طرح درس علوم سوم ابتدایی درس ویژگی و کاربرد آیینه ها این طرح درس شامل 6 صفحه ورد قابل ویرایش است و برای دانشآموزان پایه سوم دبستان مناسب است. هدف کلی این درس آشنایی دانشآموزان با انواع آینه ها و کاربردهای آنها است. به علاوه، اهداف جزئی این طرح درس شامل نام بردن انواع آینه ها، توضیح کردن تصویر تشکیل شده در آینه ها و شرح دادن کاربردهای آینه ها در زندگی روزمره میباشد. این درس با استفاده از روشهای جذاب و تعاملی، باعث علاقه و تمرکز دانشآموزان به موضوع میشود و در هنگام آموزش، دانشآموزان به صورت فعال و مشتاقانه عمل میکنند. همچنین، در طول این درس، دانشآموزان با دقت لازم در نگهداری آینه ها آشنا میشوند و از نگرش کنجکاو برای مشاهده آینه ها استفاده میکنند.
طرح درس
موضوع: ویژگی وکاربرد آیینه ها
تعداد:
زمان: 25 دقیقه
هدف کلی : آشنایی با انواع آینها و کاربرد آنها
اهداف جزیی:
1- انواع آینه ها را نام ببرید.
دانستنی ها← 2- پس از تشکیل تصویر در آینه ها مشاهدتش را توضیح دهید.
3- کاربرد هر یک از این آینه ها را در زندگی روز مره شرح دهید.
1- آینه ها رابا علاقه مشاهده می کند و در پاسخ به سوالات کنجکاو است.
نگرش ← 2- در نگهداری آینه ها در مصارف بعدی دقت لازم را دارد.
3- در هنگام عملیات بسیار فعال و مشتاقانه عمل می کند.
1- با آینه های مختلف تصویر را تشکیل داده و دقیق مشاهده می کند و با یکدیگر مقایسه می کند.
مهارت← 2- در باره ی کاربرد هریک از آینه ها در زندگی روزمره با اعضا ی گروه بحث می کند و مثال می زند و اطلاعات لازم را جمع آوری می کند.
3- در هنگام آزمایش و در امر مشاهده و لمس کردن دقیق عمل می کند.
روش تدریس: مکاشفه ای – گروهی – مشاهده ای
وسایل مورد نیاز: آینه های تخت- فرورفته- برآمده- برگه ی فعالیت- کتاب درسی- خودکار
سلام واحوالپرسی- حضور و غیاب- – دقت در رفتار دانش آموزان
ارزشیابی تشخیصی: بچه ها تمام شما آینه ها را خوب دیده اید و لمس کرده اید سعی کنید به سوالی که مطرح می کنم فکر کنید و پاسخ دهید. چه زمانی از آینه ها استفاده می کنید؟
دانش آموزان :پس از کمی فکر کردن پاسخ می دهند، زمانی را که نمی توانیم چیزی را به طور مستقیم ببینیم از آینه استفاده می کنیم.مثل دیدن خودمان- داخل ماشین وقتی نشسته ایم پشت سر خود را باآینه می بینیم.
ایجاد انگیزه:آینه هایی که از قبل تهیه کردیم روی میز قرار می دهیم و با سوالی در ارزشیابی مطرح کرده ایم طرح درس علوم سوم ابتدایی درس ویژگی و کاربرد آیینه ها ایجاد انگیزه جهت ارائه درس جدید ایجاد می شود.
گام اول :بچه ها را به سه گروه چها نفره تقسیم می کنیم و به آنها ازهر نوع آینه به تعداد نیاز می دهیم و یک برگه فعالیت نیز در اختیار آنها قرار می دهیم.( زمان: 7 دقیقه)
معلم:بچه ها خوب روی میز خود را نگاه کنید لطف کنید برگه فعالیت را در اختیار یک نفر از گروه قرار دهید و به آینه ها خوب توجه کنید، لمس کنید و با دقت مشاهدات خود را در برگه فعالیت یادداشت کنید.
گام دوم:معلم، بچه ها وقت تمام شده است لطف کنید سکوت را رعایت کنید و از هر گروه یک نفر برگه فعالیت را بردارد و در پای تخته مشاهدات خود را یادداشت کند.( زمان: 5دقیقه)
بچه ها: هر گروه یک نفر مشاهدات و نتیجه گیری گروه را پای تخته یا دداشت می کند.
گزارش ها:دانش آموزان آینه ها را از نظر شکل ظاهر آنها را به سه دسته تقسیم بندی کرده اند .
1- آینه های تخت 2- آینه های فرورفته 3- آینه های بر آمده
گام سوم: معلم:بسیار عالی حالا بچه ها به گروه ها برگردید و دوباره سعی کنید این دفعه تصویر خود یا دوستانتان را در آینه مشاهده کنید و در برگه فعالیت یادداشت کنید.
دانش آموزان:دوباره بچه ها مشغول مشاهده و آزمایش می شوند و مشاهدات را این گونه ثبت می کنند.
گروه اول تا گروه سوم ← آینه های صاف ( تخت)تصویر را به همان اندازه واقعی که است نشان می دهند.
آینه های فرو رفته:اگر جسم نزدیک باشد تصویر بزرگتر از جسم و مستقیم.
آینه های برآمده: تصویر دور تر از اندازه واقعی دیده می شود.
معلم:آفرین بچه ها شما درست حدس زده اید پس کتاب ها را باز کنیم و ببینیم این آینه ها کجا مورد استاده قرار می گیرند.
گام چهارم← باز گشت به کتاب
متن درس توسط یکی از بچه ها خوانده می شود و توسط معلم توضیح داده می شود و به سوالاتی که مطرح شده طرح درس علوم سوم ابتدایی درس ویژگی و کاربرد آیینه ها در باره ی مصارف آینه ها با پاسخ هایی که دانش آموزان می دهند کامل می کنیم.
آینه های تخت ←در منازل و آرایشگاها
آینه های برآمده ←در ماشین
آینه های فرورفته ← در دندان پزشکی ها
گام پنجم ← جمع بندی مطالب ، ارزشیابی تکمیلی ←
پرسش سوالاتی از قبیل ←1- انواع آینه ها را نام ببرید 2- نحوه تشکیل تصویر در آینه ها را نام ببرید.
3- نحوه ی کاربرد آینه ها را در مکانهای مختلف توضیح دهید و …. اگر پاسخ ها نادرست بود دوباره توضیح داده می شود تا از یادگیری مطالب درسی مطمئن شویم.
تعیین تکلیف ←
بچه ها حالا که با انواع آینه ها آشنا شدید تحقیق کنید این نوع آینه ها بجز مواردی که در بالا گفته شد کاربرد دارد.
منظور ← سر پیچ جاده ها- در چراغ اتومبیل- شب خوابها و….
تکمیل چک لیست:
اهداف رفتاری
گروه1
گروه2
گروه3
1- انواع آینه ها رانام ببرید؟
2- نحوه ی تشکیل تصویر در هر آینه را توضیح دهید؟
3- کاربرد آینه ها در زندگی روزمره را بنویسید؟
4- آینه های فرورفته را در جاهای دیگر نحوه استفاده را مثل بزنید؟
نمره
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.