طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد برای آشنایی دانش آموزان با جمع آوری و جداسازی مواد باقی مانده از جشن و پاکیزگی کلاس خود تدوین شده است. هدف این طرح درس، آموزش راهکارهای جمع آوری، جداسازی و نگه داری مواد خوراکی بعد از جشن به دانش آموزان است. این طرح درس شامل اهداف کلی و رفتاری با استفاده از رسانه هایی همچون کتابی درسی، عکس و تصویر، فیلم و میز و صندلی و مواد شوینده طراحی شده است. به این ترتیب، دانش آموزان بعد از اتمام این درس، می توانند به طور مستقل مواد باقی مانده را جمع آوری، جداسازی و نگه داری کنند و پاکیزگی کلاس خود را انجام دهند.

مشخصات کلی
شماره طرح درس : 10
نام درس : علوم تجربی
موضوع درس : بعد از جشن ( گروه های کار در مدرسه )
مجری :
مدت اجرا : 45 دقیقه
پایه : دوم ابتدایی
محل اجرا :
تعداد فراگیر : 9 نفر
تاریخ اجرا :

اهداف
اهداف کلی ( ارتباط عناصر پنج گانه با چهار عرصه ) :
آشنایی دانش آموزان با جمع آوری باقی مانده مواد غذایی و پاکیزگی کلاس خود و چگونگی جمع آوری ، جداسازی و نگه داری و مواد خوراکی بعد از جشن ( ارتباط عناصر پنج گانه تفکر و تعقل ، ایمان و باور ، علم و آگاهی ، عمل و اخلاق با چهار عرصه خالق ، مخلوق ، خلق و خود )

اهداف رفتاری ( پیامد ) : در پایان این درس انتظار می رود دانش آموزان بتوانند :
سطح 1 : حداقل یک راه برای جمع آوری و جداسازی مواد باقی مانده از جشن و پاکیزگی کلاس ارائه دهند .
سطح 2 : بعد از ارئه چند راهکار در مورد جمع آوری و نگه داری مواد و پاکیزگی کلاس آن را به صورت جملات درست در برگه ای نوشته و به کلاس بیاورند .
سطح 3 : بعد از ارائه راهکار ها و نوشتن لیستی جداگانه بر اساس جنس مواد که هر کدام در کجا نگه داری شود و ارائه گزارشی کامل به دانش آموزان ، هر مواد را در جای مخصوص خود قرار دهند .
روش ها و رسانه ها
رسانه های آموزشی : کتابی درسی ، عکس و تصویر ، فیلم ، کتاب راهنمای معلم ، سه سطل زباله ، سه عدد نایلون یک بار مصرف آشغال ، یک عدد پارچ ، شش عدد لیوان ، شش عدد استکان ، یک میز ، چهار صندلی ، ده عدد بادکنک ، یک عدد هندوانه ، یک بسته شیرینی ، دو کیلو میوه ، آب به مقدار کافی ، جارو ، کف گیر و مواد شوینده

روشهای تدریس : بحث گروهی ، پرسش و پاسخ ، توضیحی ، سخنرانی

سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف درس گذشته ، گروه بندی دانش آموزان به صورت تصادفی ( 3 دقیقه )
مراحل قبل از تدریس
تعیین رفتار ورودی : از فصل دوازدهم ( برای جشن آماده شویم ) از دانش آموزان سوالاتی پرسیده می شود ( 3 دقیقه )
سوال 1 : برای برگزاری جشن به چه چیز هایی نیاز داریم ؟ علی جواب می دهد آجیل ، شربت ، پارچ ، لیوان ، میوه ، و …..
سوال 2 : از محمد ی پرسم خوراکی ها را چگونه در ظرف ها باید چید ؟ محمد می گوید ، طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی آجیل ها را در بشقاب های مخصوص و شربت ها را در پارچ و میوه ها را در سبد های مخصوص می چینیم

ارزشیابی تشخیصی : ( با سوالات می فهمیم دانش آموزان از درس جدید چه اندازه می دانند ؟ و مهارت ورود به درس جدید را دارند ) ( 3 دقیقه )
سوال 1 : چه موادی در یخچال نگه داری می شود ؟
سوال 2 : آیا همه ی مواد غذایی که از جشن باقی می ماند را باید دور ریخت ؟
آمادگی
ایجاد انگیزه : با نشان دادن تصویر عنوان درس سیزدهم دانش آموزان را به بحث و گفتگو وا می داریم ( 3 دقیقه )
و نظارت هر کدام را در مورد تصویر می شنویم ، سپس با پخش فیلمی از برگزار جشن محلی در دانش آموزان انگیزه ی کافی را ایجاد می کنیم .
اجرای تدریس
ارائه درس : دانش آموزان را به سه گروه سه نفره به نام گروه جمع آوری ، گروه پاکیزگی و گروه نگه داری مواد تقسیم می کنم و سپس از دانش آموزان می خواهم از وسایلی که از قبل با خود آورده اند با وسایلی که اینجانب از قبل آماده کرده ام به منظار ارائه درس ( بعد از جشن ) در کلاس بچینند و به دانش آموزان می گویم که از خود پذیرایی بکنند و بعد از چند دقیقه که پذیرایی تمام شد ، در مورد جمع آوری مواد ، نگه داری موادباقی مانده و پاکیزه کردن کلاس در گروه های خود نظر دهند .
بعد از ارائه ی نظرات سرگروه ها به این نتیجه می رسیم که باید جمع آوری و جداسازی شوند ، طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی و با سوالاتی از آن ها دلیل گفته هایشان را می پرسم تا از میزان یادگیری مطالب ارائه شده مطمئن شوم . بعضی از مواد که مصرف نشده نگه داری شوند و بقیه مواد مصرف شده باید جمع آوری و کلاس پاکیزه گردد . گروه جمع آوری و جداسازی مواد ، مسئولیت جمع آوری و جداسازی مواد غذایی را به عهده می گیرند و گروه نگه داری مواد ، مسئول نگه داری مواد خوراکی را برعهده می گیرند . گروه پاکیزگی بعد از جمع آوری مواد و نگه داری آن ها مسئولیت نظافت و پاکیزگی کلاس را برعهده می گیرند و بعد از این که گروه ها هر کدام کار خود را به نحو احسن انجام دادند سر جای خود می نشینند و معلم با دادن کارت تلاش ( جایزه ) از گروه برتر تشکر می کند . (18 دقیقه )
تکمیلی ( بعد از تدریس )
جمع بندی و نتیجه گیری : تمام مراحل ارائه شده در درس را به طور خلاصه وار تشریح ، و طالب را جمع بندی و نتیجه گیری می کنم .
بعد از جشن باید هر کدام از مواد غذایی باقی مانده را در جای مخصوص خود نگه داری کنیم و مواد مصرف شده را در سطل های مخصوص قرار داده و کلاس را تمیزکنیم .

4

تکمیلی ( بعد از تدریس )
ارزشیابی پایانی ( سوالاتی از درس تدریس شده پرسیده می شود )
1-چرا باید مواد مصرف نشده بعد از جش را نگه داری کنیم ؟ اکبر جواب می دهد : موادی که مصرف نشده است چون دوباره قابل استفاده است ، استفاده نکدن از آن ها اسراف است و گناه بزرگی محسوب می شود .
2-شما برای نگه داری باقی مانده میوه ها چه پیشنهادی دارید ؟ احسان جواب می دهد : میوه ها را باید در داخل یخچال گذاشت .
3-برای پاکیزه کردن کلاس به چه وسایلی تیاز داریم ؟ محسن جواب می دهد : جارو، پارچه ، کف گیر ، مواد شوینده و مقداری آب .
و سپس از دانش آموزان می خواهم که با کف زدن خودشان را تشویق کنند .

4

تعیین تکلیف : از دانش آموزان می خواهم در مورد نگه داری نان ، میوه ، بستنی ، شیرینی و ……. اطلاعاتی جمع آوری کرده و به کلاس بیاورند .
از دانش آموزان می خواهم که از پدر و مادر خود در مورد چگونگی جمع آوری ، پاکیزگی و نگه داری مواد خوراکی در ایام جشن قربان یا رمضان سوال کرده و مطالب را نوشته و به کلاس بیاورند .

2

تععین موضوع جلسه آینده : دانش آموزان عزیز موضوع درس جلسه آینده ( جای خشک یا نمناک ) می باشد .
1
خاتمه : با صلواتی بر محمد و آل محمد جلسه را به پایان می رسانیم .
جمع زمان
45

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی”

مجموعه طرح درس چهارم ابتدایی در واقع یک منبع آموزشی جامع است که به منظور یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح چهارم ابتدایی طراحی شده است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل به تمامی حوزه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی می‌پردازد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه قرار دارند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این قسمت، لیست طرح درس های پایه چهارم دبستان به صورت تکی قرار داده شده است. شما می توانید با کلیک بر روی هر طرح درس، آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی به شما کمک می کنند تا به طور مرتب و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه چهارم دست پیدا کنید. با استفاده از این طرح ها، می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی

طرح درس فارسی چهارم ابتدایی

طرح درس قرآن چهارم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی چهارم ابتدایی

طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی
طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی