طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم

تومان 10,000

شناسه محصول: طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم1691156400614 دسته: , , ,

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش است. در این درس، راه‌ها و روش‌های حل مسئله به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. هدف کلی آموزش، آشنایی دانش‌آموزان با انواع راه‌های حل مسئله، استفاده از تفکر خود برای یافتن مناسب‌ترین راه حل و آموزش چگونگی حل مسأله است. اهداف جزئی درس شامل بررسی انواع راهبردهای حل مسئله، حل مثال‌های داده شده با استفاده از راهبردهای حل مسئله و استفاده از الگوهای رسم شکل و الگوسازی در مسائل می‌باشد. این درس با هدف تقویت مهارت‌های حل مسئله و افزایش علاقه دانش‌آموزان نسبت به یادگیری ریاضی ارائه می‌شود.

موضوع: ریاضی پایه چهارم ابتدایی فصل: سوم ضرب و تقسیم صفحه: 45
مدرسه:- مدرس: زمان: ۴۵ تاریخ:-
آموزش راه­ها و روش­های حل مسئله
هدف کلی
آموزش چگونگی حل مسأله
آشنایی دانش­آموز با انواع راه­های حل مسئله (راهبرد رسم شکل، الگوسازی، و….)
استفاده از تفکر خود برای یافتن مناسب ترین راه حل
اهداف جزئی
دانش آموز بتواند:
انواع راهبردهای حل مسئله را بداند.
در مثال­­های داده شده( اعداد) بتواند با استفاده از راهبردهای حل مسئله سوال داده شده را پاسخ دهد.
بتواند از الگوهای رسم شکل و الگوسازی در مسائل استفاده کنند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
در مسئله­های رو به رو شده در زندگی روزمره خود بتواند با استفاده از راهبردهای حل مسئله آن­ها را حل کند.
حیطه ی مهارتی

نسبت به یادگیری موضوع در امروز علاقه پیدا کند.
استفاده از مهارت حل مسئله در زندگی روزمره علاقه داشته باشد.
در شرکت در بحث علاقه مند باشد.
حیطه ی نگرشی

الگوی جورج پولیا، پرسش و پاسخ، بحث گروهی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، تخته وایتبرد، ماژیک. قفسه کتابخونه کلاس، و….
ابزار و وسایل

کلاس را به صورت عادی یا گروهی چیده شود.
چیدمان کلاس

3

سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل
آمادگی
فعالیت های مقدماتی

3

سوالاتی از دانش­آموزان در مورد جلسه قبل پرسیده می­شود
مقایسه کسرها، ساده کردن کسرها، و یک نمونه از جمع و تفریق کسرها را پای تابلو نوشته و دانش­آموزی می­خواهیم با کمک دانش­آموزان پاسخ دهند. (سطح کلی کلاس از فهمیدن مطلب قبلی).
ورودی
ارزشیابی آغازین

3

به بچه­ها می­گوییم می­خواهم بدون اینکه تک تک شما رو بشمارم و یا جمع کنم، بدونم چند نفریم جوری که سریع به جواب برسم؟ میتونید کمک کنید جواب رو بهم بگید؟ (یادآوری عملیات ضرب)
تشخیصی

3

برای انگیزه سازی نیز می­توان (از قفسه کتابخونه کلاس، کاشی کف کلاس، یا هر چیز دیگری در کلاس که بتوان بچه­ها در آن عمل ضرب ردیف در ستون رو انجام بدهند برای رسیدن به جواب سریع برسند) مثلا به دانش­آموزان می­گویم می­خواهم تعداد کتاب­های موجود در کل قفسه­ها را بدانم چجوری بدون شمردن تک تک کتاب­ها به جواب سریع برسم؟
انگیزه سازی
20

با به نام خدا شروع می­کنیم و به بچه­ها می­گوییم که یکی از بچه­ها به اسم مینا (هر اسمی که می­خواهید) طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم با یک مسئله روبرو شده است و از شما می­خواهد به او در پاسخ دادن به آن کمک کنید. مسئله اول کتاب را برای بچه­ها مطرح می­کنیم بدون اینکه آن­ها کتاب را باز کنند از آن­ها می­پرسیم که دو عدد بگویید که حاصل ضرب آن­ها 12 شود؟ به ان­ها چند دقیقه وقت می­دهیم و تأکید می­کنیم که هر کس از هر راهی که می­داند به جواب می­رسد پاسخ دهد و نیازی به کمک گرفتن از دوستش نیست حتی اگر ان راه اشتباه باشد بعد با همکاری بقیه آن را تصحیح می­کنیم. بعد از چند دقیقه مهلت دادن از دانش­آموزان راه­حل­هایی را که استفاده کردند و به جواب رسیدند را توضیح دهند سپس به آن­ها می­گوییم که این مسئله در کتاب نیز چندتا دیگر از دانش­آموزان جواب داده­اند بیاییم جواب­هایمان را با آن­ها مقایسه کنیم و ببینیم آن­ها از چه راهی استفاده کرده­اند. سپس کتاب را باز کرده و از دانش­آموزان می­خواهیم که ابتدا راه­حل محمود را خوانده و با کمک هم­گروهی خود آن را شرح دهند و سپس تکمیل کنند. سپس معلم خود برای تکمیل توضیح دانش­آموزان می­گوید (آموزش مراحل حل یک مسأله براساس جورج پولیا) که ابتدا ما همیشه برای حل یک مسئله باید خوب صورت سوال را خوانده و بفهمیم که دقیقا از ما چه می­خواهند و قرار است به چه چیزی برسیم (مرحله اول فهمیدن مسآله). سپس به سراغ راه­حل یا روشی برای جواب دادن می­رویم. مثلا الان محمود از روش رسم شکل استفاده کرده در شکل اول که نشان داده شده ضرب دو عدد 3 و 4 است ابتدا گفته که آن را به چهار دسته سه تایی تقسیم کرده و ضرب را انجام می­دهیم و یا بیاییم سه دسته چهارتایی را دسته بندی کنیم ضرب 3 در4 را انجام دهیم (این توضیحات را معلم با رسم شکل بر روی تابلو انجام دهد با دو رنگ متفاوت (مرحله دوم طرح ریزی کردن و مرحله سوم حل مسأله) سپس برای دو عدد بعدی یکی از بچه­ها را پای تابلو آورده و از اون میخواهیم با همین روش رسم شکل دو عدد دیگر را توضیح دهد (ضرب اعداد 6 و 2) و دانش­آموز دیگری ضرب اعداد 1و 12. پس از اتمام این راه­حل اول به بچه­ها می­گوییم که گاهی وقت­ها برای پاسخ دادن به مسئله ای بیشتر از یک راه­حل وجود دارد همانطور که جواب­های شما با هم فرق دارد. احمد از یک روش دیگری استفاده کرد کسی میتونه بگه اون چجوری با این روش حل کرده؟ سپس یکی دیگر از دانش­اموزان را پای تابلو می­آوریم و میخواهیم این روش را توضیح دهد سپس معلم می­گوید روش دیگر حل مسئله الگوسازی است که احمد از آن استفاده کرده است. سپس خودمان توضیح بیشتری در مورد آن می­دهیم. طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم برای راه­حل سوم نیز به همین شکل انجام می­دهیم. در مرحله چهارم نگاه به عقب برای بررسی درست بودن جواب و مراحل پیش رفته و اینکه به آن­ها تأکید کنیم پس از حل مسئله ها همیشه برگردیم و نگاهی به جواب خودمان بیاندازیم تا از جواب مطمئن باشیم. سپس برای سوال بعدی به دانش­آموزان می­گوییم که از هر روشی که می­خواهند آن را پاسخ دهند و دونفر از دانش­اموزان را آورده به همراه توضیح سوال را پاسخ دهند. در این سوال دانش­آموزان را آزاد بگذاریم از هر روشی که می­خواهند استفاده کنند در صورتی که درست باشد. برای سوال سوم از دانش­آموزان می­خواهیم تمام جواب­های ممکن را امتحان کنند وبنویسند و سپس آن­هایی که نیاز نداریم حذف می­کنیم. این سوال مقدمه ای برای سوال بعدی سوال چهار هست که در جلسه بعدی به آن پرداخته می­شود. برای تثبیت این مهارت حل مسأله و روش­های آن اعداد دیگری نیز به دانش­آموزان می­دهیم که پاسخ دهند.
ارائه محتوا

3

در حین تدریس از بچه­ها می­پرسیم که ضرب این اعداد چقد می­شود؟ کدام راه­حل استفاده کنیم؟ بهترین راه­حل از نظر شما کدام است؟
ارزشیابی مستمر

4

پس از پایان تدریس از دانش­آموزان می­خواهیم که هر آن­چه که یادت گرفتند را بگویند مثلا اینکه برای حل مسائل باید خوب اول آن را بخوانیم سپس راه حل مناسب را انتخاب کنیم و سپس آن را حل کرده و در آخر جواب را دوباره بررسی کنیم. و ممکن است که برای هر سوالی چندین راه حل وجود داشته باشد. طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم در آخر معلم به این اشاره کند که هدف امروز از درس این بود که بیشتر ما آدم­ها در برخورد با مسائل و مشکلات زندگی­مان زود عصبانی یا ناراحت نشویم ودر برخورد با آن­ها عاقلانه رفتار کنیم اینکه ممکن هست با کمی تفکر و تأمل در آن نه تنها یک راه حل بلکه چندین جواب برای آن پیدا کنیم و همیشه نباید نظر دیگران را اشتباه فرض کنیم چرا که به اندازه هر آدمی راه حل وجود دارد و هر کسی از راه و وروش خود به مسئله نگاه می­کند و سعی کنیم به نظرات بقیه احترام بگذاریم و از طرفی نیز نباید تنها به یک جواب قانع باشیم همیشه سعی کنیم همه جنبه­های مختلف را در نظر بگیریم تا به بهترین پاسخ برسیم.
جمع­بندی و
نتیجه­گیری
3
می­توان سوالی مطرح کرد واز دانش­آموزان بخواهیم برای حل آن بگویند کدام روش بهتر است و سریع تر می­توان به جواب رسید مثلا تمام ضرب­هایی که حاصل آن 36 می­شود را بنویسید.
ارزشیابی پایانی
3

برای تعیین تکلیف نیز سوالاتی را مطرح کرده ودر خانه با تفکر بر آن بهترین روش را انتخاب کرده و پاسخ دهند مثلا ضرب­هایی که حاصل آن 50 شود و… . در آخر دلیل استفاده خود و چگونگی مراحل روش انتخاب خود را بنویسند.
تعیین تکلیف

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم”

مجموعه طرح درس چهارم ابتدایی در واقع یک منبع آموزشی جامع است که به منظور یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح چهارم ابتدایی طراحی شده است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل به تمامی حوزه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی می‌پردازد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه قرار دارند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این قسمت، لیست طرح درس های پایه چهارم دبستان به صورت تکی قرار داده شده است. شما می توانید با کلیک بر روی هر طرح درس، آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی به شما کمک می کنند تا به طور مرتب و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه چهارم دست پیدا کنید. با استفاده از این طرح ها، می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی

طرح درس فارسی چهارم ابتدایی

طرح درس قرآن چهارم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی چهارم ابتدایی

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم
طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب و تقسیم فصل سوم