طرح درس فرهنگ بومی فارسی چهارم ابتدایی درس ازاد این طرح درس شامل 3 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد و اهدافی را در پی دارد که از جمله آن ها می توان به تولید محتوای مناسب، شناخت بیشتر از فرهنگ محلی و آثار ادبی و زبانی منطقه ای، تقویت روحیه ی پشتکار و خدمت به مردم اشاره کرد. در طرح درس فرهنگ بومی فارسی پایه چهارم، دانش آموزان با نمودهای فرهنگی و جلوه های آداب و رسوم و سنت های بومی یا منطقه ای آشنا می شوند و به شناسایی شخصیت های علمی و فرهنگی محل زندگی خود می پردازند. همچنین در فصل پنجم این طرح درس، دانش آموزان با نام آورانی مانند جبار باغچه بان، مهدی آذر یزدی و شهید خرازی آشنا شده و روحیه ی پشتکار و خدمت به مردم را تقویت می کنند.
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی موضوع درس: درس های 8 و 9 درس های آزاد
تهیه کننده: مدت جلسه:45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
اهداف فصل چهارم: فرهنگ بومی
1-تشخیص کاستی های احتمالی کتاب و اقدام به تولید محتوای مناسب،
2- توانایی تولید ماده ی درسی با نظارت و هدایت آموزگاران،
3- پاسخ به نیازهای معلمان، دانش آموزان و اولیا،
4- بهره گیری از تعامل دانش آموزان و خانواده در سازمان دهی و تالیف کتاب،
5- آشنایی با برخی از نمودهای فرهنگی و جلوه های آداب و رسوم و سنت های بومی یا منطقه ای،
6- شناخت بیشتر شخصیت های علمی و فرهنگی محل زندگی،
7- توجه عمیق تر به لهجه، گویش و نشانه های زبان محلی،
8- ایجاد علاقه نسبت به فرهنگ محلی و آثار ادبی و زبانی منطقه ای،
اهداف فصل پنجم: نام آوران
1-توسعه دامنه ی واژگان،
2- تقویت مهارت های چهارگانه ی زبان آموزی،.
3- آشنایی دانش آموزان با اجزای جمله،
4- شناساندن چهره های ماندگار مثل جبار باغچه بان، مهدی آذر یزدی،
5- آشنایی با حماسه آفرینان دفاع مقدس مانند شهید خرازی، عباس بابایی و …،
6- تقویت روحیه ی پشتکار و خدمت به مردم،
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
درس های آزاد فرصتی برای فکر کردن و خلق کردن است تا دانش آموزان و معلم به یاری هم به فرهنگ بومی و نیازهایی که در درس های کتاب به چشم نیامده است، طرح درس فرهنگ بومی فارسی چهارم ابتدایی درس ازاد مطالبی را بازگو نمایند. یعنی در تالیف کتاب مشارکت داشته باشند آنان پس از تالیف درس آزاد می توانند نام خود را در ردیف نام پدیدآورندگان کتاب ثبت کنند.
روش های تولید درس آزاد
• فردی،
• گروهی،
در تولید درس آزاد می توان از توانمندی دانش آموزان در بندنویسی بهره برد.
لازم است معلم به دانش آموزان کمک کند تا چهارچوب متن خود را مشخص نمایند، سپس اقدام به نوشتن کنند.
در تدوین متن می توان از روش های بحث گروهخی، بدیعه پردازی و بارش مغزی بهره برد.
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.