طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی در این طرح درس، موضوع ارزش علم در پایه چهارم دبستان مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف اصلی این درس، آشنایی دانش‌آموزان با ارزش علم و نحوه به کارگیری آن در زندگی در جاهای مختلف است. در این طرح درس، به بررسی داستان‌هایی مانند دریا و ساختار کشتی و توفان به عنوان یک بلای طبیعی پرداخته می‌شود و نحوه ی کاربرد آن در شرایط مختلف بررسی می‌شود. اهداف رفتاری این درس شامل این است که دانش آموزان بتوانند به سوالاتی مانند تعریف داستان درس، شرح دادن جمله ی پایانی درس، بحث در مورد نجات یافتن حکیم از توفان دریا و نوشتن انشایی در مورد موضوعی مرتبط با درس، پاسخ دهند. این طرح درس با هدف آموزش ارزش علم به دانش آموزان، به صورت قابل ویرایش و با 8 صفحه ورد تهیه شده است.

مشخصات کلی

نام درس : فارسی بخوانیم دوره و پایان تحصیلی: چهارم ابتدایی
نام آموزشگاه :……………. مدت جلسه /ک45 دقیقه
تعداد شاگردان : 30نفر موضوع درس :درس چهارم (ارزش علم)
صفحات : 36-41 تهیه کننده :

اهداف کلی
آشنایی دانش آموزان با :
1)ارزش علم و علم آموزی 2)نحوه ی به کارگیری علم در زندگی در جاهای مختلف
اهداف جزئی
آشنایی دانش آموزان در فرآیند تدریس معلم با :
1)دریا و ساختار کشتی
2)توفان به عنوان یک بلای طبیعی
3)اینکه علم سرمایه ای ماندگار است و نحوه ی کاربرد آن در زندگی در شرایط مختلف
اهداف رفتاری
انتظار داریم دانش آموزان در پایان تدریس بتوانند به 3 سوال از 4 سوال زیر را پاسخ دهند:
«حیطه شناختی»
1)داستان درس را به طور خلاصه تعریف کنند .
2)جمله ی پایانی درس «بیاموزید آنچه را که آموختنی است و به دست آورید آنچه را که ماندنی است»را به زبان خودشرح دهند .
3)در مورد طریقه ی نجات یافتن حکیم از توفان دریا بحث کنند .
4)در مورد موضوعی مرتبط با ذرس مثلا «علم بهتر است یا ثروت»انشایی بنویسند .
سطح
ها

هدف ها
دانش
فهمیدن
به کار بستن
تجزیه و تحلیل
ترکیب
ارزشیابی
1
***
***

2

***

3

****

4

***

انتظار داریم دانش آموزان در پایان تدریس بتوانند به 3 سوال از 4 سوال زیر پاسخ دهند :
«حیطه روانی – حرکتی »
1)با مشاهده رفتار معلم هنگام بیان مطالب مورد نظر در مورد علم آموزی احساسات خود را بروز دهند .
2) بدون مشاهده دیگران علم آموختن را با مطالعه کتاب های درسی و غیر درسی تمرین کند .
3)هنگام مطالعه کتاب ها به طور همزمان نکات مهم را یادداشت و یا زیر آنها خط بکشند .
4) بدون فکر کردن در مورد شیوه ی مطالعه هر کتابی ، با مهارت لازم مطالعه ی خود را شروع و به پایان ببرند .
سطح ها
هدف ها
تقلید
اجرای مستقل
دقت
هماهنگی
عادی شدن حرکات
1
***

2

****

3

****

4

****

انتظار داریم دانش آموزان در پایان تدریس بتوانند به 3 سوال از 4 سوال زیر را پاسخ دهند :
«حیطه عاطفی»
1)به دقت به داستان گوش دهند و به قسمت های مهم آن اشاره کنند .
2)از ادامه ی بحث در مورد موضوع درس لذت ببرند و نمونه های مشابهی را به کلاس عرضه کنند .
3)از موضوع«ارزش علم» طرفداری کنند و موضوع را به دقت دنبال کنند .
4)در مورد افکار خود در مورد ارزش علم و جهل تجدیدنظر کنند و آنها را از هم تمیز دهند .
سطح ها
هدف ها
دریافت
واکنش و پاسخ دادن
ارزش گذاری
سازمان دهی ارزش ها
تبلور ارزشها
1
****
****

2

****

3

*****

4

****

پیش بینی رفتار ورودی

از دانش آموزان انتظار داریم که برای شروع درس جدید :
1)تا حدودی با دریا و ویژگی های آن و همچنین با ساختار ظاهری کشتی آشنا باشند .
2) نسبتا با تفاوت علم و جهل مطلع باشند .
سنجش آغازین
مرحله اول : آزمون رفتار ورودی
«سوالاتی حول تجربیات قبلی دانش آموزان»
انتظار داریم دانش آموزان بتوانند به سوالات زیر پاسخ دهند :
1)آیا تا به حال به دریا سفر کرده اید ؟ یا تا به حال با کشتی از راه دریا به شهر یا جزیره ای سفر کرده اید ؟
2)آیا تاکنون از نزدیک کشتی را دیده اید ؟
3)آیا می دانید که چه بلاهایی ممکن است در دریا اتفاق بیفتد ؟
سنجش آغازین
مرحله دوم : پیش آزمون
«سوالاتی در ارتباط با درس جدید »
انتظار داریم دانش آموزان بتوانند به سوالات زیر پاسخ دهند :1)به چه کسی حکیم می گویند ؟
2)جمله ی «بیاموزید آنچه را که آموختنی است و به دست آورید آنچه را که مادنی است » یعنی چه ؟
3)علم و دانش را با جهل و نادانی مقایسه کنید ؟
ایجاد انگیزه
ابتدا با کیف حاوی لپ تاپ وارد کلاس می شویم و پس از انجام کار های مقدماتی از جمله سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب دانش آموزان و بررسی تکالیف محوله ی آنها در جلسه ی قبل ، لپ تاپ را روی میز گذاشته و برای نمایش فیلمی که از قبل در ارتباط با درس تهیه کرده ایم آماده می کنیم . طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی به این ترتیب بچه ها منتظرند و با هیجان به معلم خود نگاه می کنند و می خواهند که بدانند که چه اتفاقی قرار است در کلاس رخ بدهد .
ارائه درس
«توضیحات»
روش ها و الگوی دریس : الگوی پیش سازمان دهنده – سخنرانی – پرسش و پاسخ- بارش مغزی
فضا و مدل کلاس : ردیفی یا پشت سر هم رو به تابلوی کلاس و پرده ی پاورپوینت
رسانه های آموزشی : فبلم آموزشی – لپ تاپ – کتاب درسی – ماژیک و تخته ی وایت برد
ارائه درس
گام اول :

ارائه ی پیش سازمان دهنده

فعالیت های منظم :
ابتدا هدف های آموزشی درس را برای دانش آموزان مشخص می کند و می گوید : بچه های عزیز هدف از آموزش درس امروز آشنایی با ارزش علم است و سپس معلم می کند تا تجارب گذشته ی دانش آموزان را یادآوری کند . مثلا با گفتن اینکه « دانش آموزان عزیز آیا تا به حال به دریا سفر کرده ای ؟» بچه ها را وادار می کندتا در مورد دریا هر چه که می دانند بازگو کنند . به این ترتیب مطالب گفته شده را به صورت تیتر وار روی تابلو می نویسد ….

فعالیت های دانش آموزان :
دانش آموزان با شوق و ذوق به گفته های معلم خود گوش می دهند و خاطرات خود را از دریا و سیر و سفرشان به وسیله ی کشتی به دریا را می گویند و معلم نکات مهم مرتبط به موضوع درس را از آنها استخراج می کند و روی تابلو می نویسد . به این ترتیب دانش آموزان منتظر نمایش فیلم موردنظر هستند .

ارائه درس
گام دوم :

ارائه ی مطالب و مفاهیم درس جدید
فعالیت های معلم :
در این مرحله معلم ابتدا فیلم مورد نظر را به نمایش می گذارد و در ضمن آن یا پس از پایان فیلم با سخنرانی و شیوه ی پرسش و پاسخ از دانش آموزان سوالاتی می پرسد تا با استفاده از دانش آنها به فهم مطالب جدید کمک کند . مثلا می گوید : دانش آموزان جدید همان طوریکه در فیلم مشاهده کردید طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی در دریا هم گهگاهی اتفاقاتی رخ می دهد مثلا توفان یکی از آن وقایع است که به صورت باد های شدید به سمت دریا می آیند و امواج دریا را به حرکت درمی آورند و امکان تخریب و یا غرق شدن کشتی ها و قایق ها در آن زیاد است . اما بچه ها به نظر شما در فیلمی که دیدید آن مرد قوی هیکل چگونه نجات یافت ؟ و وقتی که به آن جزیره ی دور افتاده رفت چگونه توانست خود را با شرایط زندگی کردن در آنجا وفق دهد و مخارج زندگیش را فراهم کند ؟
فعالیت ها دانش آموزان :
دانش آموزان در مورد فیلمی که مشاهده کردند با شوق و ذوق بحث و تبادل نظر می کنند و به پرسش های معلم به دقت جواب می دهند . مثلا می گویند : آن مرد قوی هیکل توانست با استفاده از یکی از تخته های جدا شده از کشتی خود را به آن جزیره ی دور افتاده برساند . و در ادامه می گویند : آن مرد برای آن که علم زیادی داشت و می توانست از مواد دور ریختنی لوازم تزئینی بسازد توانست با فروش آن لوازم مخارج زندگیش را فراهم کند و در آنجا زندگی کند .

ارائه درس
گام سوم :

استحکام بخشیدن به ساخت یا ساختار شناختی
فعالیت های معلم :
در این مرحله معلم با اسفاده از پیوند و ارتباط بین تجارب قبلی دانش آموزان و مطالب جدید با استفاده از روش های خلاصه کردن و ارائه ی نکات اصلی درس سعی می کند تا دانش آموزان به فهم مشترکی در مورد مطالب درس جدید برسند . مثلا معلم می گوید : طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی بچه های گلم پس فهمیدید دریا گاهی هم توفانی می شود و خطرناک است و آن حکیم توانست خود را نجات دهد چون با استفاده از علمش توانست به علم آموزی در آن منطقه ی دور افتاده بپردازد و مخارج زندگیش را دربیاورد .
انسان باید همواره در حال آموختن و یاد گرفتن باشد و چیز هایی را به دست آورد که ماندگار باشند . مثلا «علم یا فن ساختن یک وسیله »
فعالیت های دانش آموز :
بعد از روخوانی از روی درس جدید با عنوان «ارزش علم » چکیده ی نکات را بلند بلند می خوانند و نظریا خود را می گویند . در این مرحله موضوع محوری درس در اذهان دانش آموزان نقش بسته و همه ی آنها به فهم مشترکی در مورد ارزش علم رسیده اند .

ارزشیابی پایانی
از دانش آموزان انتظار می رود پس از پایان تدریس به سوالات زیر پاسخ دهند :
«سوالات معلم »
1)«بیاموزید آنچه را آموختنی است و به دست آورید آنچه را که ماندنی است » یعنی چه ؟
2)چگونه حکیم توانست خود را از خطر غرق شدن نجات دهد ؟
3)از درس امروز چه نتیجه ای گرفتید ؟
«پاسخ های دانش آموزان»
1)یعنی تا می توانید علم بیاموزید و چیز هایی را به دست بیاورید که از بین نروند و ماندگار و جاودان باشند .
2)حکیم خود را به یکی از تخته های جدا شده از کشتی چسباند و در دریا بیهوش شد و وقتی بیدار شد در یک منطقه ی دور افتاده است و در آنجا مشغول علم آموزی به جوانان شد و مخارج زندگیش را فراهم می کرد .
3)علم بهترین ثروت هر انسانی است و هر کسی علم داشته باشد می تواند در هر شرایطی خود را نجات دهد

ارائه تکالیف و پایان کلاس
معلم از دانش آموزان می خواهد تا در خانه والدینشان از درس جدید یک بار از آنها املا بگیرند و فعالیت های صفحه ی 40 و 41 کتاب درسی و هم چنین تمرینات کتاب بنویسیم که مربوط به درس «ارزش علم » است را انجام دهند و برای جلسه بعد به کلاس بیاورند . طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی به این ترتیب با تشکر از دانش آموزان به خاطر شرکت در بحث های کلاس و با ذکر یک صلوات کلاس را به پایان می برد .

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی”

مجموعه طرح درس چهارم ابتدایی در واقع یک منبع آموزشی جامع است که به منظور یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح چهارم ابتدایی طراحی شده است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل به تمامی حوزه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی می‌پردازد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه قرار دارند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این قسمت، لیست طرح درس های پایه چهارم دبستان به صورت تکی قرار داده شده است. شما می توانید با کلیک بر روی هر طرح درس، آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی به شما کمک می کنند تا به طور مرتب و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه چهارم دست پیدا کنید. با استفاده از این طرح ها، می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی

طرح درس فارسی چهارم ابتدایی

طرح درس قرآن چهارم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی چهارم ابتدایی

طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی
طرح درس با موضوع ارزش علم فارسی پایه چهارم ابتدایی