طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس ارزش پول تشکیل شده از 7 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه سوم دبستان.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی موضوع: درس 9 ارزش پول
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی با دانش آموزان با نحوه مقایسه اعداد چند رقمی با یکدیگر
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
1-برای مقایسه دو عدد چند رقمی ابتدا باید تعداد ارقام اعداد مورد نظر مورد توجه قرار گیرند. تعداد ارقام هر عددی بیشتر باشد آن عدد بیشتر است. اگر تعداد ارقام در دو عدد یکسان شدند آن وقت باید عدد بزرگترین مرتبه دو عدد با همدیگر مقایسه شوند. اگر مساوی شدند، عدد مرتبه پیین تر به همین ترتیب تا آخرین مرتبه مقایسه به عمل می آید تا وضعیت دو عدد نسبت به هم مشخص گردد.
2- برای اندازه گیری طول های بزرگ تر، از واحدی به نام متر استفاده می کنیم.
3- متر انواع مختلفی دارد، کاغذی، پلاستیکی، پارچه ای و بنایی.
4- اندازه هر متر برابر است با 100 سانتی متر.
5- برای اندازه گیری طول های فضای مختلف از متر باید استفاده کرد.
6- عدد های بعضی از متر ها به لاتین نوشته می شود.
7-متر نیز مانند خط کش از صفر شروع می گردد.
8- چگونه با متر اندازه گیری کنند.
9- کیلومتر یکی از واحدهای اندازه گیری طول می باشد.
10- یک کیلومتر هزار متر می باشد.
11- فاصله های دور (مثل فاصله های شهرها) را با کیلومتر اندازه گیری می کنند.
12- از روی رابطه ی یک کیلومتر برابر است با هزار متر، اندازه ی کیلومتر های مختلف را پیدا کنند.
13- مقدار هر پولی که بیشتر است ارزش بیشتری دارد.
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-اعداد چند رقمی را با یکدیگر مقایسه نمایند.
2-توضیح دهند که برای اندازه گیری طول های نسبتا بزرگ تر، از واحدی به نام متر استفاده می شود.
3- انواع متر ها و کاربرد آن ها را بیان کنند.
4-رابطه متر و سانتی متر را بیان کنند.
5- از مترهایی که اعداد آن ها به لاتین نوشته شده است استفاده کنند.
6- با متر اندازه طول های مختلف را اندازه گیری نمایند.
7- توضیح دهند یک کیلومتر 1000 متر است.
8- توضیح دهند برای اندازه گیری فاصله های دور از کیلو متر استفاده می شود.
9- کیلومتر را به متر تبدیل کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
مقایسه ی اعداد
تدریس مقایسه اعداد چند رقمی کاملا به صورت انتزاعی می پذیرد و معلم ضمن تشریح قاعده مقایسه اعداد با آوردن مثال های متعدد توضیح می دهد که چگونه اعداد را با یکدیگر مقایسه کنند. قواعد مقایسه اعداد با یکدیگر به شرح زیر خواهد بود:
در مقایسه اعداد در واقع می خواهیم وضعیت یک عدد را نسبت به عدد دیگری از لحاظ کمتری یا بیشتری بدانیم. لذا اولین کار این خواهد بود که به شاگردان گفته می شود که ابتدا تعداد ارقام اعداد مورد نظر را مورد توجه قرار دهند و شمارش کنند. طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس ارزش پول هر عددی که دارای تعداد رقم های بیشتری باشد آن عدد بزرگتر خواهد بود در مرحله ی بعدی اگر تعداد ارقام دو عدد با یکدیگر مساوی شدند در آن صورت باید به آخرین مرتبه هر عدد از سمت چپ توجه نمود، عدد هر کدام بیشتر باشد آن عدد بزرگ تر است. چنانچه اعداد آخرین مرتبه با یکدیگر برابر شدند اعداد مرتبه بعدی را با همدیگر مقایسه می نماییم، ابتدا صدگان مقایسه می گردد اگر وضعیت در این مرتبه مشخص نشد یا صدگان دو عدد برابر شدند آن وقت دهگان را مقایسه می کنیم اگر دهگان را مقایسه می کنیم اگر دهگان هم برابر شدند یکی ها را مقایسه می کنیم تا وضعیت دو عدد نسبت به هم مشخص شود.
نحوه ی تدریس متر: معلم: یک متر را به شاگردان نشان می دهد و می پرسد: چه کسی می داند این چیست؟ شاگردان: متر؟ معلم: متر برای چیست؟ شاگردان: برای اندازه گیری است.
معلم: مگر با خط کش نمی شود اندازه گیری کرد. شاگردان: همه چیز را با خط کش نمی شود اندازه گیری کرد. خط کش برای اندازه های کوچک است.
معلم: پس با هم در گروه ها فکر کنید و بگویید در کجاها باید ا زمتر استفاده کنیم. شاگردان: (بعد از مشورت و دریافت راهنمایی معلم) برای اندازه گری طول های بزرگ تر مثل طول اتاق. معلم: حالا من به هریک از گروه ها یک متر میدهم شما خوب به اعداد این متر نگاه کنید. شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: بگویید متر از کدام عدد شروع شده است؟ شاگردان: عدد صفر معلم: حالا فاصله بین صفر و 1 را نشان دهید. شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: به این فاصله یک سانتی متر می گوند. معلم: بچه ها، اندازه متری را که به شما داده ام یک متر می باشد. حالا شما حساب کنید این متر چند سانتی متر می باشد؟ شاگردان؟ 100 سانتی متر
معلم: بچه ها به نظر شما اگر بخواهیم اندازه دیوار کلاس را اندازه گیری کنیم می توانیم از خط کش استفاده کنیم یا خیر؟ شاگردان: خیر معلم: درست گفتید. حالا مشورت کنید و بگویند با چه وسیله ای باید اندازه گیری کنیم.
شاگردان بعد از مشورت باید بگویند با متر. معلم: کاملا درست است اندازه فاصله های نسبتا طولانی را با متر اندازه گیری می کنیم. معلم: بچه ها، چند جور اعداد بر روی این متر نوشته شده است؟ شاگردان: دو جور معلم: اعداد دیگر چه اعدادی هستند؟ شاگردان: انگلیسی معلم: پس اعداد برخی از مترها به صورت انگلیسی و یا لاتین نوشته می شود معلم: بچه ها، مترها انواع مختلف دارند من برخی از این ها را نشان می دهم شما بگویید چه نوع متری هستند؟
معلم: (متر فلزی را که در صنعت کاربرد دارد را نشان می دهد) این متر؟ شاگردان: فلزی
معلم: (متر کاغذی را نشان می دهد) این متر؟ شاگردان: خیاطی – پارچه ای
معلم: (متر کاغذی را نشان می دهد) این متر؟ شاگردان: کاغذی
معلم: ارائه توضیحات لازم به تثبیت یادگیری کمک می کند.
نحوه ی تدریس کیلومتر: معلم بچه ها، برای اندازه گیری طول کتاب از کدام واحد اندازه گیری استفاده میکنیم؟ شاگردان: سانتی معلم: اگربخواهیم طول اتاق را اندازه گیری کنیم از کدام واحد اندازه گیری استفاده می کنیم؟ شاگردان: متر.
معلم: حالا بگویید برای اینکه اندازه فاصله دو شهر را اندازه گیری کنیم از چه واحدی استفاده می کنیم؟ تابلوهای جاده را به یاد بیاورید و …
شاگردان: کیلومتر
معلم: ضمن تایید، کیلومتر چیست؟
شاگردان: یکی از واحدهای اندازه گیری طول است.
معلم: ضمن تایید در کجا کاربرد دارد؟
شاگردان: در اندازه گیری فاصله های طولانی مثل فاصله شهرها.
معلم: حالا چه کسی می داند یک کیلومتر چقدر است؟ شاگردان: نمی دانند.
معلم: برای این که بندانید یک کیلومتر چقدر است من به هریک از گروه ها یک نخ می دهم. خوب به اندازه این نخ نگاه کنید. طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس ارزش پول اندازه این نخ ها یک متر است. اگر 1000 تا از این نخ ها را در امتداد هم پشت سر هم قرار دهید می شود یک کیلومتر حالا به من بگویید چقدر است؟
شاگردان: هزار متر.
معلم: ضمن تایید، بچه های خوب دقت کنید فاصله ما از … حدود یک کیلومتر است. حالا شما محلی یا جایی را بگویید که فاصله ی آن از مدرسه نزدیک یک کیلو متر باشد.
شاگردان: نمونه هایی ذکر می کنند.
ارزشیابی پایانی:
اگر یک کیلومتر 1000 متر باشد در آن صورت دو کیلومتر چند متر است؟
4000 متر چند کیلو متر است؟
7000 متر چند کیلو متر می شود؟
معلم: ضمن تایید با ارائه مثال ها و توضیحات لازم به یادگیری کمک می کند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.