طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس خط نیم خط پاره خط چند ضلعی تشکیل شده از 8 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه سوم دبستان.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 22 خط، نیم خط، پاره خط، چند ضلعی
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با خط، نیم خط، پاره خط، چندضلعی ها
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-خط راست خطی است که می توان آن را از دو جهت ادامه داد.
2- نیم خط، خطی است که می توان آن را از یک جهت ادامه داد.
3- نقطه ای که نیم خط از آن جا شروع می شود ابتدای نیم خط می باشد.
4- به فاصله بین دو نقطه پاره خط می گویند.
5- برای تشخیص پاره خط ها آن ها را با دو حرف نام گذاری می کنند.
6- در یک چند ضلعی خطی که از گوشه به گوشه غیر مجاور (روبه رو) کشیده می شود قطر نام دارد.
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند:
1-خط راست را تعریف و ترسیم کنند.
2- نیم خط را تعریف و ترسیم کنند.
3- پاره خطر را تعریف و ترسیم کنند.
4- قطر چند ضلعی ها را رسم کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
خط راست
معلم بچه ها این جلسه می خواهیم با انواع خط ها بیشتر آشنا شویم. برای این منظور از شما می خواهم دفتر ریاضی و خط کش های خودتان را آماده کنید.
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: بچه ها حالا به وسیله خط کش بدون آن که آن را جابه جا کنید یک خط بکشید (کنترل و نظارت)
شاگردان دستور کار را اجرا کردند.
معلم بچه ها همه تان درست رسم کردید من هم این خط را بر رویتخته سیاه رسم می کنم بچه ها به این خط راست می گویند حالا شما به من بگویید خط راست چه نوع خطی است؟
شاگردان: (بعد از مشورت) خطی است که بدون جا به جا کردن خط کش می توان آن را رسم کرد.
معلم حالا بچند خط راست در جهت های مختلف رسم کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: بچه ها خوب به خط راست های کشیده شده دقت نمائید و بگویید که ویژگی خط راست چیست؟
شاگردان: از دو جهت می توان کشید
معلم ضمن تایید حالا با همدیگر مشورت کنید و یک تعریف معنی دیگر برای خط راست بگویید.
شاگردان خط راست خطی است که می توان آن را از دو طرف ادامه داد.
نیم خط
معلم بچه ها یک خط راست به اندازه 5 سانتی متر رسم کنید.
شاگردان رسم می کنند.
معلم حالا یک سر این خط را نقطه بگذارید و آن را پررنگ کنید.
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم بچه ها حالا شما یک نیم خط رسم کردید به من بگویید نیم خط چیست؟
شاگردان نیم خط خطی است که از یک طرف ادامه داشته باشد.
معلم یک نیم خط دیگر رسم کنید.
شاگردان رسم می کنند.
معلم برای تشخیص نیم خط ها چه باید کرد؟
شاگردان نام گذاری می کنند
معلم نقطه میم را ابتدای نیم خط می گویند و ابتدای حرف مربوطه به آن خوانده می شود.
معلم حال نام نیم خط ها را بگویید.
شاگردان می گویند
معلم با ارائه توضیحات لازم به یادگیری کمک می کند.
پاره خط
معلم بچه ها امروز می خواهیم در رابطه با یکی از مفاهیم و خط و نقطه با هم صحبت کنیم به همین منظور من به شما نخ می دهم 1 نخ کاموایی 10 سانتی برای هر نفر شما فرق کنید این نخ یک خط باشد از شما می خواهم که بعد از دریافت نخ دو سر آن را گرده بزنید.
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم بچه ها وقتی شما نخ خود را گره زدید معنی آن اسن است که دیگر نمی توانید آن را از دو طرف ادامه دهید. حالا نخ خود را بر روی دفتر قرار دهید و تصویر آن را بکشید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند (و شکل را در دفتر رسم می کنند.)
معلم بچه ها به آن چیزی که درست کرده اید یا کشیده اید “پاره خط” می گویند حالا از شما می خواهم با هم مشورت کنید طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس خط نیم خط پاره خط چند ضلعی و به من بگویید تعریف پاره خط چیست؟
شاگردان بعد از مشورت کردن و دریافت راهنمایی معلم باید بگویند که به فاصله بین دو نقطه پاره خط می گویند.
معلم ضمن تایید صحبت بچه ها می گوید: پاره خط ها را هم برای آنکه شناسایی کنیم نام گذاری می کنیم هر پاره خط را با دو حرف الفبا نام گذاری می کنیم حالا از شما می خواهم پاره خطی را که کشیده اید نام گذاری کنید.
شاگردان: دستور کار را انجام می دهند.
معلم ضمن تایید عملکرد شاگردان با آوردن مثال های متعدد و ارائه توضیحات تکمیلی به تثبیت یادگیری کمک می کند.
قطر
بچه ها امروز می خواهیم باز هم درباره مربع و مستطیل مطلب جدیدی یاد بگیریم برای همین خاطر من به هر گروه یک مربع مستطیل و یک مثلث می دهم از شما می خواهم بعد از دریافت شکل ها مربع را از آن ها جدا کنید.
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم نقطه های “آ” و “س” را نشان دهید (کنترل معلم)
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم بچه ها به آنچه شما رسم (خط آ س) “قطر مربع” می گویند حالا شما با همدیگر مشورت کنید و برای مربع یک قطر دیگر رسم کتید
شاگردان باید بتوانند خط ب ج را رسم کنند.
معلم ضمن تایید کار بچه ها می پرسد بچه ها مربع چند قطر دارد؟
شاگردان باید بتوانند بگویند 2 قطر
معلم بچه ها حالا مستطیل خودتان را آماده کنید و قطرهای آن را رسم کنید
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند و قطرهای مستطیل را با راهنمایی و نظارت معلم رسم می کنند
معلم بچه ها مستطیل چند قطر دارد؟
شاگردان: دو قطر
معلم با مشورت همدیگر بگویید برای رسم قطر یک چند ضلعی چه باید کرد؟
شاگردان برای هر قطر باید از یک گوشه به گوشه روبه رو باید وصل نمود.
ارزشیابی پایانی:
نیم خط را تعریف و ترسیم کنند
پاره خط را تعریف و ترسم کنند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.