طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس اعداد والگوها

تومان 10,000

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس اعداد والگوها این طرح درس شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش است و برای دانش‌آموزان پایه چهارم دبستان طراحی شده است. در این درس، دانش‌آموزان با الگویابی و حل مسائل مرتبط با الگوها آشنا می‌شوند. هدف کلی این درس، آشنایی دانش‌آموزان با تبدیل الگو به شکل و الگوی عددی معادل آن است. همچنین، این درس به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا جملات بعدی را در یک الگو به درستی بیان کنند و رابطه‌ی موجود بین جملات یک الگو را کشف کنند. همچنین، در این درس دانش‌آموزان با شباهت الگوهای هندسی و الگوهای تصویری نیز آشنا می‌شوند. در اهداف جزئی این درس، دانش‌آموزان باید بتوانند در محیط اطراف اشکال هندسی را نشان بدهند و الگویی را با رسم شکل تهیه کنند. همچنین، باید بتوانند الگویی را در محیط زندگی خود پیدا کنند.

نام درس: ریاضی صفحه۱-۳ – اعداد والگوها پایه: چهارم ابتدایی مدرسه: – مدرس: زمان :۴۵

یادآوری الگویابی و حل مسائل آن

هدف کلی

۱-آشنایی دانش‌آموز با چگونگی تبدیل الگو به شکل و الگوی عددی معادل آن.
۲-دانش‌آموز بتواند جملات بعدی را در یک الگو به درستی بیان کند.
۳-دانش‌آموز بتواند رابطه‌ی موجود بین جملات یک الگو را کشف کند.
۴- دانش‌آموز با شباهت الگو‌های هندسی و الگو‌های تصویری آشنا شود.

شناختی
اهداف جزئی

۱-دانش‌آموز بتواند در محیط اطراف اشکال هندسی را نشان بدهد.
۲-دانش‌آموز بتواند الگویی را با رسم شکل تهیه کند.
۳- دانش‌آموز بتواند الگویی را در محیط زندگی خود پیدا کند.

مهارتی


۱-دانش‌آموز نسبت به شناخت الگو‌ها علاقمند شود.
۲- دانش‌آموز به انجام کار گروهی علاقمند شود.
۳- دانش‌آموز به کاربرد الگو در محیط زندگی توجه کند.
۴-دانش آموز نسبت به کشف رابطه‌ی بین جملات یک الگو علاقه نشان دهد.

نگرشی


پرسش و پاسخ،کار گروهی،بازی،سخنرانی
روش تدریس
الگوی تدریس

کتاب درسی،گچ،تابلو،کارت تصاویر،کارت‌های گروه بندی چینه‌ها
ابزار و وسایل


گروه‌های۴الی۵ نفره به شکل دایره‌ای
چیدمان کلاسی

۵
معلم با انرژی و لبخند وارد کلاس می شود با نوشتن نام خدا روی تخته و با چرخش بین میز‌ها ضمن بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان مشغول خواندن می‌شود:
(سلام دهیم به همه با خوشحالی و خنده)
(سلام سلام بچه‌ها چطوره حال شما)
هستید گل‌های خندان چون گل‌های گلستان)
سلام به تو ای عزیز چه خوشگلی چه تمیز)

پس از آن که دانش‌آموزان به احوالپرسی پاسخ دادند جعبه‌ي حضور و غیاب را چک کرده(برای جلوگیری از هدر رفتن وقت کلاس ،معلم به ازای هر نفر یک نماد با نام و یا عکس آن نفر می‌گذارد تا با ورد خود به کلاس آن را بردارند و هر چه در جعبه بماند نماد فرد غائب است).

آمادگی
فعالیت های مقدماتی
۵
ورودی:
چند تن از دانش‌آموزان داوطلب را فرا خوانده تا آنچه درباره‌ی الگو‌ها در پایه‌های قبل به یاد دارند را ارئه دهند.
تشخیصی:
دانش‌آموز الگو را در پایه‌های گذشته آموخته است بنابراین می‌توان برای ارزشیابی آغازین چندین شکل با تعداد متفاوت به گروه‌ها داد و از آن‌ها خواسته شود با همفکری الگویی بسازند.
و در آخر کار خود را به دیگر گروه‌ها نشان بدهند
ارزشیابی آغازین

کارت‌های تصاویر بازی،ساختن الگو توسط دانش‌آموزان با کارت،بازی الگوی عددی که توسط معلم و دانش‌آموزان انجام شد.

انگیزه سازی
۲۰
پس از سلام و احوالپرسی و انجام حضور غیاب،ضمن انجام ارزشیابی ورودی و تشخیصی،دانش‌آموزان الگو‌های ساخته شده طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس اعداد والگوها را به کلاس ارائه می‌دهند سپس با پرسش الگو چیست و پاسخ:الگو چیزی است که تکرار می‌شود،آیا در الگو فقط یک چیز تکرار می‌شود؟ خیر ممکن است چیز ثابتی اضافه یا کم شود.
و سپس به دانش‌آموز گفته می‌شود الگو چیزی است که از یک فرمول و یا قاعده ثابتی پیروی میکند و به خاطر همین قابل پیش بینی است.
معلم مثالی از اشکال و اعداد مثلا دوایر و یا عدد ۲۴۶۸ می‌زند و نیز مثال‌هایی از دانش‌آموزان و گروه‌ها می‌خواهد.
پس از آن یک بازی دسته جمعی انجام می‌شود به این ترتیب:
معلم به دانش‌آموزان می‌گوید الگویی در ذهن دارم و شما با همکاری هم مثل یک معما باید حدس‌هایی بزنید. اعداد را دانش‌آموزان می‌گویند،اگر جزو الگو باشند باید در داخل دایره نوشته و اگر جزو الگو نبودند باید در بیرون از دایره نوشته شوند
به همین ترتیب تا الگوی مورد نظر یافت شود.

در این قسمت بازی دیگری انجام می‌شود :چند عدد مثلا مضارب عدد ۵ را یا هر عدد دیگری را به صورت درهم و برهم به گروه‌ها داده و با در نظر گرفتن یک زمان مشخص(همراه با پخش دو دقیقه‌ای موسیقی برای افزایش هیجان و اشتیاق) از آنان خواسته می‌شود تا الگویی بسازند برای این کار می‌توان از ابزاری مانند چینه نیز استفاده کرد و الگو‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.
در آخر از دانش‌آموز خواسته می‌شود تمرینات را به صورت گروهی حل کنند.

ارائه محتوا
۳
نظارت بر درست انجام دادن فعالیت‌های طراحی شده و کمک های احتمالی به گروه‌ها و پاسخ به سوالاتی که در ارئه تدریس آمده است.

ارزشیابی مستمر
۳
معلم به صورت خیلی مختصرتوضیحی کلی در مورد الگو‌ها و بازی‌ها داده و از دانش‌آموزان نیز می‌خواهد او را همراهی کنند.

جمع بندی و نتیجه گیری
۷
گروه‌ها دو به دو پای تخته می‌آیند یک گروه الگو انتخاب کرده و می‌نویسد، اعضای گروه مقابل باید جمله‌ی مورد نظر را بیابند.

ارزشیابی پایانی
۲
از هر نفر خواسته می‌شود در خانه الگوهایی عددی را با رسم شکل تهیه کرده و از محیط پیرامون مثال‌هایی بزنند یا با خود به کلاس بیاورند:مثلا اسفاده از سنگ ریزه یا لوبیا برای جمله‌‌‌‌‌های یک الگو.

تعیین تکلیف

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس اعداد والگوها”

مجموعه طرح درس چهارم ابتدایی در واقع یک منبع آموزشی جامع است که به منظور یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح چهارم ابتدایی طراحی شده است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل به تمامی حوزه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی می‌پردازد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه قرار دارند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این قسمت، لیست طرح درس های پایه چهارم دبستان به صورت تکی قرار داده شده است. شما می توانید با کلیک بر روی هر طرح درس، آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی به شما کمک می کنند تا به طور مرتب و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه چهارم دست پیدا کنید. با استفاده از این طرح ها، می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی

طرح درس فارسی چهارم ابتدایی

طرح درس قرآن چهارم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی چهارم ابتدایی

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس اعداد والگوها
طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس اعداد والگوها