طرح درس علوم سوم ابتدایی درس زندگی ما و آب این درس زندگی ما و آب، یکی از دروس علوم پایه در پایه سوم دبستان است. این طرح درس شامل 7 صفحه ورد قابل ویرایش است که در طرح درس آموزش داده میشود. هدف این درس کمک به آشنایی دانشآموزان با نحوه تشکیل رود و آبهای زیرزمینی است. در این درس، دانشآموزان با نحوه تشکیل رود آشنا میشوند و همچنین میآموزند که پس از بارش باران و برف، این آبها به کجا میروند و چه میشود. همچنین، دانشآموزان با مفهوم آبهای زیرزمینی نیز آشنا میشوند و میدانند که این آبها به عنوان یکی از منابع تامین آب میتوانند در مصرف آب خوردن و کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرند. در این درس، دانشآموزان نیز به کمک ماکتهایی میتوانند نحوه تشکیل رود و تبدیل شدن آب باران و برف به رود و آبهای زیرزمینی را به صورت عملی نشان دهند و در زندگی روزمرهشان نیز به صرفهجویی در مصرف آب توجه کنند.
نام درس: علوم پایه: سوم مدت جلسه:45 دقیقه عنوان درس: درس 6. زندگی ما و آب صفحات 46و 47 طراح:
مشخصات کلی
آشنایی دانش آموزان با نحوه ی تشکیل رود و آب های زیر زمینی
هدف کلی
سطح سه.بعدازتدریس
سطح دو”حین تدریس
سطح یک:قبل از تدریس
اهداف رفتاری
1-دانش آموزان بتوانند نحوه ی تشکیل رود را بیان کنند.
2-دانش آموزان بدانند بعد از بارش باران و برف، این آب ها به کجا می روند.(سرگذشت انها چه می شود).
3-دانش اموزان بدانند به چه آب هایی آب زیر زمینی می گویند.
4-آب های زیر زمینی را به عنوان یکی از منبع های تامین آب خوردن و کشاورزی بشناسند.
دانش
1-دانش آموزان بتوانند نحوه ی تشکیل رود را روی ماکت نشان دهند.
2-دانش آموزان بتوانند ماکتی از سرگذشت اب باران و برف تهیه کنند و تبدیل شدن این اب ها به رود و اب های زیر زمینی را در آن نشان دهند.
3-دانش آموزان در زندگی روزمره شان در مصرف آب صرفه جویی کنند.
مهارت
1-بخاطر وجود آب، به عنوان یکی از مهم ترین نعمت های خداوند، شکر گذار خدا باشند.
2-نسبت به مصرف درست آب احساس مسئولیت کنند.
3-به صرفه جویی و مصرف درست اب علاقه نشان دهند.
نگرش
ماکت نحوه ی تشکیل رود و اب های زیر زمینی. کلیپ نحوه ی تشکیل رود و اب های زیر زمینی
وسایل اموزشی
نمایشی. پرسش و پاسخ
روش های تدریس
دانش آموزان باید بدانند آب باران و برف یا روی سطح زمین جاری میشوند یا به وسیله خاک جذب می شوند.
رفتارورودی
از دانش آموزان می پرسیم ایا تا بحال فک کرده اید بعد از بارش برف و باران، و ذوب شدن برف ها، سرگذشت این اب ها چه میشود؟
بنظر شما ابی که ما میخوریم از کجا به دست می آید؟
تا حالا به این دقت کردین وقتی بارون میاد اب توی سطح زمین شناور میشه امابعد از یه روز اون آبها رو دیگه نمی بینیم،
بنظرتون این آبها کجا میرن؟
ارزشیابی ورودی
از بچه ها سوال می پرسیم ایا کسی میداند رودها چگونه تشکیل می شوند؟
آب آشامیدنی ما از کجا تامین می شود؟
به چه آبی آب های زیر زمینی می گویند و این آب ها چگونه تشکیل می شوند؟
ارزشیابی تشخیصی
چند عکس از رودهای مختلف کشورمان را به دانش آموزان نشان میدهیم، اسم آنها و اینکه در چه شهری قرار دارند را به بچه ها می گوییم.
ایجادانگیزه
ماکتی از چگونگی تشکیل رود و سرگذشت آب باران و برف که بعد از آب شدن برف ها و جاری شدن آب ها رود تشکیل می شود را به بچه ها نشان می دهیم و از آنها میخواهیم به دقت به آن نگاه کنند و در گروه های خود با مشورت با هم آنچه را متوجه شدند، بیان کنند. طرح درس علوم سوم ابتدایی درس زندگی ما و آب سپس خود معلم توضیحات بچه ها را کامل میکند و می گوید وقتی برف روی کوه ها آب می شود و آب باران بر روی زمین راه می افتد، ابتدا جوی های کوچک، و سپس رود را به وجود می آورند.
از بچه ها می پرسیم تا حالا از نزدیک چشمه یا قنات دیدین؟ بنظرتون چشمه ها چجوری به وجود میان؟ به بچه ها اجازه میدهیم نظراتشان را بیان کنند.
سپس به این صورت ادامه می دهیم که مقداری از آب برف و باران در زمین فرو میرود و این زمانی است که آب به سنگ ها یا خاک رس برسد و در نتیجه ی جمع شدن آب در انجا، آب های زیر زمینی تشکیل می شوند. از بچه ها میپرسیم که ایا تا به حال از نزدیک چشمه، چاه و قناتی دیده اند؟ ار آنها می خواهیم تجربیاتی که در این مورد داشته اند را بیان کنند. طرح درس علوم سوم ابتدایی درس زندگی ما و آب سپس در ادامه می گوییم آب اشامیدنی و کشاورزی ما از طریق اب رودها و دریاچه ها و اب های زیر زمینی تامین می شوند.
در اینجا می توان به مواردی مثل زحمات و هزینه های بسیاری که برای تبدیل شدن این آب ها به آب آشامیدنی هزینه می شود،و اهمیت آب در زندگی ، اینکه همیشه باید قدردان نعمت های خداوند باشیم اشاره کنیم.
ارائه درس
سوالاتی که هنگام تدریس از دانش آموزان پرسیده می شود.
ارزشیابی تکوینی
به صورت گروهی از دانش آموزان می خواهیم سرگذشت آب باران و برف را به صورت خلاقانه یا نقاشی بکشند یا به صورت داستانی از زبان باران و برف بیان کنند.( هر گروه یک کار را انجام دهد)
ارزشیابی پایانی:
از دانش آموزان می خواهیم درباره ی چشمه ها و قنات هایی که در محل زندگی شان وجود دارد و استفاده هایی که از آنها می کنند اطلاعاتی جمع آوری کنند و به صورت گزراشی آن را به کلاس بیاورند.
تکلیف پایانی:
طرح درس علوم سوم ابتدایی آشنایی با چگونگی تهیه آب آشامیدنی و اهمیت آن
صفحات 50 از علوم سوم دبستان
نام درس
…………
آشنایی با چگونگی تهیه آب آشامیدنی و اهمیت آن
هدف کلی
………..
1)آشنایی با نحوه ی تصفیه آب
2)آشنایی با مکان تصفیه خانه
3)آشنایی با ععل هدر رفتن آب
4)آشنایی با راه های پیشگیری از هدر رفتن آب
5)شناخت آب سالم و پاکیزه نسبت به آب آلوده (حاوی گل و لای و میکروب)
اهداف جزئی
…………….
حل مسئله -پرسش و پاسخ – نمایشی – گروهی
روش تدریس
…………..
1)تشکیل آب زیرزمینی را مختصرا بیان کند.
2)موارد استفاده از آب چاه و قنات را نام ببرد.
3)چگونگی تشکیل رود ها را توضیح دهد.
4)نفوذ پذیری آب در ماسه و رس را بداند.
5)راه طبیعی تهیه آب آشامیدنی را توضیح دهد
ارزشیابی تشخیصی
3دقیقه
1)معلم می تواند با یک دستگاه تصفیه آب زیرزمینی کوچک به کلاس بیاید**درصورت امکان**
2)معلم می تواند با یک گل و گیاه که دراثر بی آبی پژمرده شده است (برای بیان اهمیت آب )به کلاس بیاید
3)معلم با یک لیوان آب گل آلود وارد کلاس می شود تا با روش حل مسئله و ارائه پرسش (آیا می شود از این آب برای آشامیدن استفاده کرد)در مورد این آب ذهن دانش آموزان را کنجکاو کند
ایجاد انگیزه
………….
معلم با طرح پرسش :آیا این آب آشامیدنی است یا نه؟به چه دلیل؟آیامیشود آن را به آب مصرفی تبدیل کرد؟و…پس از جمع بندی نظرات همه و تکمیل سخنان آنها توسط معلم، با نشان دادن کلیپی مراحل تصفیه آب را نمایش میدهد در پایان کلیپ از دانش آموزان سوالاتی پرسیده می شود سپس 2تصویر به حالت علت و معلول از مصرف بی رویه ی آب و کمبود آب در جایی دیگر (مثلا تصویری از شستن ماشین با آب مصرفی خانه..یا باز گذاشتن شیر آب هنگام مسواک زدن – طرح درس علوم سوم ابتدایی درس زندگی ما و آب و خشک سالی در منطقه ای دیگر و یا افزایش آلودگی محیط زیست در اثر کم آبی و..)رو تخته چسبانده شود و ارائه درس با تئجه به تصاویر به حالت پرسش و پاسخ ادامه یابد ضمن اینکه معلم باید به اهمیت آب به عنوان نعمت الهی و نقش آن که جز نیازهای اولیه انسان است اشاره کند.معلم باید نقش آب در محیط زیست و سرسبزی و کشاورزی را یادآور شود.و..
ارائه درس جدید
25دقیقه
1)دانش آموز مواردی از استفاده صحیح آب مصرفی را نام ببرد.
2)نحوه ی تصفیه ی آب را به طور کلی بیان کند.
3)معنی واژه ی اسراف را بداند و مواردی از اسراف آب را که دیده است نام ببرد
4)پیامدهایی از کمبود آب را نام ببرد
5)توضیحی از اهمیت آب در زندگی بیان کند.
ارزشیابی تکوینی
7-6دقیقه
……
جمع بندی
معلم می تواند 2شکل به صورت قطره یکی شاد و دیگری غمگین روی تخته بکشد که نماد صرفه جویی و اسراف هستند سپس از گروه ها بخواهد که یک مورد از صرفه جویی ویک مورد اسراف آب رانام ببرند و او در قطره ها بنویسد.
و یا به هرگروه 2 قطره شاد-صرفه جویی و غمگین-اسراف بدهد گروه ها پس از چنددقیقه آنچه د رقطره ها نوشته اند را برای بقیه ی دانش آموزان بخوانند.
ارزشیابی پایانی
5دقیقه
1)لیستی از کارهایی که در طول یک روز انجام دداده اید تا در مصرف آب صرفه جویی کنید را تهیه کرده به کلاس بیاورید.
2)یک پیام قرآنی یا حدیث در مورد صرفه جویی و یا اسراف را به کمک بزرگترها بیابید ودر چارچوب روزنامه دیواری ارائه دهید.
3)نام چند دریا-دریاچه- رودخانه-بیابان در کشور را نوشته ودر مورد هرکدام یک توضیح مختصر در قالب جدول به کلاس ارائه دهید.مثلا دریاچه ی ارومیه و یا دشت لوت
4)خود را یک قطره از آب دریا تصور کنید و انتظارات خود را از انسان ها در یک پاراگراف نوشته به کلاس بیاورید.
5)یک نقاشی از موارد صحیح استفاده ی آب ارائه دهید.
6)یک گزارش از مصاحبه با یک کشاورز یاباغبان درخصوص چگونگی استفاده صحیح از آب در آبیاری گیاهان تهیه کنید
و…
تعیین تکلیف
2دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.