طرح درس از بزرگ تر ها قدردانی کنیم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس هفتم از 4 صفحه ورد تشکیل شده و قابل ویرایش است. این طرح درس برای دانش آموزان پایه سوم دبستان طراحی شده است. کتاب درسی مربوط به این طرح درس، “اجتماعی” نام دارد و مخاطبان آن دانش آموزان سوم ابتدایی هستند. زمان جلسه این طرح درس 45 دقیقه است. اهداف این طرح درس شامل آشنایی دانش آموزان با اهمیت قدردانی از بزرگترها در پایان درس است. برای دستیابی به این هدف، اهداف رفتاری مشخص شده اند که شامل بیان مصادیق روش های قدردانی از بزرگ تر ها، پی بردن به اهمیت قدردانی از بزرگترها و سالمندان، و طراحی و اجرای گفت و گویی در خانواده درباره قدردانی از سالمندان است. در این طرح درس، رسانه های آموزشی مورد استفاده شامل کتاب درسی و نمایش کوتاهی از قدردانی یا محبت به سالمندان است.
نام کتاب درسی: اجتماعی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 7 از بزرگ تر ها قدردانی کنیم
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با اهمیت قدردانی از بزرگترها آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
انتظار می رود دانش آموزان بتوانند:
1-مصادیقی از روش های قدردانی از بزرگ تر ها را بیان کنند.
2- به اهمیت قدر دانی از بزرگترها و سالمندان پی ببرند.
3- از طریق گفت و گو ضرورت قدردانی از سالمندان خانواده طراحی و اجرا کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب درسی – نمایش کوتاه از قدردانی یا محبت به سالمندان (تیزرهای تلویزیونی)
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – نمایشی – توضیحی – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم می تواند برای شروع تدریس یکی از فعالیت های زیر را انجام دهد:
1-گروهی از دانش آموزان نمایشی از قدردانی از بزرگ تر ها را در کلاس اجرا نمایند.
2-پخش فیلمی با موضوع قدردانی از بزرگ تر ها در کلاس
3- خواندن قصه درس «هدیه خدا» توسط آموزگار بعد از دیدن فیلم یا اجرای نمایش، یا شنیدن داستان معلم با طرح سوالاتی توجه دانش آموزان را به سمت موضوع درس جلب کرده تا آن ها در این مورد اظهار نظر کنند.
دانش آموزان با دقت نگاه کرده و توجه می کنند.
معلم از گروه ها بخواهد تا در مورد تصاویر درس بحث و گفت و گو کنند نکته ی حائز اهمیت این است طرح درس از بزرگ تر ها قدردانی کنیم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس هفتم که در یکی از تصاویری مادر بزرگ در حال ارائه ی خدمت به فرزند یا نوه ی خود است ولی در تصویر دیگری پدربزرگی است که نیاز به مراقبت دارد و این در واقع به دلیل این است که دانش آموزان همواره به بزرگ ترها به عنوان کسانی که خدماتی باید ارائه کنند نگاه نکنند.
آن ها با دقت گوش داده و به سوالات پاسخ می دهند.
برای اجرای فعالیت 2 بهتر است آموزگار فضار خوبی برای گفت و گو در کلاس فراهم نماید؛ چرا که این سوال کمی چالش برانگیز است و باید نسبت به این موضوع که نباید همیشه به فکر خودمان باشیم حساس شوند.
آن ها به تصاویر نگاه کرده و نظر خود را بیان می کنند.
معلم یکی از دانش آموزان می خواهد تا از روی درس بخوانند و بقیه گوش دهند و سپس آیه ی قرآن کریم را تلاوت نمود درباره ی مفهوم آن در کلاس بحث می کند.
نکته: بهتر است موزگار درباره ی روش های قدردانی از بزرگ تر ها از دانش آموزان نظر خواهی کند و در این رابطه با هم صحبت کنند.
یکی از دانش آموزان از روی درس می خواند و معلم و دانش آموزان درباره ی مفهوم آِه قرآنی خوانده شده در کلاس با هم صحبت می کنند.
ارزشیابی پایانی:
فعالیت عملی در خصوص قدردانی از بزرگترها با همراهی والدین
انجام فعالیت شماره ی (1) به کار ببندیم
پرسش و پاسخ های کلاسی از فعالیت 2 درس
35دقیقه
تعیین تکلیف
نوشتن نامه یا آشنا درست کردن کارت قدردانی با موضع قدردانی از بزرگ تر ها
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.