طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی

تومان 10,000

شناسه محصول: طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی1691245097516 دسته: , , ,

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی تشکیل شده از 10 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با هدف آشنایی دانش آموزان با تبدیل انرژی های الکتریکی و راه های صرفه جویی در مصرف برق تدوین شده است. این طرح درس شامل اهداف جزیی متعددی از جمله آشنایی دانش آموزان با وسایلی که انرژی الکتریکی در آنها به کار رفته و راه های تولید انرژی الکتریکی می باشد. روش تدریس این درس نیز با استفاده از پرسش و پاسخ و بحث گروهی انجام می شود و در ارزشیابی تشخیصی از دانش آموزان خواسته می شود تا به تصویر صفحه اول فصل نگاه کنند و آنچه در مورد آن می دانند را بیان کنند.

طرح درس علوم چهارم درس انرژی الکتریکی
صفحات 26-25 و اول صفحه 27
طراح: هدف کلی
آشنا شدن با انرژی الکتریکی
اهداف جزیی
-آشنا شدن دانش آموزان با تبدیل انرژی های الکتریکی
-آشنا شدن با راه های صرفه جویی در مصرف برق
–آشنا شدن دانش آموزان با وسایلی که انرژی الکتریکی در آنها به کار رفته
-آشنا شدن دانش آموزا با راه های تولید انرژی الکتریکی
روش تدریس
پرسش وپاسخ –بحث گروهی
ارزشیابی تشخیصی
از دانش آموزان می خواهیم تا به تصویر صفحه اول فصل نگاه کنند وسپس از آنها می خواهیم تا هر آنچه درمورد آن می دانند صحبت کنند واز این طریق به میزان اطلاعات اولیه آنها دست می یابیم.
ایجاد انگیزه
می توان بسته به موقعیت، دانش آموزان را درنزدیکی یکی از پایه های برق برد واز نزدیک آن را مشاهده کرد وتدریس را در آنجا انجام داد.
ارائه درس جدید
از دانش آموزان می خواهیم در گروه های خود درباره ی انرژی الکتریکی و را ه های صرفه جویی از آن در زندگی روزمره واینکه درباره ی فواید این انرژی واینکه اگر برق خانه آنها روزی قطع شود چه مشکلاتی پیش می آید گفت وگو کنند وسپس یکی از اعضای گروه نتیجه را برای کلاس ارائه می دهد طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی ودرباره ی گزارش انجام شده ، بحث وگفت وگو می شود.
ارزشیابی تکوینی
پرسیدن سوالاتی مانند : یک وسیله که در آن انرژی الکتریکی به کار رفته است رانام ببرید وتبدیل انرژی های آن را بیان کنید؟
جمع بندی
درس را توسط دانش آموزان مرور کرده و هر آنچه از قلم افتاده باشد توسط معلم گفته می شود .
ارزشیابی پایانی
از دانش آموزان بخواهیم در گروه های خود جدول صفحه 27 رابه صورت گروهی تکمیل کنند .

تعیین تکلیف
از دانش آموزان بخواهیم درباره ی انرژی الکتریکی ، راه های صرفه جویی وفواید آن در زندگی روزمره تحقیقی انجام دهند وبه کلاس ارائه دهند .

طرح درس علوم پایه چهارم.ص 27-28
آشنایی دانش آموزان با باتری و درست کردن مدار ساده الکتریکی
هدف کلی
1-دانش آموزان با انواع باتری ها آشنا شوند.
2- دانش آموزان بتوانند مدار الکتریکی ساده بسازند.
3- دانش آموزان با وسایل مختلف الکتریکی آشنا شوند.
4- دانش آموزان به صرفه جویی در مصرف برق ترغیب شوند.
5-دانش آموزان می توانند شیوه تبدیل انرژی وسایل مختلف برقی را با هم مقایسه کنند.

اهداف جزیی

پرسش و پاسخ، بحث گروهی
روش تدریس
پرسش سوال: چه وسایلی را می شناسید که با باتری کار می کنند؟
ارزشیابی تشخیصی
آوردن چند نوع اسباب بازی مختلف که با باتری کار می کنند.
ایجاد انگیزه
ابتدا معلم از دانش آموزان می خواهد که به صورت گروهی نام وسایل برقی که در خانه استفاده می کنند را در جدول ص27بنویسند و شیوه تبدیل انرژی آن را در ستون مقابل شرح دهند.و زمان خاصی را به آنها می دهد تا کار خود را انجام دهند . در حینی که دانش آموزان کار خود را انجام می دهند معلم بر کار گروه ها نظارت می کندو به آنها تذکر می دهد که بعضی از وسایل انرژی الکتریکی را به چند نوع انرژی تبدیل می کند. بعد از اتمام وقت از هر گروه یک نفر می آید و کار گروه را خود را برای بقیه دانش آموزان شرح می دهد و درستی یا نادرستی آن مورد قضاوت و بحث قرار می گیرد بعد از این کار از دانش آموزان می خواهد وسایلی که جلسه قبل به آنها گفته بود را روی میز خود بگذارند(وسایلی که به باتری نیاز دارند)وسپس اسباب بازی هایی که با خود آورده را نیز به دانش آموزان نشان می دهد و از آنها می خواهد که محل قرار گرفتن باتری را در وسایل خود نشان دهند.سپس از آنها می پرسد که چرا این وسایل با باتری کار می کنند و بعضی از اینها به دو یا چند باتری نیاز دارند؟ بعد از اینکه هر کدام جوابی دادند توضیحات تکمیلی را معلم می گوید که باتری ها انرژی دارند و می توانند در مدار الکتریکی انرژی تولید کنند طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی و سبب حرکت و تولید نور و.. همانطور که در وسایل مختلفی که با خود آورده اید مثلا در چراغ قوه تولید نور،در ماشین کنترلی تولید حرکت می کند.سپس باتری های مختلف را که با خود آورده(باتری ساعت مچی و دیواری باتری موبایل.باتری اسباب بازی و..)را به دانش آموزان نشان می دهد و می گوید که بستگی به نوع وسیله و نیاز به انرژی مختلف باتری ها نیز متنوع اند.سپس بار دیگر گروه ها جمع می شوند و وسایل آزایش(سیم.چراغ.باتری و میخ) را در می آورند و با راهنمایی معلم شروع به ساخت مدار الکتریکی ساده می کنند.بعد از هر گروهی که کار خود را زودتر انجام داد بخواهید که کار خود را به بقیه نشان دهد و توضیح دهد که چگونه مدار را ساخته و لامپ چگونه روشن می شود .
ارایه درس
در حین انجام آزمایش بستن مدار معلم سولاتی را از گروه ها می پرسید مثلا دلیل استفاده از سیم در مدار.چگونه مدار را خاموش می کنیدو…
ارزشیابی تکوینی
از هر گروه یک نفر پای تابلو می آید و یک جمله که از درس امروز یاد گرفته را برای ما می نویسد. و سپس متن درس روخوانی می شود.
جمع بندی
ارزشیابی پایانی نیز معلم پرسش های زیر را به صورت پاور پوینت روی صفحه نمایش می دهد و دانش آموزان به انتخاب معلم جواب می دهند توسط :
1-انواع باتری و کاربرد آن را نام ببرید
2- چرا بعضی از وسایل به چند باتری نیاز دارند؟
3- تلویزیون انرژی الکتریکی را به چه انرژی تبدیل می کند؟
تکلیف:
از دانش آموزان می خواهم که شکل مداری که ساخته اند را در دفتر علوم خود رسم کنند.
ارزشیابی پایانی و تعیین تکلیف

علوم پایه­ی چهارم، صفحه­ی 29، روشن کردن دو لامپ با استفاده از باتری
طراح:
آشنایی دانش­آموزان با نحوه­ی روشن کردن دو لامپ با استفاده از باتری
هدف کلی
1) دانش­آموز بتواند با استفاده از وسایل مورد نیاز مدار متوالی ببندد.
2) دانش­آموز بتواند با استفاده از وسایل مورد نیاز مدار موازی ببندد.
3) دانش­اموز نسبت به آشنایی با انرژی الکتریکی علاقه نشان دهد.
4) دانش­آموز نکات ایمنی در هنگام انجام آزمایش را رعایت کند.
5) دانش­اموزان در بحث­های گروهی به طور فعال شرکت کنند.
6) دانش­آموزان تفاوت یک مدار متوالی و یک مدار موازی را بدانند.
اهداف جزیی
اکتشافی هدایت شده، آزمایشی، بحث گروهی
روش تدریس
معلم برای تعیین نقطه­ی شروع این بخش از فعالیت، این سوال را از دانش­آموزان می­پرسد، برای یک ساخت یک مدار ساده چه مراحلی را باید طی کنیم، به ترتیب بیان کنید؟
ارزشیابی تشخیصی
معلم برای ایجاد حس کنجکاوی دانش­آموزان برای انجام این فعالیت، کلیپی از ساخت مدارهای جالب را برای دانش­آموزان به نمایش می­گذارد.
ایجاد انگیزه
معلم پس از ایجاد انگیزه، دانش­آموزان را گروه بندی می­کند و قبل از شروع آزمایش و دادن وسایل، به علت خطر برق گرفتگی، نکات ایمنی را گوشزد می­کند. بهتر است این فعالیت در محیطآزمایشگاه انجام بگیرد تا با استفاده از وسایل ایمنی موجود در آزمایشگاه میزان خطر کم­تر شود. طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی سپس معلم وسایل لازم را که توسط دانش­آموزان تهیه شده است را بررسی می­کند. این وسایل عبارت اند: سیم روکش دار، باتری، چسب نواری برق (لنت)، چند عدد پایه­ی لامپ، چند عدد لامپ، و یک تخته­ی نازک چوبی.
سپس معلم از دانش­آموزان می­خواهد که به طور گروهی مداری را ببندند که با آن دو لامپ را روشن کنند.
بعد از این مرحله از آنها میخواهد که شکل مداری که بسته­اند را بکشند و نماینده­ی گروه آن را در کلاس ارائه دهد. بعد از این مرحله از آن­ها می­خواهد که هر گروه شکل مدار خود را با دو نوع مدار موجود در کتاب مقایسه کنند. و شبیه هر کدام که بود ان را علامت بزنند. در این صورت مدار دیگر را ببندند. و پیش بینی­های گروه خود را در هر مدار آزمایش کنند. دانش­آموزان با کمک معلم باید به این نتیجه برسند که در مداری که لامپ­ها به صورت متوالی بسته شده­اند، اگر یک لامپ برداشته شود. لامپ دیگر خاموش می­شود ولی در مداری که لامپ­ها به صورت موازی بسته شده­اند، اگر یک لامپ برداشته شود، لامپ دیگریروشن می­ماند.
ارائه درس جدید
معلم هر مرحله از مراحل انجام این فعالیت را ارزیابی می­کند، در صورت مشاهده­ی هرگونه اشتباه در انجام این فعالیت، به اصلاح آن می­پردازد.
ارزشیابی تکوینی
جمع­بندی به همراه ارزشیابی پایانی صورت می­گیرد.
جمع بندی
ارزشیابی پایانی: معلم به طور تصادفی از هر گروه یک نفر را انتخاب می­کند واز او می­خواهد که مراحل ساخت یک مدار موازی یا متوالی را بیان کند؟ ویا تفاوت مدار موازی ومتوالی را شرح دهد؟
تعیین تکلیف: از دانش­آموزان می­خواهیم که به صورت فردی فعالیت ساخت چراغ راهنما را در خانه انجام دهند وجلسه­ی بعد در کلاس ارائه دهند و بهترین چراغ راهنما در نمایشگاه به نماییش گذاشته می­شود.
ارزشیابی پایانی و تعیین تکلیف

زمان
مدرس: پریا فرهادی

مدرسه: –
پایه:چهارم
نام درس:
انرژیالکتریکی،صفحه‌ی ۳۲-۳۱-۳۰

آشنایی با موادرسانا و نارسانا
هدف کلی:

شناختی:۱- دانش‌آموز بتواند چند مثال برای مواد رسانا بزند.
۲- دانش‌آموز بتواند چند مثال از اجسام نارسانا بیان کند.
۳- دانش‌آموز با مفهوم رسانا و نارسانا آشنا شود.
۴- دانش‌آموز با راه‌های صرفه جویی در مصرف برق آشنا شود.
۵-دانش آموز با راه‌های آلودگی هوا آشنا شود.
۶-دانش‌آموز با منابع تولید الکتریکی آشنا شود.
اهداف جزئی

مهارتی:۱- دانش‌آموز بتواند یک مدار الکتریکی درست کند.
۲-دانش‌آموز بتواند در یک مدار الکتریکی یک وسیله‌ی مناسب را جایگزین ماده‌ی رسانای مدار کند.
۳- دانش‌آموز بتواند در حالی که چند وسیله‌ی رسانا و نارسانا دارد آنها را به صورت جداگانه دسته‌بندی کند یا وسیله‌ی رسانا را در میان وسایل نارسانا تشخیص دهد و بالعکس.
۴-دانش‌آموز در زندگی روزمره‌ی خود کارهایی را که برای صرفه‌جویی در مصرف برق است انجام دهد طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی یا دانش‌آموز در زندگی روزمره‌ی خود در مصرف برق صرفه جویی کند.
۵- دانش‌آموز بتواند در زمان نیاز برای اینکه دچار برق‌گرفتگی نشود از ماده‌ی نارسانای مناسب استفاده کند.
۶-دانش‌آموز از انجام فعالیت‌هایی که منجر به آلودگی هوا می‌شوند بتواند استفاده کند.
۷- دانشآموز بتواند چندین روش برای صرفه‌جویی در زندگی روزمره‌ی خانواده‌‌اش مثال بزند.

عاطفی:۱- دانش‌آموز بتواند به شناخت انرژی الکتریکی علاقمند شود.
۲- دانش‌ آموز به انجام کارگروهی علاقمند بشود.
۳-دانش‌آموز به مواد رسانا و نارسانا موجود در محیط زندگی خود توجه کند.
۴-دانش‌آموز در زندگی روزمره‌ی خود به راه‌های صرفه جویی در برق تمایل نشان بدهد.
۵-دانش‌آموز برای انجام کارهایی که منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شوند داوطلب شود.

وسایل مورد نیاز:کتاب درسی، تخته،ماژیک،کارت‌های گروه‌بندی،کاغذ،قلم،چسب نواری،سیم روکش‌دار، و چندین وسیله‌ی رسانا و نارسانا مانند میخ،خط کش،پاک کن،سکه و ….

روش تدریس:ساختن گرا،پرسش وپاسخ گروهی

۵
ایجاد انگیزه : مشاهده‌ی ساخت مدار الکتریکی در کلاس

۲
ارزشیابی تشخیصی:برای این مرحله می‌توان از بچه‌ها پرسید آیا تا حالا دقت کردین ما توی خونه چه وسیله‌هایی داریم: لامپ،اتو،یخچال و….(وسایل برقی را مثال بزنند)
بعد می‌پرسیم با این وسایل چه کارهایی می‌توان انجام داد و اگر نباشد چه می‌شود.

۲۲

ارائه تدریس:معلم با روی باز وارد کلاس شده و با ذکر نام و یاد خدا پس از سلام و احوالپرسی و اطمینان از سلامت جسمی،روحی فعالیت خود را شروع می‌کند، به کمک دانش‌آموزان مدار الکتریکی که از قبل آماده شده روی میز معلم و روبروی بچه‌ها قرار می‌گیرد.
معلم به هر گروه یک کاغذ می‌دهد که در آن در دو ردیف نام چند وسیله نوشته شده و مقابل نام هر وسیله روشن می‌شود طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی و روشن‌نمی‌شود نوشته می‌شود که دانش‌آموز باید مشاهده‌ی خود را در آنجا علامت گذاری کند.‌‌
سپس معلم میپرسد :بچه‌ها اگر به جای این میخ هر کدام از وسایل دیگر (وسایل رسانا و نارسانایی که روی میز قرار دارند و در فرم دانش‌آموزان نیز هستند)را قرار دهیم چه اتفاقی برای لامپ ما می افتد ؟آیا خاموش می‌شود یا همچنان ر

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی”

مجموعه طرح درس چهارم ابتدایی در واقع یک منبع آموزشی جامع است که به منظور یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح چهارم ابتدایی طراحی شده است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل به تمامی حوزه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی می‌پردازد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه قرار دارند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این قسمت، لیست طرح درس های پایه چهارم دبستان به صورت تکی قرار داده شده است. شما می توانید با کلیک بر روی هر طرح درس، آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی به شما کمک می کنند تا به طور مرتب و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه چهارم دست پیدا کنید. با استفاده از این طرح ها، می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی

طرح درس فارسی چهارم ابتدایی

طرح درس قرآن چهارم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی
طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی الکتریکی