طرح درس ملی ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ضرب دوعدد

تومان 10,000

شناسه محصول: طرح درس ملی ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ضرب دوعدد1691156400655 دسته: , , ,

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس ملی ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ضرب دوعدد که از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد. این طرح درس برای دانش آموزان پایه چهارم دبستان طراحی شده است. این طرح درس در صفحه 49 درسنامه ریاضی قرار دارد و شماره طرح درس آن 6 است. هدف این درس آشنایی دانش آموزان با ضرب دو عدد دو رقمی است و مدت زمان اجرای آن 45 دقیقه می باشد. این درس برای کلاس چهارم و با حضور 15 نفر از دانش آموزان برگزار می شود. همچنین، این طرح درس قبل از تدریس برگزار می شود و اهداف آن براساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه‌بندی جدید بلوم تعیین شده است. اهداف این طرح درس شامل آشنایی دانش آموزان با ضرب تکنیکی، ضرب مساحتی، ضرب فرآیندی و ضرب گسترده نویسی است.

طرح درس روزانه ریاضی صفحه 49
مشخصات کلی
شماره طرح درس: 6
موضوع درس: آشنایی با ضرب دوعدد دو رقمی
تاریخ اجرا:
مدت اجرا: 45

مجری:
کلاس: چهارم
تعداد فراگیران: 15
مکان:
الف: قبــل از تـــــــدریــس
اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه‌بندی جدید بلوم
سطح هدف
اهداف و پیامدها
هدف کلی
آشنایی با ضرب دو عدد دو رقمی (ضرب مساحتی)
اهداف مرحله‌ای
جزئی
آشنایی دانش آموزان با ضرب تکنیکی
آشنایی دانش آموزان با ضرب مساحتی
آشنایی دانش آموزان با ضرب فرآیندی
آشنایی دانش آموزان با ضرب گسترده نویسی
هدف‌های رفتاری آموزشی
اهداف (با رعایت توالی محتوای درسی)
انتظارات در پایان آموزش
حیطه و سطح در بلوم
عناصر برنامه درسی ملی
تعقـل، ایمـان، علـم، عمـل و اخـلاق

عنصر
عرصه ارتباط با

خود
خدا
خلق
خلقت

1-دانش آموزان می توانند ضرب یک رقم در چند رقم را انجام دهند.
مهارتی

*

*
*

2-دانش آموزان می توانند ضرب دو عدد دو رقمی را به روش های متفاوت انجام دهند.
مهارتی

*

*
*

3-دانش آموزان مسئله های مربوط به ضرب را حل می کند.
مهارتی

*

*
*

4-دانش آموز ان می توانند برای ضرب های داده شده مسئله بسازند.
مهارتی

*

*
*

5-دانش آموز ان می توانند ضرب ها دو رقمی را روی شکل نمایش دهند..
مهارتی

*

*
*

6دانش آموزان به این نکته پی برده اند که جواب بسیاری از مسایل را می توانند با انجام ضرب به راحتی به دست آورند.
نگرشی

*
*
*
*

رئوس مطالب
آشنایی دانش آموزان با ضرب دو عدد دو رقمی (ضرب مساحتی)
مواد و رسانه‌های آموزشی
کتاب- تابلو – دیتاشو-
پیش بینی رفتار ورودی
دانش آموزان می توانند ضرب های یک رقم در دو رقم را انجام دهند-دانش آموزان می توانند مساحت مستطیل را به دست آورند.
ایجاد ارتباط اولیه
سلام واحوال پرسی- حضور و غیاب- آماده کردن دیتاشو
زمان: 1دقیقه
گروه‌بندی، مدل و ساختار کلاسی
به صورت گروه های سه نفره می باشند به این صورت که یک کلامی یک تصویری و یک دست ورز در گروه قرار گرفته است. ساختار کلاس به صورت ردیفی می باشد.
روش ‌ایجاد و تداوم انگیزه
از دانش آموزان سوال می پرسم که بچه ها چهار نفری به خیابان بروید برای خرید بهتر است یا دو نفری در کدام حالت بیشتر خوش می گذرد؟اگر بچه جواب دادند چهار نفری می گویم که هر کدام از چهار نفر مشغول خرید یک چیز می شوند یک نفر روسری و یک نفر کیف …….. و همه دوست دارند خرید خودشان را انجام دهندبعدهمه ی چهارنفر به خریدشان نمی رسند . بچه ها به این نتیجه می رسند که دو نفری خرید رفتن بهتر است.
زمان: 2 دقیقه
ارزشیابی آغازین
با دقت در درس قبل یک ضرب روی تابلو نوشته و از دانش آموزان می خواهم تا حاصل آن را به دست آورند.
زمان: 4 دقیقه
روش‌های تدریس
قصه گویی- حل تمرین های کتاب به روش تفحص گروهی
ب: فعالیت‌های مرحله حین تدریس
آماده سازی
ابتدا یک مستطیل روی تابلو رسم میکنم و طول (12 ) و عرض ( 15)آن را مشخص می کنم.
زمان: 5دقیقه
ارائه درس جدید
فعالیت‌های معلم- دانش‌آموز: این فعالیت‌ها به صورت تلفیقی مطرح می‌شود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز است و منطقی به نظر نمی‌رسد و به همین خاطر از خط‌چین استفاده شده است.
فعالیت های معلم
فعالیت های دانش آموزان
ابتدا درس را به صورت قصه برای دانش آموزان بیان می کنم ( بچه ها دو خواهر به نام زهرا و فاطمه (15) بودندکه دو دوست به نام سحر و مریم(12) داشتند اینها تصمیم گرفتند که برای خرید عید باهم به خیابان بروند اما بچه فاطمه و زهرا یک مادر پیر داشتند طرح درس ملی ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ضرب دوعدد که باید یک نفرهمیشه از او مراقبت می کرد پس فاطمه و زهرا تصمیم گرفتندکه هر کدام جداگانه(10+5) و در روز های مختلف با یک دوست(10+2) به بازار بروند تا هم خرید کنند هم مادر پیرشان تنها نماند روز اول فاطمه (10)با سحر(10)می رود روز دوم فاطمه با مریم(2) می رود. بچه روز سوم نوبت چه کسی است؟ با چه کسی باید به خیابان برود؟ دانش آموزان می دانند نوبت زهرا(5) است که باید با سحر(10) و مریم (2) به بازار برود .
دختران گلم حالا شما کمک کنید تا بدانیم آن ها در بازار چقدر پول خرج کرده اند؟
مر حله دوم از دانش آموزان میخواهم به سوال یک کتاب انفرادی پاسخ دهند.
مرحله سوم از دانش آموزان میخواهم تا سوال یک را در گروه پاسخ دهند و جواب را در کلاس اعلام نمایند
مرحله چهارم:از گروه ها می خواهم تا نظر خود را نسبت به پاسخ داده شده بیان نمایند.
مرحله پنجم: بقیه سوال ها به همین ترتیب حل خواهد شد.
دانش آموزان به با دقت و علاقه به قصه معلم گوش میدهند.
دانش آموزان به فرامین معلم گوش خواهند داد.

دانش آموزان می دانند که حاصل ضربها را باید جمع نمایند.
دانش آموزان موافقت یا مخالفت خود را بیان می کنند.
مدت زمان: 20 دقیقه

فعاليت‌های خلاقانه معلم
بیان قصه برای دانش آموزان و درگیر کردن دانش آموز ان در حل مسئله

ج: فعالیت‌های تکمیلی

ارزشیابی پایانی
از دانش آموزان می خواهم تا قسمت کار در کلاس صفحه 50 را پاسخ دهند.
زمان5 دقیقه

جمع‌بندی
و ساخت دانش جدید
یک ضرب روی تابلو نوشته و از دانش آموزان می خواهم ضرب را به روش مساحتی پاسخ دهند.
زمان: 3

تعیین
تکالیف و اقدامات بعدی
از دانش آموزان می خواهم تا مساحت اتاق خود را به روش ضرب مساحتی به دست آورند.
زمان:1 دقیقهتا

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس ملی ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ضرب دوعدد”

مجموعه طرح درس چهارم ابتدایی در واقع یک منبع آموزشی جامع است که به منظور یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح چهارم ابتدایی طراحی شده است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل به تمامی حوزه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی می‌پردازد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه قرار دارند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این قسمت، لیست طرح درس های پایه چهارم دبستان به صورت تکی قرار داده شده است. شما می توانید با کلیک بر روی هر طرح درس، آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی به شما کمک می کنند تا به طور مرتب و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه چهارم دست پیدا کنید. با استفاده از این طرح ها، می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی

طرح درس فارسی چهارم ابتدایی

طرح درس قرآن چهارم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی چهارم ابتدایی

طرح درس ملی ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ضرب دوعدد
طرح درس ملی ریاضی چهارم ابتدایی درس آشنایی با ضرب دوعدد