طرح درس روز ششم یادآوری تشدید قرآن سوم ابتدایی این درس که مدت 45 دقیقه است، با استفاده از 4 صفحه ورد قابل ویرایش تهیه شده است. هدف اصلی این درس این است که دانش آموزان بتوانند بخش هایی از قرآن که حرف مشدد دارند را به خوبی بخوانند. علاوه بر این، دانش آموزان باید توانایی خواندن کلمات و عبارات قرآنی دارای حرف مشدد را نیز داشته باشند. از دانش آموزان در پایان درس انتظار می رود علاقه به واندن روزانه قرآن کریم نیز پیدا کنند. در ابتدای درس، دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا می باشند و سپس با ارزشیابی تشخیصی به سوالاتی از درس قبل پاسخ می دهند.
نام کتاب درسی: قرآن مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس روز ششم یادآوری تشدید
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با خواندن بخش های دارای حرف مشدد آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-توانایی خواندن بخش های دارای حرف مشدد
2- توانایی خواندن کلمات و عبارات قرآنی دارای حرف مشدد
3- علاقه به واندن روزانه قرآن کریم
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب قرآن آسمانی سوم ابتدایی – لوحه – ضبط صوت – لوحه آموزشی روز ششم
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – جمع خوانی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
الف)روش تدریس تمرین اول
1-یادآوری خواندن حرف مشدد
برای یادآوری خواندن حرف مشدد فعالیت زیر را انجام دهید:
کلمه ؟؟؟ را روی تخته بنویسید و آن گاه با اشاره ی صحیح از دانش آموزان بخواهید آن را بخش بخش بخوانند. توجه: مکث بین دو بخش را حتما رعایت کنید.
؟؟؟
سپس با پرسش زیر، توجه دانش آموزان را به اینکه حرف مشدد دوبار خوانده می شود، جلب کنید.
معلم: حرف «ن» (با اشاره به آن) را چند بار خواندیم؟
دانش آموزان : دوبار.
2- نصب لوحه ی جدول ترکیب های دارای تشدید در جای مناسب
3- اشاره به بخش های کلمات و عبارات قرآنی توسط معلم و خواندن آن ها توسط دانش آموزان به صورت دسته جمعی
4- ب) آموزش تمرین دوم
1-نصب لوحه ی تمرین دوم در جای مناسب
2- اشاره به بخش های کلمات وعبارات قرآنی توسط معلم و خواندن آن ها توسط دانش آموزان به صورت دسته جمعی و انفرادی
تذکر: معلم هنگام اشاره به لوحه، به دانش آموزان تذکر دهد که بین بخش هایی که دارای عالمت تشدیدند، طرح درس روز ششم یادآوری تشدید قرآن سوم ابتدایی مقداری مکث کنند تا معلوم شود که حرف مشدد دوبار خوانده می شود.
ج) آموزش تمرین سوم از دانش آموزان بخواهید هر کدام،چند کلمه یا یک سطر از عبارات تمرین دوم را به صورت شمرده و آرام از روی کتاب خود بخوانند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
معلم در پایان درس تذکر دهد که همین امروز در منزل، تمرین اول و دوم و سوم این درس را حداقل یک بار برای اعضای خانواده خود با صدای بلند بخوانند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.