طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس تفریق در جدول ارزش مکانی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه سوم دبستان.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 29 تفریق در جدول ارزش مکانی
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با نحوه تفریق چند رقمی از چند رقمی با انتقال
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-برای کم کردن اعداد چند رقمی از چند رقمی ابتدا یکی ها را از یکی ها کم کنند.
بعد ده تایی ها را از ده تایی ها کم کنند. صدتایی ها را از صدتایی ها کم کنند هزارتایی ها را از هزارتایی ها کم کنند.
اگر در هر مرتبه ای نتوانستند که کنند از مرتبه بعدی ( بزرگتر) یک بسته باز کنند و به مرتبه پایین تر تبدیل کنند و بعد کم کنند.
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند:
2- تفریق های چند رقمی از چند رقمی با انتقال را انجام دهند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
چند رقمی ها
معلم بچه ها این جلسه می خواهیم درباره تفریق کردن اعداد چند رقمی از چند رقمی بیشتر بدانیم برای این خاطر من جدول ارزش مکانی را در تخته سیاه رسم می کنم تا به کمک آن مسئله ای را که یک باغبان با آن مواجه است را حل کنیم.
(جدول رسم شود)
معلم: یک باغبان 4326 کیلو سیب دارد می خواهد 3172 کیلوی آن را بفروشد چند کیلو سیب برای او باقی می ماند؟
به نظر شما این باغبان باید چیکار کند:
شاگردان: تفریق
ی د ص هـ
6 2 3 4
2 7 1 3-
معلم ضمن تایید سپس دو عدد را در جدول می نویسیم.
معلم: ابتدا یکی ها را از یکی ها کم می کنیم چقدر می ماند؟
شاگردان: 4تا
معلم: حالا ده تایی را از ده تایی کم می کنیم چقدر می ماند؟
شاگردان:4 تا
معلم حالا ده تایی را از ده تایی ها کم می کنیم؟ آیا می توانی از 2 ده تایی 7 ده تایی کم کنیم؟
شاگردان: خیر
ی د ص هـ
6 12 2 4
2 7 1 3 –
معلم حالا برای اینکه بتوانیم ده تایی را کم بکنیم باید یک صدتایی را با ده تایی ها عوض کنیم طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس تفریق در جدول ارزش مکانی در آن صورت چند ده تایی و چند صدتایی خواهیم داشت؟
شاگردان: 12 ده تایی و 2 صدتایی
معلم: درست است.
معلم از 12 ده تایی کم کنید چند ده تایی باقی می ماند؟
شاگردان: 5 ده تایی
معلم: حالا صدتایی را از صدتایی کم می کنیم ببینید چند صدتایی می ماند؟
شاگردان 1 صدتایی
معلم: حالا هزارتایی را از هزارتایی کم کنیم ببینید چند هزارتایی می ماند؟
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند یک هزارتایی.
ارزشیابی پایانی:
برای تفریق دو عدد چند رقمی با چند رقمی چگونه باید عمل کرد؟
شاگردان ابتدا یکی را از یکی بعد ده تایی را از ده تایی و بعد صدتایی را از صدتایی و سپس هزارتایی را از هزارتایی کم می کنیم اگر نتوانستید کم کنیم از مرتبه های بالاتر باز میکنیم.
معلم با توضیحات لازم به یادگیری کمک می کند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.