طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی نیاز هر روز ما تشکیل شده از 7 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدفهای کلی آشنایی دانشآموزان با انرژی به عنوان نیاز روزانه شکل گرفته است. برای دستیابی به اهداف جزئی، دانشآموزان با شکلهای مختلف انرژی در زندگی و کاربرد انرژی در زندگی روزانه آشنا میشوند. همچنین، اهداف رفتاری شناختی، نگرشی و مهارتی نیز در این درس مورد توجه قرار میگیرند.
برای تدریس این درس، الگویی شامل بازی (مسابقه)، پرسش و پاسخ، انجام آزمایش و مشارکتی در نظر گرفته شده است. از ابزار و وسایل کمک آموزشی نیز از کتاب درسی، ماژیک، تخته، عکس و فیلمهای آموزشی استفاده میشود. با این روشهای تدریس، دانشآموزان بهترین فرصت را برای یادگیری مفاهیم انرژی در دست دارند.
عنوان تدریس :انرژی نیاز هر روز ما کتاب : علوم الگوی تدریس : اعضای تیم
مدرس : پایه :چهارم زمان : 45 دقیقه صفحه15،16،17
هدف کلی
آشنایی دانش آموزان با انرژ ی به عنوان نیاز هرروز
اهداف جزئی
1 . آشنایی دانش آموزان با شکل های مختلف انرژی در زندگی
2 . آشنایی دانش آموزان با کاربرد انرژی در زندگی روزانه
اهداف رفتاری
الف ) شناختی :
1 . دانش آموز بتواند انرژیرا تعریف کند
2 . دانش آموز بتواند وسایلی را که با انرژی کار می کنند را نام ببرد .
ب ) نگرشی ( عاطفی ) :
1 . دانش آموز اهمیتانرژی درزندگیرابداند .
2 . به کاربردانرژی در زندگی روزمره علاقه نشان دهد
ج )مهارتی :
1 . دانش آموز بتواند از انرژی در فعالیت های روزمره استفاده کند .
2 . دانش آموز بتواند انواع انرژی را شناسایی (جدا یا دسته بندی) کند.
3 . دانش آموز بتواند تفاوتانرژی هارابیانکند.
الگوی تدریس
اعضای تیم
روش تدریس
بازی ( مسابقه ) ، پرسش و پاسخ ، انجام آزمایش ، مشارکتی
ابزار و وسایل کمک آموزشی
کتاب درسی ، ماژیک ، تخته ، عکس ، فیلم آموزشی
نحوه گروهبندی
کلاس به شکل ردیفی چیده شود
تعیین رفتار ورودی (ارزشیابی )
الف ) آغازین :
به دلیل اینکه مبحث انرژی است معلم سؤالاتی از کتاب علوم سوم درس سوم “انرژی حرکتی و گرمایی” ازدانشآموزانمیپرسد؛اگردانشآموزاننتوانستندبهسؤالاتپاسخصحیحدهندمعلمیادآوریمیکندونقصهارارفعمینماید. سؤالات که می توان در این بخش پرسید :
• انرژی گرمایی را تعریف کنید؟
• انرژی حرکتی را تعریف کنید ؟
• چند مورد از انرژی های گرمایی و حرکتی نام ببرید؟( اجباری )
ب ) تشخیصی :
درصورتی که دانش آموز اطلاع داشته باشد که برق ، گرما و نور انرژی هستند مورد تشویق قرار می گیرد ( مفاهیم جدید )
ایجاد انگیزه
بچه ها را در زنگ قبل که به طور مثال فارسی دارند به حیاط برده و از آن ها بخواهید مسابقه دو بدهند ، وقتی برنده اعلام شد ، به کلاس بیایید و در کلاس بنشینند ، در کلاس راه بروید و چراغ ها را خاموش و روشن کنید .
اجرای تدریس
ابتدا دانش آموزان را به 3 گروه 5 نفری تقسیم کرده و به تر تیب ذیل عمل می کنیم .
گروهها :
شماره یک: تصویر صفحه 15
شماره دو: تصویر صفحه16 ( مسابقه دو ، ماهیگیری ، چیدن انگور )
شماره سوم : تصویر صفحه 16 (شالیزار ، والیبال ، اتو )
شماره چهارم : تصویر صفحه 17(آسانسور ، بخاری ، جارئ برقی )
شماره پنجم : تصویر صفحه 17( اتو , عقاب )
از هر نفر از اعضای گروه می خواهیم تا موضوع هایی که در تصاویر می بیند برای خود یادداشت کند ، طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی نیاز هر روز ما سپس از گروهها شماره یک ها در کنار هم می نشیند و دو و سه وچهار و پنج ها با هم به بحث پر داخته وپس از بحث دوباره به گروه خود باز گشته و این سری هر گروه در جای خود به بحث پرداخته و آموخته های خود را در اختیار گروه خود قرار می دهند ، در نهایت سرگروه ها مطالب را جمع بندی کرده در کلاس ارائه می دهند . و جاهایی که دانش آموزان دچار اشتباه شدند یا شک داشتند و یا نیاز به اطلاعات جامع تری بود معلم وارد عمل می شود .
جمع بندی
معلمبهکمگفراگیرانمیگویدانرژی انواع مختلفی داردکه شامل انرژی الکتریکی ، گرمایی ، صوتی ، حرکتی می شود که در زندگی ما کاربرد زیادی دارند
معلم از دانش آموزان می پرسد انرژی چه اهمیتی در زندگی ما دارد ؟
دانش آموزان پاسخ می دهند : در تهیه غذاها ، اسان کردن کارها و … از انرژی استفاده می شود .
نتیجه گیری
در این مرحله معلم باید دانش آموزان را به هدف اصلی درس که رسیدن به حیات طیبه است رهنمود شود . یعنی دانش آموز باید از درسی که امروز به آن ها داده اند دریافت کند که این نعمت ، از جانب پروردگار یکتا به انسان ارزانی داده شده است و انسان باید در استفاده درست از آن کوشا بوده و شکرگزار خداوند باشد .
تکلیف پایانی
معلم سؤالاتی مانند پرسش های زیر از دانش آموزان به صورت انفرادی می پرسد .(البته می توان آزمون کتبی هم گرفت ، به صورت تکلیف منزل )
• انرژِی چیست؟• انواع حالت های انرژی را نام ببرید؟
• از انرژی چه استفاده هایی در زندگی روزمره می شود ؟
2ـ از دانش آموزان بخواهید وقتی که به خانه رفتند لیستی از انواع انرژی هایی که در یک روز از آن ها استفاده می کنند طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی نیاز هر روز ما نوشته و به کلاس بیاورند و برای هم کلاسی های خود بخوانند . ( تحقیق )
نام: درس علوم چهارم موضوع: انرژی آب صفحه 19و ابتدای 20
آشنایی دانش آموز با انرژی آب جاری
هدف کلی
آشنایی دانش آموز با تبدیل انرژی آب به انرژی حرکتی(فعالیت).
آشنایی دانش آموز با استفاده از انرژی آب در زندگی روزمره
آشنایی دانش آموز با انجام فعالیت و کارگروهی
آشنایی دانش آموز با استفاده از انرژی آب و باد در گذشته
آشنایی دانش آموز با استفاده از انرژی آب و باد برای تولید انرژی الکتریکی
آشنایی دانش آموز با چگونگی پیش بینی کردن و آزمایش پیش بینی خود.
اهداف جزئی
دانش آموزبه اهمیت آب در تولید انرژی پی ببرد.
دانش آموز فعالیتی را برای تبدیل انرژی آب به انرژی حرکتی تشریح کند.
دانش آموز مثال هایی برای استفاده از انرژی آب و باد در گذشته نام ببرد.
دانش آموز مثال هایی برای استفاده از انرژی آب و باد برای تولید انرژی الکتریکی
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز بتواند با کمک هم گروهی هایش فعالیت را انجام دهد.
دانش آموز با کمک هم گروهی هایش تحقیقی درباره ی چگونگی استفاده از انرژی آب در سد تهیه کند.
حیطه ی مهارتی
دانش آموز به قدرت خداوند در آفرینش بی همتا پی ببرد.
دانش آموز به صرفه جویی در مصرف آب علاقه مند باشد و به دیگران توصیه کند.
حیطه ی نگرشی
پرسش و پاسخ، مشارکتی، انجام فعالیت
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، تخته، ماژیک، سنگ هایی که در رودخانه صیقل خورده اند، سیخ چوبی، لیوان کاغذی، اسفنج فشرده یا یونولیت، قاشق بستنی، گیره ی کاغذ، نخ، چسب نواری،
ابزار و وسایل
در گروه های پنج نفره دور یک میز و رو به روی معلم می نشینند
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی:برای چه کارهایی به انرژی نیاز داریم؟
تاکنون با چند انرژی آشنا شده اند؟
این انرژی ها به چه کار ما می آیند؟انرژی حرکتی چیست؟
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: از قبل یک بطری با خود آورده ایم.
سوال:بچه ها همونطور که دیدیم ما برای انجام زندگی روزمرمون انرژی لازم داریم. به نظرتون آبی که در طبیعته هم میتونه انرژی داشته باشه؟یا این بطری کوچک آب هم دارای انرژیه؟
این سوال را روی تابلو نوشته وبرای جذاب کردن کلاس می توانیم نقاشی آب را روی تخته بکشیم یا از دانش آموزی بخواهیم که اینکار را انجام دهد.
روی تخته می نویسم” از آب هر چیزی را زنده ساختیم”(آیه قرآنی) و از بچه ها می خواهم نظرشان را نسبت به این ایه بیان کنند. تعدادی سنگ صیقل خرده با خود آورده ام. بین گروه ها آن ها را تقسیم می کنم. بچه ها اگر به سنگ های اطرافمان نگاه کنیم سنگ ها گوشه و زاویه دارندبه نظرتان این سنگ ها چرا صاف هستند؟
دانش آموزان در گروه ها مشورت می کنند.
انگیزه سازی
به دانش آموزان می گوییم نظراتشان را بیان کنند. سپس برای تکمیل نظرات می گوییم این سنگ ها با جریان آب در حرکت بوده اند طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی نیاز هر روز ما و این حرکت و ساییده شدن باعث شده است به این شکل دربیایند.از این موضوع چه نتیجه ای می توان گرفت؟
بچه ها باید بگویند انرژی آب سنگ ها را جا به جا کرده است.یا آب هم انرژی دارد چون سنگ ها را جا به جا کرده است.بعد از بیان آن ها بدون آنکه حرفشان را تایید کنیم می گوییم بهتر است با انجام فعالیت گروهی بفهمیمم که آب انرژی دارد یا خیر؟ سپس یکی از دانش آموزان از روی فعالیت می خواند.
دانش آموزان آماده ی انجام فعالیت می شوند.معلم ضمن انجام فعالیت از درست مصرف کردن آب و جلوگیری از هدر دادن آن می گوید و تاکید می کند که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.
پس از انجام آزمایش دانش آموزان با مشورت هم نتیجه گیری می کنند.
سپس معلم از آن ها می پرسد برای اینکه وسیله ای که ساخته ایم جرم بیشتری را جا به جا کندچه راهکارهایی دارید؟
دانش آموزان نظراتشان را بیان می کنند و معلم همه ی آن ها را پای تابلو می نویسد سپس به آن ها کمک می کند تا نظرات خود را آزمایش کنند و به درست یا غلط بودن آن پی ببرند.در نهایت گروهی که پیش بینی های درست تری داشته باشد تشویق می شود. و پیش بینی خود را برای سایرین توضیح می دهد و آن را اجرا می کند.
پیش بینی می توانند مواردی مثل زیاد کردن پره ها،ریختن آب از ارتفاع بالاتر،ساختن فرفره ای بزرگ ترو….باشد
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین ارائه ی تدریس.
ارزشیابی مستمر
از هر گروه به نمایندگی یکی پای تابلو می آید و خلاصه ای از فعالیت های گروهش و آنچه نتیجه گرفته اندارائه می دهد.سپس به این آیه که از آب هرچیز را زنده ساختیم اشاره می کنم و می گویم آب نعمت بزرگی است و ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم پس باید قدر این نعمت بزرگ را بدانیم و هیچوقت عمدا آن را آلوده نکنیم. طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس انرژی نیاز هر روز ما سپس می توان راهکارهایی را برای صرفه جویی در مصرف آب در این قسمت از دانش آموزان سوال کردو راه کارهای عملی تر را با خط خود دانش آموزان نوشت و در کلاس نصب کرد.
جمع بندی و نتیجه گیری
سارابه نظرت آب انرژی داره ؟؟چه جاهایی ممکنه از این انرژی استفاده کنیم؟ برای چه کارهایی؟
زهرا از فعالیتی که انجام دادیم چه چیزی یاد گرفتی؟
مریم انرژی اب می تواند به چه انرژی هایی تبدیل شود؟
مریم چرا به جای بطری از شلنگ آب استفاده نکردیم؟ که فشار آب بیشتر باشه و …
ارزشیابی پایانی
تحقیق کوتاهی با پرسش از خانواده درباره ی سد شهر یا استان خود بنویسند.با خودکار و در حد نصف برگ ََََA4
شعری درباره صرفه جویی آب پیدا کرده و در صورت تمایل حفظ کنند و روی کلاس بخوانند(داوطلبانه).
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.