف) آموزش لوحه ی تمرین اول
1-نصب لوحه
2- اشاره به حروف و حرکات با روش صحیح اشاره کردن
دو نکته:
اول- ممکن است دانش آموزان برای صحیح خواندن حرف همزه (ء) به یادآوری بیشتری نیاز داشته باشند. برای آن ها توصیح دهید که صدای این حرف تقریبا شبیه صدای حرف عین (ع) است. برای اطلاع بیشتر از روش تدریس همزه به کتاب راهنمای معلم آموزش قرآن پایه ی دوم ابتدایی کد 1/57 مراجعه کنید.
دوم- شیوه ی خواندن الف کوچک (ا) نیز به توجه بیشتری نیازمند است. طرح درس قرآن سوم ابتدایی درس روز اول ﻳﺎدآوری ﺗﺮﮐﻴﺐ ﺣﺮوف و ﺣﺮﮐﺎت برای دانش آموزان توضیح می دهیم که اندازه ی شکل ((ا)) کوچک می شود ما صدای خواندن آن تغییر نمی کند.
3- خواندن دسته جمعی دانش آموزان همراه با اشاره ی معلم به بخش های کلمات.
4- خواندن ترکیب های لوحه توسط دانش آموزان به صورت انفرادی
ب) آموزش لوحه ی تمرین دوم
1-انجام مراحل چهارگانه قسمت الف
2- خواندن کلمات قرآنی تمرین دوم از روی کتاب توسط دانش آموزان به صورت انفرادی
نکته: دانش آموزان هنگام بخش خوانی، صدای « ـِ » قبل از «ی» را در کلماتی مانند «هِیَ» و «رَواسِیَ» مثل سایر کسره ها می خوانند. این شیوه ی خواندن و هرچند غیر معلمول است ولی غلط نیست دانش آموزان به تدریج در خواندن شمرده و آرام کلمات، می آموزند که این صدا به صورت «ای» بخوانند؛ کلمه های خیابان و بیابان نیز در فارسی به همین گونه تلفظ میشوند
35دقیقه
تعیین تکلیف
در پایان درس به دانش آموزان تذکر دهید که همین امروز در خانه جدول ترکیب حروف و حرکات و نیز کلمات قرآنی تمرین دوم را حداقل یک بار برای اعضای خانواده خود با صدای بلند بخوانند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.