طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی درس پرسشگری

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی درس پرسشگری با هدف آشنایی دانش آموزان با زندگی ابوریحان بیرونی تدوین شده است. این طرح درس که شامل 9 صفحه ورد و قابل ویرایش است، برای پایه چهارم دبستان طراحی شده است. هدف کلی این درس، علاقه مند کردن دانش آموزان به آشنایی با سرگذشت دانشمندان و یافتن پاسخ به سوالات خود است.

برای دستیابی به اهداف کلی و جزئی در حیطه ی شناختی، عاطفی و روانی حرکتی، اهداف رفتاری و جزئی نیز تعیین شده است. از دانش آموزان در پایان درس جدید انتظار می رود تا بتوانند نام برخی از دانشمندان ایران را بیان کنند، سرگذشت ابوریحان بیرونی را خلاصه توضیح دهند و فواید یافتن پاسخ به سوالات خود را نام ببرند. همچنین، اهداف جزئی در حیطه ی روانی حرکتی و….

مشخصات کلی
نام درس: فارسی موضوع درس:پرسشگری مقطع: ابتدایی پایه:چهارم جنسیت: تعداد دانش آموان:20

نام مدرسه: نام معلم:

هدف کلی در حیطه ی شناختی: آشنایی دانش آموزان با زندگی ابوریحان بیرونی
هدف کلی در حیطه ی عاطفی: علاقه مند شدن دانش آموزان به آشنایی درباره ی سرگذشت دانشمندان و یافتن پاسخ سوالات خود
هدف کلی در حیطه ی روانی حرکتی: دانش آموزان بتوانندمتن درس را به درستی بخوانند و به سوالات پاسخ دهند.

اهداف رفتاری در حیطه ی شناختی:
پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)بعضی از دانشمندان ایران زمین را نام ببرند.
2)سرگذشتابوریحان بیرونی را خلاصه توضیح دهند.
3)فواید یافتن پاسخ سوال های خود را نام ببرند.

اهداف جزئی در حیطه ی شناختی:
پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)ابوریحان بیرونی را بشناسند.
2)ویژگی های این دانشمند را بشناسند.
3)فواید یافتن پاسخ سوال های خود را بدانند.

اهداف جزئی در حیطه ی روانی حرکتی:
1)کسب توانایی در خواندن کتب مختلف
2)کسب توانایی در خواندن شعر به صورت دسته جمعی
3)بتوانند در گروه های خود داستان زندگی دانشمندان مختلف را به هم گروهی های خود توضیح دهند

اهداف جزئی در حیطه ی عاطفی:
1)تقویت علاقه به خواندن روزانه ی کتاب
2)تقویت علاقه دانستن زندگی دانشمندان ایرانی و اسلامی
3)با دقت گوش دادن به حرف های معلم

ارزشیابی آغازین:
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود به سوالات زیر پاسخ دهند:
1)آیا شما دانشمندان کشورخود را میشناسید؟
2)داستان زندگی آنها را میدانید؟
3)پرسیدن سوال و رسیدن به جواب آن چه فوایدی دارد؟.

اهداف رفتاری ورودی:
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)بعضی از دانشمندان را بناسند
2)داستان زندگی آنها را توضیح دهد
3)رو خوانی صحیحی داشته باشند

روش های تدریس:
تصویر خوانی-پرسش و پاسخ-همیاری و مشارکت-بحث و گفت و گو-توضیحی.

ریوس مطالب:
پرسشگری

وسایل مورد نیاز:
کتاب- -کتاب راهنمای معلم-گچ-تابلو.دفترچه
رسانه های مورد نیاز:

تعداد گروه ها و تعداد افراد گروه:
5 گروه 4 نفری
نحوه ی تعامل دانش آموزان:
دانش آموزان باهم و دانش آموزان با معلم

مدل کلاس:مدل
u
روش گروهبندی:1 دانش اموز قوی، 2 دانش اموز متوسط،1دانش اموز ضعیف

زمان

نحوه ی انجام فعالیت

رسانه هاو
وسایل

روش
تدریس

فعالیت های دانش آموزان

فعالیت های معلم
مراحل
تدریس

5

فردی

جواب دادن به سلام و احوا پرسی معلم
قرار گرفتن در سر جای مناسب خود
توجه به گفته های معلم
دقت به کارهای معلم
جواب دادن به حضور غیاب معلم

سلام و احوال پرسی با دانش آموزان
شروع کلاس با نام ویادو شکر خداوند متعال بخاطر سلامتی و حضور در کلاس
دقت در وضعیت جسمی رو حی و بهداشتی دانش آموزان
نوشتن تاریخ روز کنار تابلو

فعالیتهای
قبل از
شروع
درس:

5

فردی
و
گروهی

جواب دادن به سولات معلم
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان میخواهیم به سوالات زیر پاسخ دهند:

پرسیدن چند سوال از درس قبلی و سنجیدن اطلاعات دانش اموزان

ارزشیابی
آغازین:

زمان
نحوه ی انجام فعالیت

رسانه ها و وسایل

روش
تدریس

فعالیت ها دانش آموزان

فعالیت های معلم

مراحل تدریس

5

فردی

بلند شدن بعضی دانش اموزان گفتن حدیث یا سخنی از بزرگان درباره ی علم و علم اموزی

از دانش آموزان خواسته میشود که اگر کسی حدیثی درباره ی علم و علم آموزی میداند مطرح کندو سپس
مورد تشویق معلم و دانش آموزان قرار میگیرد و کارت تشویق از معلم دریافت میکند.

ایجاد انگیزه

دانش اموزان فعالیت های خواسته شده ی معلم را با دقت و هوشیاری انجام می دهند

ابتدا معلم با نام خدا از دانش اموزان میخواهد که کتاب های خوانداری خود را باز کنند و درس شانزدهم ( پرسشگری) را بیاورند
سپس هر دانش اموز به ترتیب شماره ی کلاسی خود سه خط از روی متن درس میخواند و همین عمل یکبار دیگر نیز تکرار میشود تا دانش اموزان بهتر با متن درس اشنا شوند.
و تمیز دیداری انها بهبود بخشد.
سپس معلم از روی تمرین درست و نادرست میخواند و بعد از چند ثانیه فرصت از دانش اموزانی طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی درس پرسشگری که جواب را میدانند میخواهد تا دست خود را بالا بگیرند و پاسخ صحیح را بگویند.
در ادامه معلم ازدانش اموزان میخواهد تا در گروه های خود جواب سوال های درک مطلب را پیدا کنند و بعد از هر گروه پرسش میکند
در تمرین بعدی معلم بعد از توضیح اجزا و نمودار جمله از دانش اموزان میخواهد با همکاری در گروه ها جواب تمرین را پیدا کنند و در گروه بازگو کنند.
در اخر نیز دانش اموزان همه باهم از روی شعر خرد و دانش میخوانند و انرا برای جلسه ی بعد حفظ میکنند

ارایه درس

نوشتاری :
معلم از دانش اموزان میخواهد با همکاری در گروه های خود تمرین های املا و دانش زبانی را حل کنند و در اخر بعد از پرسش به کامل ترین جواب درست ترین جواب ستاره ی تشویقی میدهد تا به روی شناسنامه ی درس خود بچسبانند.
همین عمل در مورد تمرین املا نیز تکرار میشود و معلم در کنار دانش اموز است طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی درس پرسشگری و نقش تسهیل کننده و همراه را ایفا میکند و نواقص و اشتباهات را گوشتزد میکند.
تمرین هنر و سرگرمی توسط دانش اموز در منزل حل میشود و جلسه ی بعدی با جواب به کلاس ارایه میشود.
در تمرین درک متن معلم یکبار با صدای رسا و شیوا از روی متن میخواند و از دانش اموزان میخواهد که خوب دقت کنند.
سپس به صورت فردی و یا گروهی از دانش اموزان میخواهد که به سوالات جواب بدهند.
بهترین و کامل ترین جواب های گروهی ستاره ی تشویقی دریافت میکند.
در تمرین نگارش هم از دانش اموزان خواسته میشود که یکی از موضوعات را انتخاب کنند و برای زنگ انشا انرا کامل کنند

ارایه ی درس

5

دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند.

دانش آموزان را گروه بندی میکنیم و از انها میخواهیم باهم درباره ی خلاصه درس امروز باهم گفت و گو کنند
خلاصه ای از درس مورد نظر را نوشته و بعد از پاک نویس کردن در گروه خود یکی از اعضای گروه بلند شود و از روی خلاصه بخواند.
سپس پس از ارائه ی نظرات معلم همراه با بچه ها نتیجه گیری نهایی را انجام میدهد.

خلاصه و
نتیجه گیری

5

دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند

سپس به صورت فردی و اتفاقی از بعضی از دانش اموزان درمورد درس مورد نظر سوالاتی پرسیده میشود.

ارزشیابی
پایانی

5

دانش آموزان این کارها را انجام می دهند.

از دانش اموزان خواسته میشود یکبار از روی درس در منزل بنویسند
کلمات سخت درس را پیدا کرده و از روی ان سه بار بنویسند.
تمرین ها را در دفتر نوته و حل کنند.
از روی درس املای شب بنویسند.

تعین تکلیف

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی درس پرسشگری”

مجموعه طرح درس چهارم ابتدایی در واقع یک منبع آموزشی جامع است که به منظور یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح چهارم ابتدایی طراحی شده است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل به تمامی حوزه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی می‌پردازد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش، عربی و هدیه قرآن در این مجموعه قرار دارند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند.

در این قسمت، لیست طرح درس های پایه چهارم دبستان به صورت تکی قرار داده شده است. شما می توانید با کلیک بر روی هر طرح درس، آن را به صورت جداگانه دریافت کنید. این طرح های درسی به شما کمک می کنند تا به طور مرتب و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه چهارم دست پیدا کنید. با استفاده از این طرح ها، می توانید به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید.

طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی

طرح درس علوم چهارم ابتدایی

طرح درس فارسی چهارم ابتدایی

طرح درس قرآن چهارم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی چهارم ابتدایی

طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی درس پرسشگری
طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی درس پرسشگری