طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ارزش مکانی اعداد 4 رقمی طرح درس ریاضی برای پایه چهارم دبستان، درس آشنایی با ارزش مکانی اعداد چهاررقمی است. این طرح درس شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد. هدف این درس، آشنایی دانش آموزان با نمایش اعداد چهاررقمی در جدول ارزش مکانی، رسم شکل اعداد چهاررقمی، نوشتن به عدد و حروف این اعداد، تبدیل سکه به جدول ارزش مکانی و همچنین تبدیل شکل به جدول ارزش مکانی می باشد.
این درس به دانش آموزان کمک می کند تا درک مناسبی از بزرگی عدد داشته باشند و با استفاده از ابزار آموزشی، به درستی کار کنند. همچنین، در هنگام استفاده از ابزار اندازه گیری، دقت لازم را نشان می دهند. به طور خلاصه، این درس مهارت های مختلفی را برای دانش آموزان فراهم می کند و به بهبود عملکرد آنها در ریاضی کمک می کند.
نام درس: ریاضی صفحه31-33 پایه: سوم ابتدایی مدرسه: – مدرس: زمان :۴۵
آشنایی دانشآموز با ارزش مکانی اعداد 4رقمی
هدف کلی
–
۱-آشنایی دانشآموز با نمایش اعداد چهاررقمی در جدول ارزش مکانی
۲-آشنایی دانشآموز با رسم شکل اعداد 4رقمی
۳-آشنایی دانشآموز با نوشتن به عدد و حروف اعداد 4رقمی
4-آشنایی دانش آموزان با تبدیل سکه به جدول ارزش مکانی
5-آشنایی دانش آموزان با تبدیل شکل به جدول ارزش مکانی
شناختی
اهداف جزئی
–
۱-دانشآموزبتواند اعداد 4رقمی را بنویسد.
۲-دانشآموز بتواند اعداد 4 رقمی را به صورت گستردهنویسی بنویسد..
۳-دانشآموز بتواند با استفاده دستههای هزارتایی، صدتایی، دهتایی و یکی، یک عدد را نمایش دهد.
۶- دانشآموز بتواندبا استفاده از جدول ارزش مکانی یک عدد را نمایش دهد.
مهارتی
–
1- دانشآموز به درک درستی از بزرگی عدد دست یابد.
2-دانشآموز به کارکردن با ابزار آموزشی علاقه نشان دهد.
3-دانشآموزان در هنگام استفاده از ابزار اندازهگیری دقت نماید.
نگرشی
–
پرسش و پاسخ، سخنرانی، مشارکت
روش تدریس
الگوی تدریس
–
تخته،ماژیک،کتاب درسی، .
ابزار و وسایل
–
Uبه شکل
چیدمان کلاسی
۵
معلم با انرژی و لبخند وارد کلاس می شود با نوشتن نام خدا روی تخته و با چرخش بین میزها ضمن بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان مشغول خواندن میکند:
(شروع هر کار خوب با نام و یاد خداست
همان خدای زیبا که داد به ما این کلاس
فرشتهی زمینی کلاسم
دختر نازنین و با حواسم
بارون میاد ریز ریز
تو دشت پاک و تمیز
سلام من به شما شکوفههای عزیز
غنچههای قشنگم
بچههای زرنگم
امیدوارم خوب باشید
همیشه محبوب باشید.)
پس از آن که دانشآموزان به احوالپرسی پاسخ دادند به حضور و غیاب میپردازد.
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
۴
ورودی:
از دانشآموزان خواستهمیشود به پای تابلو بیایند عدد4 رقمی را از روی شکلها(دستههای هزارتایی، صدتایی، دهتایی و یکی) طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ارزش مکانی اعداد 4 رقمی بنویسند و یا با استفاده از دستههای هزارتایی، دهتایی، صدتایی و یکی عدد 4 رقمی نوشته شده پای تابلو را نشان دهند.
تشخیصی:
معلم ابتدا از دانشآموزان میخواهد چند عدد 3رقمی بگویند و معلم آن اعداد را روی تابلو مینویسد، از چند نفر میخواهد تا پای تابلو بیایند و اعداد نوشته شده روی تابلو را روی جدول ارزش مکانی که توسط معلم آورده شدهبود نشان دهند.
ارزشیابی آغازین
–
معلم با یک جدول ارزش مکانی به کلاس میآید.
انگیزه سازی
۲۱
معلم از دانشآموزان میخواهد تا جدولهای ارزشمکانی را که با استفاده از نی و مقوا در زنگ هنر ساخته بودند را جلوی خود بگذارند.
معلم از دانشآموزان میخواهد تا چند عدد4رقمی بگویند و معلم آنها را روی تابلو بنویسد و از بچهها میخواهد که هرکدام یک عدد 4رقمی با استفاده از مربعهای کوییزنر در جدول ارزش مکانی نشان دهند. معلم در ابتدا از اعدادی استفاده میکند که بین ارقام یکی تا هزارتایی آن رقم صفر وجود نداشته باشد در مراحل بعد از اعدادی استفاده میکند که رقم صفر داشته باشند.
معلم در مرحله بعد با استفاده از دستههزارتایی، صدتایی، دهتایی و یکی روی یک عدد نشان میدهد و از دانشآموزان میخواهد که عدد مربوط به شکلها را در جدول بنویسند یا یک عدد 4رقمی در جدول مینویسد و از دانشآموزدیگری میخواهد تا با استفاده از شکلها آن عدد را نشان دهد.
معلم بعد از همهی این مراحل از دانشآموزان میخواهد تا کتابهای خود را باز کنند و به صفحه 31نگاه کنند و به صورت به سوالات این صفحه جواب بدهند طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ارزش مکانی اعداد 4 رقمی بعد از چند دقیقه از گروهها میخواهد تا جواب سوالات را برای همه بگویند معلم بعد از کاردر کلاس توسط دانشآموزان به سراغ جمع بندی می رود و دانشآموزان میخواهد هر آنچه را یاد گرفتند بگویند، معلم در انتهای این مرحله به هدف غایی مربوط به این درس اشاره می کند.
ارائه محتوا
۳
سوالاتی که در حین تدریس پرسیده میشود.
ارزشیابی مستمر
۳
معلم در این مرحله به کمک دانشآموزان به جمع بندی میپردازد و از آنها میخواهد هر آنچه را که یاد گرفتهاند بیان کنند ودر انتهای این مرحله به هدف غایی مرتبط با درس اشاره می کند.
جمع بندی و نتیجه گیری
۷
معلم یک عدد را بصورت ریاضی، یک عدد را به صورت حروفی، یک عدد را به صورت شکل روی تابلو مینویسد و از دانشآموزان میخواهد تا اعداد را در جدول نشان دهند.
ارزشیابی پایانی
۲
معلم برای تکلیف در خانه از دانشآموزان میخواهد تا تمرین صفحه33 را انجام دهند.
تعیین تکلیف
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.