طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس جمع اعداد در جدول ارزش مکانی تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه سوم دبستان.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 28 جمع اعداد در جدول ارزش مکانی
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با جمع کردن اعداد چند رقمی با چند رقمی با انتقال
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانندکه:
1-برای جمع کردن اعداد چند رقمی با چند رقمی باید آنها را بطور مرتب زیر هم نوشت به طوری که یکی زیر یکی، ده تایی زیر ده تایی، صدتایی زیر صدتایی، هزار تایی را زیر هزار تایی
2- برای جمع کردن اعداد چند رقمی باید اول هزارتایی، بعد صدتایی و ده تایی با ده تایی را با هم جمع نمود. چنانچه در مرتبه ای حاصل بیش از 9 شد باید یک بسته ده تایی تشکیل شود و به مرتبه بعدی (بزرگتر) انتقال یابد.
3- محیط مستطیل را می توان با استفاده از رابطه زیر بدست آورد.
عرض × 2 + طول × 2= محیط مستطیل
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند:
1-جمع اعداد چند رقمی با چند رقمی با انتقال را انجام دهند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: بچه ها این جلسه می خواهیم درباره جمع کردن اعداد چند رقمی با یکدیگر بیشتر بدانیم. طرح درس ریاضی سوم ابتدایی درس جمع اعداد در جدول ارزش مکانی به همین خاطر من جدول اعداد را بر روی تخته سیاه رسم می کنم تا به کمک آن مسئله ای که یک باغبان با آن مواجه است حل کنیم.
معلم: بچه ها یک بابان دو درخت سیب دارد در یک درخت 3751 سیب و در درت دیگر 2183 سیب وجود دارد باغبان می خواهد بداند این دو درخت چند سیب دارند؟ به نظر شما چه باید بکند؟ شاگردان: جمع
معلم: با تایید پس جمع دو عدد را در جدول می نویسم.
معلم: حالا جمع را انجام می دهیم برای جمع این دو عدد چه باید بکنیم؟
شاگردان هزارتایی را با هزارتایی، صدتایی را با صدتایی، ده تایی را با ده تایی یکی را با یکی جمع می کنیم.
ی د ص هـ
1 5 7 3
3 8 1 2+
معلم با تایید حالا شما این جمع را انجام دهید
شاگردان دستور کار را انجام می دهند.
معلم در کدام مرتبه حاصل از 9 بیش تز شده است.
در مرتبه دهگان
ی د ص هـ
1 5 7 3
3 8 1 2+
4 13 8 5
معلم بچه ها هرگاه در مرتبه ای حاصل جمع بیش تر از 9 شد باید یک بسته ده تایی درست کنیم و به مرتبه بالاتر ببریم حالا شما در مرتبه دهگان یک بسته ده تایی درست کنید چه می شود؟
شاگردان یک صدتایی درست می شود و سه ده تایی
معلم بله حالا یک صدتایی را باید بر مرتبه صدتایی اضافه کنید اگر اضافه کنید صدتایی چند می شود؟ ده تایی چند می شود؟
شاگردان صدتایی 9 می شود ده تایی 3 می ماند؟
معلم در جدول اصلاح کنید شاگردان اصلاح می کنند.
ی د ص هـ
1 5 7 3
3 8 1 2
4 3 9 5
معلم با ارائه توضیحات تکمیلی در تثبیت یادگیری کمک می کند.
نحوه تدریس محیط مستطیل:
معلم یک مستطیل به وسیله خط کس به عرض 5 سانتی متر و طول 6 سانتی متر در دفتر خود رسم کنید حالا بچه ها اندازه هر ضلع این مستطیل را در کنارش بنویسید.
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم چند شد؟ شاگردان:22
معلم شما با این کار محیط مستطیل را بدست آورده اید حالا شما با هم مشورت کنید و بگویید محیط مستطیل چگونه به دست می آِد؟
شاگردان باید بعد از مشورت و راهنمایی معلم بگویند از جمع کردن تمام اضلاع مستطیل
معلم: ضمن تایید صحبت شاگردان آن ها راهنمایی می کند که با در دست داشتن اندازه یک طول و یک عرض محیط مستطیل را به دست آورند و رابطه عرض ×2 + طول ×2 را کشف کنند.
ارزشیابی پایانی:
جمع اعداد چند رقمی با چند رقمی با انتقال را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.