طرح درس نیاز های خانواده چگونه تامین میشود مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس دهم تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد به فراگیران کمک می کند تا با انواع شغل ها آشنا شوند و بفهمند که چگونه نیازهای خانواده ها تامین می شود. در این طرح درس، فراگیران با ویژگی های مختلف شغل ها آشنا می شوند و نحوه عملکرد آنها را نمایش می دهند. همچنین، فراگیران با میزان درآمد مختلف شغل ها آشنا می شوند و به کمک معلم خود می توانند راه های کسب درآمد را نیز درک کنند. برای رسیدن به این اهداف کلی، از الگوها و روش های تدریس مختلفی مانند روش توضیحی، نمایشی و پرسش و پاسخ استفاده می شود.
در این درس، فراگیران به دنبال هدف های رفتاری مختلفی هستند، از جمله نقاشی کردن راه های کسب درآمد، سوال پرسیدن از معلم خود و عکس گرفتن از مشاغل مختلفی که در سفرهای خود مشاهده کرده اند. استفاده از الگوها و روش های تدریس مختلف و…
درس: مطالعات اجتماعی تاریخ:
موضوع: نیاز های خانواده چگونه تامین میشود؟ زمان45: دقیقه
پایه:سوم آموزشگاه: مجری:
-فراگیران با انواع شغل ها آشنا شده و بدانند نیازهای خانواده چگونه تامین میشود)حیطه ی شناختی(
– فراگیران نسبت به مشاهده ی انواع شغل ها علاقه مند می شوند.) حیطه ی عاطفی(
– فراگیران می توانندایفای نقش کند)حیطه ی حرکتی(
اهداف کلی
از فراگیران انتظار می رود در پایان درس بتوانند:
-انواع مشاغل مختلف با توجهبهجایگاه وویژگی انهارا تشخیص دهند وبه هم مربوط دهند.)دانش – شناختی(
-ویژگیم شاغل مختلف روستایی وشهری را بیانکنند. )درک وفهم – شناختی(
-نحوه ی عملکرد ووظایف مشاغل مختلف را نمایش می دهند. )کاربرد – شناختی(
-انواع شغل ها و میزان درامد ان هارا باهم مقایسه کنند. )تجزیه تحلیل- شناختی (
-دلیل وجود شغل های مختلف وتنوع در آن را بیابند)ارزشیابی – شناختی(
– به درس معلم با دقت گوش کنند . )دریافت –عاطفی(
– درمورد علت ایجاد وگسترش مشاغل مختلف از معلم خود سوال بپرسند.) واکنش – عاطفی(
– راه های کسب درامد را نقاشی کرده و به کلاس بیاورند.)ارزش گزاری – عاطفی (
– با درست کردن یک ماکت تفاوت مشاغل را نشان دهند .)هماهنگی حرکات –روانی حرکتی (
– ازمشاغل مختلف که در سفرهای خود مشاهده کرده اند عکس بگیرند(عادی شدن- روانی حرکتی(
اهداف رفتاری
روش توضیحی – نمایشی – پرسش و پاسخ
الگوها و روشهای تدریس
کتاب درسی – تابلو – تصاویری از انواع شغل ها–تصاویری از انواع نیازها )پوشاک.خوراک و…)
فیلم اموزشی.
رسانه و وسایل آموزشی
زمان
7
دقیقه
ورود به کلاس – سلام و احوالپرسی – بررسی وضعیت فیزیکی و روانی فراگیران – حضور و غیاب
– بیان مناسبت روز یا هفته – دیدن تکالیف درسی
فعالیت های
مقدماتی
4
از درس قبل چندسوال از فراگیران می پرسیم.
-راه کسب تامین زندگی رابیان کنند.
– احساس وتعلق خود را نسبت به شغل دلخواه خود بیان کنند.
ارزشیابی
تشخیصی
آغازین
2
تصاویری از خانه های مختلف را از طریق اینترنت جمع آوری کرده و به هر گروه از دانش آموزان تعدادی
تصویر می دهیم واز آنها می خواهیم درمورد وظایف ونقش واهمیت آن ها در جامعه توضیح دهند طرح درس نیاز های خانواده چگونه تامین میشود مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس دهم همچنین خاطرات خود را از سفر به مناطق مختلف و آنچه دیده اند بیان کنند.
آمادگی
وایجاد انگیزه
20
فعالیت شاگرد
فعالیت معلم
ارائه درس
در هرمرحله از ارائه درس فراگیران را در جریان
تدریس مشارکت داده واز آنها می خواهیم ابتدا به
صورت گروهی وسپس به صورت کلاسی بحث و گفت
وگو کنند ونظرات خود را بیان کنند همچنین سوالات خودرا بپرسند.
معلم میتواند دانش اموزان را به گروه های مختلف تقسیم کند و هر گروه یک شغل را انتخاب کند لباس مخصوص ان شغل و لوازم قابل دسترس رابیاورند و سپس از هر گروه بخواهیم در مورد شغلی که قرار است ایفا کنند ویا نام گروهشان است توضیح دهند برای گروه های دیگر و سپس معلم توضیحات ان هارا تکمیل میکند تا فراگیران شناخت کافی نسبت به شیوه های کسب معاش و چگونگی ان ها پیداکنند همچنین بچه ها میتوانند نمایشی در این حیطه اجرا کنند
5
از چند نفر از فراگیران می خواهیم هر آنچه از درس امروز یادگرفته اند کلاس ارائه دهد.همپنین در پایان
مفاهیم درس را به صورت خلاصه وطبقه بندی شده روی تابلوی کلاس ارایه می دهیم .
خلاصه وجمع
بندی
5
– چگونگی تامیننیازهای خانواده را بیان کنند.
-رابطه ی مشاغل مختلف را بیان کنند.
ارزشیابی
تکوینی
2
– فردی: درس جدید را خوانده و به پرسش های آن جواب دهید.
– گروهی: از درس امروز سوال می شود. تکالیف درسی دیده می شود.
– هر گروه راجع به شغل ها تحقیق وگزارش آنرا به کلاس ارایه دهد.
– خلاق : نقاشی شغلی را که دوست دارند در آینده به واسطه ی ان کسب درامد کنید بکشند.
تعیین
تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.