طرح درس پیدایش روستاها مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با هدف آشنایی دانشآموزان با تاریخ پیدایش روستاها تشکیل شده است. این طرح درس با استفاده از روشهای تدریسی توضیحی، نمایشی و پرسش و پاسخ، با استفاده از کتاب درسی، تابلو، تصاویر روستاهای مختلف و فیلم آموزشی، به دانشآموزان این امکان را میدهد که با چگونگی پیدایش روستاها آشنا شوند و علاقهمند به تاریخ گذشتگان شوند.
اهداف کلی این درس شامل شرح کمکی که اهلی کردن حیوانات به انسانها میکند، نحوه پی بردن انسانها به شیوه کشاورزی، تشکیل اولین روستا و تغییری که کشاورزی در زندگی انسانها داشت، است. در نهایت، این درس باعث میشود که دانشآموزان بتوانند با تاریخ پیدایش روستاها، به عنوان یکی از پایههای فرهنگ و تمدن، آشنا شوند.
درس: مطالعات اجتماعی تاریخ:
موضوع: پیدایش روستا ها زمان45: دقیقه
پایه:سوم آموزشگاه: مجری:
-آشنا شدن دانش آموزان با چگونگی پیدایش روستا ها )حیطه ی شناختی(
-علاقه مند شدن دانش آموزان به تاریخ گذشتگان (حیطه عاطفی)
_جمع آوری و تحقیق در مورد پیشینه تاریخی شهر محل سکونت (حیطه روانی حرکتی)
اهداف کلی
از فراگیران انتظار می رود در پایان درس بتوانند:
– کمکی که اهلی کردن حیوانات به انسانها می کند را شرح دهند.
_نحوه ی پی بردنم انسان ها به شیوه کشاورزی را شرح دهید.
_ تشکیل اولین روستا را شرح دهید.
_تغییری که کشاورزی در زندگی انسانها داشت را توضیح دهند.
اهداف رفتاری
روش توضیحی – نمایشی – پرسش و پاسخ
الگوها و روشهای تدریس
کتاب درسی – تابلو – تصاویری از روستا های مختلف _ اسفاده از فیلم آموزشی در مورد پیدایش روستاها
رسانه و وسایل آموزشی
زمان
7
دقیقه
ورود به کلاس – سلام و احوالپرسی – بررسی وضعیت فیزیکی و روانی فراگیران – حضور و غیاب
– بیان مناسبت روز یا هفته – دیدن تکالیف درسی
فعالیت های
مقدماتی
4
از درس قبل چندسوال از فراگیران می پرسیم.
– چند مورد از اهمیت و کارکرد های خانه را بیان کنند.
– احساس وتعلق خود را نسبت به خانه ی خود بیان کنند.
ارزشیابی
تشخیصی
آغازین
2
تصاویری از خانه های مختلف را از طریق اینترنت جمع آوری کرده و به هر گروه از دانش آموزان تعدادی
تصویر می دهیم واز آنها می خواهیم خانه های مشابه را با یکدیگر طبقه بندی کنند .همچنین خاطرات خود را
از سفر به مناطق مختلف و آنچه دیده اند بیان کنند.
آمادگی
وایجاد انگیزه
20
فعالیت شاگرد
فعالیت معلم
ارائه درس
در هرمرحله از ارائه درس فراگیران را در جریان
تدریس مشارکت داده واز آنها می خواهیم ابتدا به
صورت گروهی وسپس به صورت کلاسی بحث و گفت
وگو کنند ونظرات خود را بیان کنند همچنین سوالات خودرا بپرسند.
فراگیران را گروه بندی نموده و به هرگروه از آن
ها در هر مرحله عکس یک نوع خاص از خانه
هارا داده و از آنها میخواهیم پنج دقیقه در مورد
آن بحث وگفت وگو کنند وسپس از آنها میخواهیم
از هرگروه یک نفر توضیحاتی در مورد عکس
خود ارایه دهند و سپس خودمان توضیحات انها
را تکمیل میکنیم وهر بار برای هرعکس این کار
را انجام می دهیم مثلا یک بار عکس خانه های
عشایری یک بار خانه های آپارتمانی و…به آنها
می دهیم واین مراحل تکرار می شود و هربار با
پرسش وپاسخ بین معلم ودانش آموزان صورت
میگیردو در آخر تمامی مطالب را جمع بندی
کرده و روی تابلو به صورت خلاصه نوشته می
شودو دست آخر پس از ارزشیابی تکوینی به
دانش آموزان تکلیفی ارایه می شود
5
از چند نفر از فراگیران می خواهیم هر آنچه از درس امروز یادگرفته اند کلاس ارائه دهد.همپنین در پایان
مفاهیم درس را به صورت خلاصه وطبقه بندی شده روی تابلوی کلاس ارایه می دهیم .
خلاصه وجمع
بندی
5
– ویژگی خانه های مناطق شمالی را بیان کنند .
– تفاوت ها وشباهت های خانه های نواحی مختلف را بیان کنند .
ارزشیابی
تکوینی
2
– فردی: درس جدید را خوانده و به پرسش های آن جواب دهید.
– گروهی: از درس امروز سوال می شود. تکالیف درسی دیده می شود.
– هر گروه راجع به خانه های یک ناحیه خاص تحقیق وگزارش آنرا به کلاس ارایه دهد.
– خلاق : نقاشی خانه ای را که دوست دارند در آینده در آن زندگی کنند را بکشند.
تعیین
تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.