طرح درس ساعت در بعد از ظهر ریاضی سوم ابتدایی شامل 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد. این طرح درس به منظور آشنایی دانشآموزان با خواندن ساعت در بعد از ظهر طراحی شده است. اهداف جزئی این درس شامل اهداف شناختی و مهارتی است. در اهداف شناختی، دانشآموزان با ساعت در بعد از ظهر آشنا می شوند. در حالی که در اهداف مهارتی، آنها مهارت خواندن زمان با مفهوم قبل از ظهر و بعد از ظهر را کسب می کنند و الگوی شمارش درساعت را یاد می گیرند. همچنین آنها توانایی کشیدن گسترده مکعب و ساختن یک مکعب را نیز به دست می آورند. از نگرشی که دانشآموزان برای یادگیری درس جدید نشان می دهند، می توان به علاقه و انگیزه آنها در دنبال کردن درس و حضور فعال در فعالیتها اشاره کرد. برای اجرای این درس، وسایلی مانند طلق شفاف، کاغذ، ماژیک، کتاب درسی، تخته، چسب و چینه مورد نیاز است.
نام درس:
ساعت در بعدازظهر
ص18-16
پایه :
سوم
ابتدایی
مدرسه:
مدرس:
زمان
هدف کلی:
آشنایی دانشآموزان با خواندن ساعت در بعدازظهر
اهداف جزئی:
شناختی:
-دانشآموز با ساعت در بعدازظهر آشنا شود.
مهارتی:
-دانشآموز مهارت خواندن زمان با مفهوم قبل از ظهر و بعد از ظهر را کسب کند.
-دانشآموز الگوی شمارش درساعت را کسب کند.
-دانشآموز بتواند گسترده مکعب را بکشد.
-دانشآموز بتواند یک مکعب بسازد.
نگرشی:
-دانشآموز برای یادگیری درس جدید از خود علاقه نشان دهد و با انگیزه درس را دنبال کند و در فعالیتها حضور داشته باشد.
وسایل مورد نیاز:
طلق شفاف، کاغذ، ماژیک، کتاب درسی، تخته، چسب، چینه
روش تدریس:
پرسش و پاسخ، سخنرانی
ایجاد انگیزه:
بچهها امروز توی زنگ ریاضی هم یک مطلب جدید یاد میگیریم هم کاردستی درست میکنیم.
5
ارزشیابی آغازین:
بچهها سالهای گذشته ما در مورد ساعت یک چیزایی یادگرفتیم.
یک ساعت روی تخته میکشم. خب کی میتونه بگه این ساعت چند رو نشون میده؟
5
ارائه تدریس:
خب بچهها طلق و کاغذایی که دارید رو جلوتون روی میز بگذارید. میخوایم با همدیگه دوتا ساعت درست کنیم. روی یکیش کارهایی که قبل از ظهر انجام میدهید را بنویسد روی اون یکی کارهایی که بعد از ظهر انجام میدهید را یادداشت کنید. یه طلق گرد که خودم درست کردم رو به دانشآموزان میدهم تا از روی آن دایرههایی برای خود با طلق درست کنند. طرح درس ساعت در بعد از ظهر ریاضی سوم ابتدایی خب بچهها حالا این طلق را روی برگه بچسبانید. روی این طلق شمارههای یک ساعت رو علامتگذاری کنید و چند تا از کارهایی را که در طول روز انجام میدهید را مقابل ساعت مربوط به آن بنویسید. مثلا ساعت 6:30دقیقه از خواب بیدار میشوید. به دانشآموزان زمان میدهم که تعدادی از کارهای خود را یادداشت کنند و در حین این کار به آنها سرکشی میکنم تا اگر کمکی خواستند انجام دهم. خب بچهها یکی به من لیست چند تا از کارهایی که در طول روز انجام میدهد را بگوید.
برای مثال زهرا:
خانم ساعت 6:30صبح از خواب بیدار میشوم. و نماز میخوانم. ساعت 7صبحانهام را خوردهام و برای آمدن به مدرسه آماده میشوم. ساعت 7:30دقیقه سر صف صبحگاهیام. تا ساعت 12:15 در مدرسهام. ساعت 1ناهار میخورم. تا 2میخوابم. بعد تا ساعت 4تکالیفم را انجام میدهم.
4کی؟
بعداز ظهر.(اگر دانشآموز نمیدانست که مستقیما به بعداز ظهر اشاره کند، معلم به صورت سؤالی میپرسد که 4بعد از ظهر یا قبل از ظهر؟)
بله دیگه چی؟
ساعت 5با مادرم به خرید میروم. ساعت 7:30من و پدرم با هم بازی میکنیم. ساعت 9شام میخورم و 10مسواک میزنم و به رختخواب میروم.
ممنوم زهرا جان. بچهها زهرا برنامه یک روزش را گفت. بچهها زهرا توی برنامهی یک روزش دوتا 7:30 داشت. به نظرتون چه جوریه؟
خانم یکیش 7:30صبح بود یکیش 7:30بعد از ظهر.
آفرین درسته. یکیش مال قبل از ظهره یکیش مال بعد از ظهر.
مثل ساعتایی که درست کردین. اما بچهها ما که همیشه دوتا ساعت نداریم، یک ساعت داریم. به نظرتون ساعتای بعد از ظهر را چه طور بگوییم؟
خانم مثلا میگیم 6بعدازظهر.
آفرین این یه راهشه. یه راه دیگه هم داره که من براتون میگم.
بچهها به ساعت قبل از ظهر نگاه کنید. تا چند هست؟
12. خب ساعتایی که توی خونه هامونم هستن تا 12 دارن. برای ساعتای بعد از ظهر میتونیم اینجوری بگیم. بعد از 12 چند هست؟
13.
درسته. ما میتونیم به ساعت 1بعداز ظهر بگیم 13. همین طور به 2بعداز ظهر بگیم 14(و تا آخر برای دانشآموزان میگویم.)
بچهها هرموقع خواستین ساعت در بعد از ظهر رو به دست بیارین اون عدد رو به اضافه 12کنید. مثلا:
3بعدازظهر(3+12) 15
بچهها حالا صفحه 16 رو بازکنید. فاطمه شما بخون.
بچهها علی هم مثل ما دوتا ساعت درست کرده و برنامش رو روش نوشته. ببینیم برنامه علی چیه؟ بعد باهم سؤالاتی که در مورد برنامه علی هست رو جواب بدیم.
خب بچهها اینجا هم برنامه زهرا رو گفته. یه سؤالایی هم در مورد برنامهاش پرسیده. ببینیم چی گفته؟
بچهها این کاردستی رو سر زنگ هنر باهم با مقواهای رنگی درست میکنیم. بعد با ستاره تزیین میکنیم. دوست داشتید روشون شعر بنویسین. خوشگل ترینا رو توی کلاس آویزون میکنیم.
بچهها به شکلهای بشمار و بساز نگاه کنید. هر شکل از چند تا مکعب درست شه؟
بچهها با چینههایی که دارین هر کدوم از این شکلها رو درست کنید. من میام میبینم.
25
ارزشیابی پایانی:
بچهها امروز چه چیز جدیدی در مورد ساعت یادگرفتیم؟
ساعت در بعد از ظهر.
خب چطور ساعت در بعد از ظهر رو به دست میاریم.
ساعت موردنظرمون رو به اضافه 12کنیم.
5
تعیین تکلیف:
بچهها تمرین صفحه 18رو انجام بدید توی خونه و بیارید. باید برنامه یک روزتون رو روی ساعت مشخص کنید. هر کی دوست داشت میتونه این ساعتا رو درست کنه و برنامش رو روی اون بنویسید. مال هر کی که تمیز و قشنگ بود رو توی کلاس نصب میکنیم.
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.