طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس حل مسئله حذف حالت های نامطلوب تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه سوم دبستان.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی موضوع: درس 37 ضرب یک رقمی در چند رقمی
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با نحوه ضرب اعداد یک رقمی در چند رقمی
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-در ضرب یک عدد یک رقمی در دو رقمی ابتدا باید عدد مورد نظر را در رقم دهگان و سپس در رفم یکان ضرب نمود.
2- در ضرب یک عدد یک رقمی در یک عدد سه رقمی ابتدا باید عدد مورد نظر را در رقم صدگان بعد در رقم دهگان و بعد در رقم یکان ضرب نمود.
3- راه دیگر ضرب یک رقمی در چند رقمی این است که ابتدا عدد چند رقمی را به صورت گسترده بنویسیم و سپس یک رقمی را بر آنها ضرب کنیم و حاصل آنها را جمع نمائیم.
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند:
1-حاصل ضرب اعداد یک رقمی در چند رقمی را با روش های مختلف بدست آورند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس حل مسئله حذف حالت های نامطلوب برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم بچه ها امروز می خواهیم بدانیم که یک عدد یک رقمی بر چند رقمی چگونه ضرب می شود گروه ها را تشکیل دهید و ابزارهای آموزشی را تحویل بگیرید.
شاگردان گروه ها را تشکیل می دهند و ابزارها را دریافت می کنند (6 بسته ده تایی، 9 یکی)
معلم بچه ها مهره های خود را در سه ردیف به طوری که در هر ردیف 2 بسته ده تایی و 3 یکی وجود داشته باشد بطور مرتب بر روی میز کار خویش قرار دهید (نظارت معلم)
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم چند ردیف دارید؟ در هر ردیف چند مهره دارید؟
شاگردان 3 ردیف و در هر ردیف 23 مهره
معلم حالا برای آنها یک ضرب بنویسید
شاگردان می نویسند 23×3
معلم حالا آن را حل کنید.
شاگردان بعد از کمی تلاش نمی توانند.
معلم حالا به راهنمایی من توجه کنید 23 یعنی چه؟
شاگردان یعنی 3+20
معلم خیلی خوب حالا به جای 23 در ضرب بنویسید 3+20×3
معلم حالا یک عدد یک رقمی یکبار در 20 و (ده تایی) و یک بار در 3 (یکی) ضرب کنید.
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم حالا حاصل را جمع کنید.
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم با توضیحات لازم به یادگیری کمک می نماید.
نحوه ضرب یک رقمی در سه رقمی نیز به همین ترتیب خواهد بود با این تفاوت که دارای مرتبه صدگان خواهد بود.
ارزشیابی پایانی:
حاصل ضرب اعداد یک رقمی در چند رقمی را با روش های مختلف بدست آورند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.