طرح درس روزانه خانه ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس چهاردهم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با استفاده از طرح درس روزانه خانه ام را دوست دارم، اهداف رفتاری مشخص شده و از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با کارکردهای خانه آشنا شوند و احساس تعلق خود را نسبت به خانواده بیان کنند.
برای این منظور، روش های یاددهی – یادگیری متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. از سخنرانی و پرسش و پاسخ تا بحث گروهی و مدل چینش کلاس، تمامی روش هایی که می توانند به یادگیری بهتر دانش آموزان کمک کنند، در این درس به کار گرفته شده است. همچنین از رسانه های آموزشی نظیر کتاب اجتماعی، سیستم هوشمند، کاربرگه، تصاویر و فیلم نیز استفاده می شود تا یادگیری دانش آموزان را تقویت کند. به این ترتیب، این درس می تواند به بهتر شدن شناخت دانش آموزان از خانواده و کار و…
نام کتاب درسی: مطالعات اجتماعی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی موضوع: درس 14 خانه ام را دوست دارم
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با کارکردهای خانه آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
انتظار می رود دانش آموزان بتوانند:
1-برخی از کارکردهای خانه (دور هم جمع بودن، خوابیدن، باهم بودن، بازی کردن ، و…) را بیان کنند.
2- احساس تعلق خود را نسبت به خانواده بیان کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب اجتماعی – سیستم هوشمند – کاربرگه – تصاویر و فیلم
روش های یاددهی – یادگیری
سخنرانی، پرسش و پاسخ – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم می تواند تدریس خود را باشعری که در ابتدای درس آمده شروع کند . هدف شعر بیان کارکرد های خانه است. سپس معلم می تواند سوالاتی در رابطه با آن بپرسد برای مثال خانه کدام یک از نیازهای ما را برطرف می کند؟
دانش آموزان با دقت به شعر گوش داده و به سوالات معلم پاسخ می دهند.
سپس روی تصویر درس توجه کرده و از دانش آموزان می خواهد تا به تصویر دقت کنند و ببینند در تصویر چه چیزی دیده می شود و اعضای خانواده کدام یک از نیازهایشان را در خانه برطرف می کنند؟
و اینکه به نظر شما در رابطه با چه چیزی صحبت می کنند؟
آن ها با دقت به تصویر ص 45 نگاه می کند و درباره ی کارکردهای خانه مانند گفتگو کردن، دور هم بودن، حفاظت از سرما و … اشاره می کنند.
معلم دانش آموزان را به سمت بخاری روشن و حفاظت ما در برابر سرما که یکی از کارکردهای خانه است اشاره کند می تواند پرسش های دیگری را نیز مطرح نمود.
آن ها با دقت به سوال معلم پاسخ می دهند.
سپس معلم یکبار از روی درس می خواند و در صورت تمایل اسلایدهای آموزشی مرتبط با درس را به دانش آموزان نشان می دهد طرح درس روزانه خانه ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس چهاردهم و از آن ها می خواهد تا احساس خود را نسبت به خانه و … بیان کنند.
آن ها با دقت گوش می دهند و به اسلاید ها توجه می کنند.
خلاصه درس را معلم روی تخته می نویسد و با کمک دانش آموزان کارکردهای خانه را می نویسد.
داشن آموزان باید ترغیب شوند تا برای خانه ارزش قائل شوند و احساس مسئولیت درباره خانه و خانواده تمایل پیدا کنند.
آنها کارکردهای مختلف خانه را اشاره می کنند.
ارزشیابی پایانی:
• بیان مواردی از کارکرد های خانه
• بیان احساس و تعلق فرد به خانه
35دقیقه
تعیین تکلیف
نقاشی از خانه خود رسم کنند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.