طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس خاصیت های ضرب تشکیل شده از 8 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه سوم دبستان.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 19 خاصیت های ضرب
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با خاصیت های ضرب
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
1-اگر عدد 1 در عددی دیگر ضرب شود حاصل همان عدد خواهد شد.
2- اگر هر عددی در عدد 1 ضرب شود حاصل همان عدد خواهد شد.
3- اگر در ضرب جای اعداد (جمله ها) عوض شود تأثیری در جواب به وجود نمی آید.
4- برای به دست آوردن حاصل ضرب های با عامل بیش از 5 می توانند از ضرب اعداد قبلی کمک بگیرند.
5- در انجام محاسبات ریاضی اول باید عملیات داخل پرانتز را انجام داد و سپس جمع را.
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند:
1-توضیح دهند که حاصل ضرب یک عدد در یک و یک در یک عدد همان خود عدد می شود .
2- با جابه جا کردن جمله های ضرب حاصل ضرب مساوی را بدست آورند.
3- با کمک گرفتن از ضرب های قبل حاصل ضرب، دو عدد جدید را به دست آورند.
4- در انجام محاسبات ریاضی اول داخل پرانتز را به دست آورند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
عضو بی اثر
معلم: بچه ها این جلسه می خواهیم یاد بگیریم که حاصل ضرب عدد یک در عددی دیگر چند می شود می خواهیم حاصل ضرب 5×1 را به دست آوریم.
برای این منظور یک محور اعداد رسم کنید و آن را به 7 قسمت مساوی تقسیم کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
8 7 6 5 4 3 2 1 0
معلم اگر بخواهیم 5×1 را نمایش دهیم چند پیکان خواهیم داشت؟
شاگردان: 1 پیکان
معلم پس ضرب 5×1 را نمایش دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حاصل ضرب چه عددی شد؟
8 7 6 5 4 3 2 1 0
شاگردان: 5
معلم حالا 5×1 را با رسم شکل نشان دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: برای آن یک ضرب بنویسید.
شاگردان: 5= 5×1
معلم: حالا لا همدیگر مشورت کنید و بگویید هرگاه عدد یک در عددی دیگر ضرب شود حاصل چه خواهد شد.
شاگردان: همان عدد.
معلم: حالا می خواهیم 1×4 را با محور نشان دهیم.
در این ضرب چند پیکان (فلش) دارید؟
شاگردان: 4 تا
معلم: حالا ضرب را روی محور نمایش دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
5 4 3 2 1 0
معلم یک ضرب بنویسید.
شاگردان: 4= 1×4
معلم: برای ضرب 4=1×4 شکل بکشید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: برای شکل یک ضرب بنویسید.
شاگردان: 4=1×4
معلم: باتوجه به ضربی که برای محور و شکل نوشتید با یکدیگر مشورت کنید و بگویید هرگاه یک عدد در عدد یک ضرب شود حاصل چه عددی می شود؟
شاگردان: همان عدد.
خاصیت جا به جایی
معلم: بچه ها این جلسه می خواهم درباره ضرب اعداد اطلاعات جدیدی به دست آوریم طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس خاصیت های ضرب برای همین منظور می خواهم که در گروه های دو نفری قرار بگیرید و مهره های هر گروه را از من دریافت نمائید.
شاگردان: گروه های دو نفری را تشکیل می دهند و تعداد 15 مهره از معلم دریافت می کنند.
معلم: بچه ها حالا مهره های خودتان را تشکیل می دهند و تعداد 15 مهره از معلم دریافت می کنند.
معلم: بچه ها حالا مهره های خودتان را در سه ردیف پنج تایی قرار دهید دقت نمائید مهره ها اگر به این شکل قرار گیرند “ردیف” گفته می شود. اگر مهره ها را این شکلی (اشاره به ستون) در نظر بگریم به آن “ستون” می گویند.
حالا بچه ها بگوئید چند ردیف داریم؟
شاگردان سه ردیف
معلم: چند ستون داریم؟
شاگردان: پنج ستون.
ردیف ستون
معلم: بچه ها حالا شما مهره های خودتان را از طرف ردیف در نظر بگیرید و برای آن یک ضرب بنویسید.
شاگردان: بعد از مشورت با همدیگر می نویسند 15=5×3
معلم : نوشتید؟ حالا ضرب خودتان را بخوانید.
شاگردان: بله 5×3
معلم: حالا با در نظر گرفتن ستون برای مهره های خودتان یک ضرب بنویسید.
شاگردان: بعد از مشورت با یکدیگر می نویسند 15=3×5
معلم: بچه ها به من بگوید که با اینکه شما دو ضرب نوشتید آیا تعداد مهره های شما تغییر کردند؟
شاگردان: خیر
3×5 = 5×3
15=15
معلم پس مشورت کنید و بگویید از عمل خود چه نتیجه ای میگیرید؟
شاگردان: بعد از مشورت باید بگویند حاصل هر دو ضرب می شود “15”
معلم: دریت گفتید غیر از آن چه نتیجه دیگری می گیرید؟ (هدایت شاگردان)
شاگردان: بعد از مشورت باید کشف کنند که به جای 5×3 ضرب 3×5 را نوشت چون حاصل هر دو برابر با “15” می باشد.
معلم با اوردن مثال های متعدد خاصیت جابه جایی را توضیح می دهید و به تثبیت یادگیری کمک می نماید.
ارزشیابی پایانی:
با جابه جا کردن جمله های ضرب حاصل ضرب مساوی را بدست آورند.
با کمک گرفتن از ضرب های قبل حاصل ضرب دو عدد جدید را به دست آورند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.