طرح درس روزانه قرآن سوم ابتدایی درس اذکار نماز تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس که در 4 صفحه ورد و قابل ویرایش است، به طور کامل به آموزش اذکار نماز میپردازد. هدف کلی این درس این است که دانشآموزان با اذکار و معانی آن در نماز آشنا شوند. برای این منظور، در هر جلسه که مدت آن 45 دقیقه است، به ذکر قنوت، رکوع، قیام، سجده، استغفار، تشد و سلام پرداخته میشود. در ورودی این درس، فرض بر این است که دانشآموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند. در ارزشیابی تشخیصی این درس، سوالاتی از روخوانی سوره توحید از دانشآموزان پرسیده میشود. برای یاددهی و یادگیری این درس از روشهایی مانند پرسش و پاسخ، جمع خوانی و سخنرانی استفاده میشود. همچنین، در چینش کلاس از مدل ردیفی و گروهی استفاده میشود.
نام کتاب درسی: قرآن مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: آموزش اذکار نماز
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با آن آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-با ذکر قنوت و معنی و زمان آن در نماز آشنا شوند.
2- با ذکر رکوع و معنی و زمان آن در نماز آشنا شوند.
3- با ذکر قیام، سجده و استغفار و معنی و زمان آن در نماز آشنا شوند.
4- با ذکر تشد و سلام و معنی و زمان آن در نماز آشنا شوند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از روخوانی سوره توحید از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب قرآن آسمانی سوم ابتدایی – لوحه – ضبط صوت – لوحه های آموزش نماز نوار صوتی آموزش نماز
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – جمع خوانی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
ابتدا اذکار نماز را با تصاویر مرتبط آموزش می دهیم و سپس به صورت عملی آموزش می دهیم.
ذکر رکوع”:سبحان ربی العظیم و بحمده”
یعنی: پروردگار بزرگ من از هرعیب و نقصی پاک و منزه است و من مشغول ستایش او هستم.
ذکر سجود: “سبحان ربی الأعلی وبحمده”
یعنی: پروردگار من که از همه کس باالاتر می باشد از هر عیب و نقصی پاک و منزه است و من مشغول ستایش او هستم.
“سمع الله لمن حمده”
یعنی: خدا بشنود و بپذیرد ثنای کسی که او را ستایش می کند.
“استغفر الله ربی و اتوب الیه”
یعنی: طلب آمرزش و مغفرت می کنم از خداوندی که پرورش دهنده ی من است و من به سوی او بازگشت می نمایم.
“بحول الله و قوته اقوم و اقعد”
یعنی: به یاری خدای متعال و قوه او بر می خیزم و می نشینم.
ذکر قنوت: رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ
پروردگارا در دنیا به ما خیر و خوبی بده،و در آخرت نیز خیر و خوبی بده، و ما را از عذاب آتش حفظ کن.
تسبیحات اربعه:”سبحان الله و الحمد لله و لا اله الله و الله اکبر”
یعنی: پاک و منزه است خداوند تعالی و ثنا مخصوص اوست و نیست خدایی سزاوار پرستش مگرخدای بی همتا. طرح درس روزانه قرآن سوم ابتدایی درس اذکار نماز و بزرگ تر است از اینکه او را وصف کنند. “الحمد لله اشهد ان الا اله االا االله وحده لا شریک له”
یعنی: ستایش ،مخصوص پروردگار است و شهادت می دهم که خدایی سزاوار پرستش نیست مگر خدایی که یگانه است و شریک ندارد.
” واشهد ان محمدا عبده و رسوله”
یعنی: شهادت می دهم که محمد صلی الله علیه و آله بنده خدا و فرستاده اوست. “اللهم صل علی محمد و آل محمد”
یعنی: خدایا رحمت بفرست بر محمد و آل محمد.
ذکر سلام:
“السلام علیک ایها النبی و رحمة الله و برکاته”
یعنی: سالم بر تو ای پیغمبر و رحمت و برکات خدا بر تو باد.
“االسلام علینا و علی عباد الله الصالحین”
یعنی: سلام از خداوند عالم بر نمازگزاران و تمام بندگان خوب او.
“السلام علیکم و رحمة الله وبرکاته ”
یعنی: سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما مؤمنین باد.
35دقیقه
تعیین تکلیف
تمرین روخوانی و حفظ اذکار نماز
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.