طرح درس روزانه قرآن سوم ابتدایی درس روز نهم یادآوری خواندن ـه و و ـه ی این طرح درس شامل 4 صفحه ورد است که قابل ویرایش است. هدف کلی از این درس، آشنایی دانش آموزان با این علامت ها است. در پایان درس، از دانش آموزان انتظار می رود توانایی خواندن کلمات دارای علامت “ـه و” و “ـه ی” را داشته باشند و همچنین توانایی خواندن کلمات و عبارات قرآنی درس را نیز داشته باشند. علاوه بر این، این درس به دانش آموزان علاقه به خواندن روزانه قرآن کریم را نیز القا می کند. درس با استفاده از روش های پرسش و پاسخ، جمع خوانی و سخنرانی به دانش آموزان آموزش داده می شود و مدل چینش کلاس به صورت ردیفی و گروهی است.
نام کتاب درسی: قرآن مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس روز نهم یادآوری خواندن «ـه و» و «ـه ی»
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با کلمات دارای علامت «ـه و» و «ـه ی» آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-توانایی خواندن کلمات دارای علامت «ـه و» و «ـه ی»
2- توانایی خواندن کلمات و عبارات قرآنی درس
3- علاقه به خواندن روزانه ی قرآن کریم
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب قرآن آسمانی سوم ابتدایی – لوحه – ضبط صوت – لوحه آموزشی روز نهم
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – جمع خوانی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
روش تدریس و ارزشیابی
الف) آموزش تمرین اول: مراحل آموزش « ـه و » و «ـه ی » به صورت زیر است:
ابتدا مصوت «آ» را روی تخته سیاه می نویسد و از دانش آموزان می خواهد که آن را بخوانند. سپس الف کوچک(آ) را مقابل آن می نویسد تا آن را نیز بخوانند. آن گاه از دانش آموزان سؤال می کند که وقتی «ا« را کوچک می نویسیم، آیا صدایش تغییر می کند؟ دانش آموزان می گویند : نه. طرح درس روزانه قرآن سوم ابتدایی درس روز نهم یادآوری خواندن ـه و و ـه ی معلم «او» را روی تخته می نویسد تا دانش آموزان آن را بخوانند، سپس مقابل آن «او» دوم را می نویسد تا آن را نیز بخوانند.
او و
سپس می گوید : شکل «و» مانند «او» کوچک می شود، ولی صدایش تغییر نمی کند.
و و
آن گاه شکل های زیر را می نویسد تا دانش آموزان آن ها را بخوانند.
ــه و هو
دو هو
ب) آموزش تمرین دوم به روش دروس قبل
ج) از دانش آموزان بخواهید هر کدام، چند کلمه یا یک سطر از عبارات تمرین دوم را به صورت شمرده و آرام از روی کتاب خود بخوانند.
انس با قرآن در خانه معلم در پایان درس تذکر دهد که همین امروز در خانه تمرین اوَّل تا سوم این درس را حداقل یک بار برای اعضای خانواده ی خود با صدای بلند بخوانند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
معلم در پایان درس تذکر دهد که همین امروز در منزل تمرین این درس را حداقل یک بار برای اعضای خانواده خود با صدای بلند بخوانند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.