طرح درس روز چهاردهم حروف ناخوانا قرآن سوم ابتدایی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف آشنایی دانشآموزان با حروف ناخوانا و توانایی خواندن کلمات دارای این حروف طراحی شده است. در این درس، از روشهای پرسش و پاسخ، جمع خوانی و سخنرانی برای آموزش استفاده میشود. در پایان درس، از دانشآموزان انتظار میرود توانایی خواندن کلمات دارای حرف ناخوانای (ی) زیر الف کوچک و کلماتی که دارای حرف ناخوانای «الف» بعد از «واو» آخر کلمه اند را داشته باشند. همچنین، در این درس، علاقهمندی دانشآموزان به خواندن روزانه قرآن کریم نیز بهبود خواهد یافت.
نام کتاب درسی: قرآن مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس روز چهاردهم حروف ناخوانا
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با حرف ناخوانای (ی) زیر الف کوچک آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-توانایی خواندن کلمات دارای حرف ناخوانای (ی) زیر الف کوچک
2- توانایی خواندن کلماتی که دارای حرف ناخوانای «الف» بعد از «واو» آخر کلمه اند.
3- علاقه به خواندن روزانه ی قرآن کریم.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب قرآن آسمانی سوم ابتدایی – لوحه – ضبط سوت – لوحه آموزشی روز چهاردهم.
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – جمع خوانی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
روش تدریس و ارزشیابی
الف) تدریس حرف ناخوانای «ی »زیر الف کوچک (ی ٰ)
1-نصب لوحه ی روز چهاردهم در جای مناسب کلمات موسی ٰ ، مرتضی ٰ ، مصطفی ٰ و عیسی ٰ را از روی لوحه نشان دهید و از دانش آموزان بخواهید که آنها را بخوانند. طرح درس روز چهاردهم حروف ناخوانا قرآن سوم ابتدایی پس ازخواندن آنها از دانش آموزان بپرسید که «ی» زیر الف کوچک را خواندند؟ پس از پاسخ آن ها کلمات زیر را بنویسید.
2- کلمات زیر را از روی لوحه نشان دهید تا دانش آموزان آن ها را بخوانند: فَهَدی ٰ تَز کَّی ٰ اَنَّی ٰ یَریٰ اِلیٰ
3- پس از خواندن دانش آموزان، کلمات مشابه را که به صورت توپر (سیاه) نوشته شده، نشان دهید و از آن ها بخواهید که آن را بخوانند.
فَهَدی ٰ تَز کَّی ٰ اَنَّی ٰ یَری ٰ اِلیٰ
4- پس از خواندن آن ها توجه دانش آموزان را به این نکته جلب کنید که «ی» زیر الف کوچک از این پس همیشه توپر (مشکی) نوشته میشود، ولی خوانده نمی شود.
ب) تدریس حرف ناخوانای «الف» بعد از «واو »آخر کلمه
1- کلمات زیر را روی لوحه نشان دهید و از دانش آموزان بخواهید که آن ها را بخوانند:
قالوا کانوا کَفَروا ءامَنوا تُؤِمنوا
همین کلمات را که به صورت توپر (سیاه) نوشته شده، از روی لوحه نشان دهید و از دانش آموزان بخواهید که آن ها را نیز بخوانند:
قالوا کانوا کَفَروا ءامَنوا تُؤِمنوا
توجه دانش آموزان را به این نکته جلب کنید که «الف» بعد از واو آخر کلمه از این پس همیشه توپر (مشکی) نوشته می شود، ولی خوانده نمی شود.
ج) آموزش تمرین دوم به روش دروس قبل
د) آموزش تمرین سوم به روش دروس قبل
35دقیقه
تعیین تکلیف
معلم در پایان درس تذکر دهد که همین امروز تمرین های اول و دوم این درس را حداقل یک بار برای اعضای خانواده ی خود با صدای بلند بخوانند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.