طرح درس عید مسلمانان هدیه های آسمانی سوم ابتدایی درس یازدهم شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد. هدف کلی از این درس، آشنایی دانش آموزان با عید فطر است. در اهداف رفتاری این درس، برخی از مراسم و احکام مربوط به روزه و عید فطر به دانش آموزان آموزش داده می شود. همچنین، دانش آموزان تشویق می شوند تا در مراسم مربوط به روزه و عید فطر شرکت کنند و در نماز عید فطر شرکت کنند. در این درس، دانش آموزان با پیام قرآنی نیز آشنا می شوند. از روش های یاددهی – یادگیری استفاده می شود که شامل پرسش و پاسخ، بحث گروهی و سخنرانی است. این درس با استفاده از کتاب هدیه های آسمانی سوم ابتدایی، تابلو و ماژیک آموزش داده می شود.
نام کتاب درسی: هدیه های آسمانی مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس 11 عید مسلمانان
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با عید فطر آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
1-آشنایی با برخی مراسم و احکام مربوط به روزه و عید فطر
2- اشتیاق به شرکت در مراسم مربوط به روزه و عید فطر
3- مشارکت در مراسم مربوط به روزه عید فطر و نماز آن
4- آشنایی با پیام قرآنی.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب هدیه های آسمانی سوم ابتدایی – تابلو – ماژیک
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – بحث گروهی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
1-پخش فایل صوتی «االله اکبر … االله اکبر … ولله الحمد» روز عید فطر که توسط مکبَّر و جمع نماز گزاران گفته می شود.
2-پخش فایل صوتی بخشی از دعای قنوت نماز عید فطر: » اللَّهُمَّ اَهلَ الکِبرِیَّاءِ وَ العَظَمَهِ وَ اَهلَ الجُودِ وَ الجَبَرُوتِ وَ اَهلَ العَفوِ وَ الرَّحمَهِ وَ اَهلَ التَّقوَی وَ المَغفِرَهِ ….»
تذکر: به یقین می توان گفت زمانی که خود شما این دعا را با همان حالتی که خوانده می شود در کلاس بخوانید به مراتب تأثیر گذار خواهد بود. چه ذکر پیش از نماز عید فطر و چه دعای قنوت نماز عید.
3-اگر بچه ها خاطره ای از این روز دارند در کلاس بیان کنند.
4-تصاویر و فیلم مربوط به مراسم عید فطر نیز می تواند شروع خوب برای تدریس این درس باشد.
5-تزیین کلاس و پخش شکلات و خرما به کمک خود بچه ها نیز می تواند به جذابیت کلاس و آمادگی ذهنی بچه ها برای تدریس کمک شایانی کند.
تذکر: در صبح روز عید دوم معمولا با پخش شکلات و خرما از روزه داران پذیرایی می کنند. همیشه دانش آموزان با دیدن خرما به یاد مرگ و یک حادثه ی ناگوار می افتند و اینجا خرما با یک اتفاق خوشایند و زیبا همجوار شده است. خرما برخالف رنگ سیاهش که تداعی مرگ عزیزانمان شده است. یک مادَّه ی مغذَّی و پر فایده است که در جشن ها نیز برای پذیرایی از مهمانان استفاده می شود و اینجا از مهمانان خدا پذیرایی می شود.
6- نوشتن کلمه «عید» بر روی تخته و اینکه این عبارت شما را به یاد چه چیزی می اندازد؟ عید تداعی چه اتفاقات و حاالتی در شماست؟
این حس خوب را که بچه ها با شنیدن عید در وجودشان پیدا می شود را باید تعمیم داد به عید فطر و اتفاقات این روز.
ارزشیابی:
انتظار داریم در جریان و پایان این درس بچه ها، نمونه هایی از احکام و آداب مراسم روز عید فطر را بیان کنند و اینکه با میل و اشتیاق زیاد دوست داشته باشند که در این مراسم شرکت کنند. پیام قرآن را صحیح بخوانند و مفهوم آن را به زبان ساده توضیح دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
آنچه در کتاب درسی آمده خلاصه ای از مراسم عید فطر در شهر یا روستای محل زندگی به کمک والدین است. از جمله فعالیت های دیگری که می توان ذکر کرد. طرح درس عید مسلمانان هدیه های آسمانی سوم ابتدایی درس یازدهم بیان خاطرات اولین عید فطری که پدر یا مادر تجربه کردند و نوشتن و خواندن آن توسط دانش آموز در کلاس برای سایر دوستانش. اگر احیاناً تصاویری از مراسم عید فطر در محله، شهر یا روستای محل زندگی گرفته اند را به کلاس ارائه کنند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.