طرح درس آشنایی با ویژگی های دوست خوب هدیه های آسمانی پایه چهارم ابتدایی تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد آشنایی با ویژگی های دوست خوب را به دانش آموزان آموزش می دهد. در این طرح درس، دانش آموزان با وظایف یک مسلمان در برابر دوستان آشنا می شوند و تمایل به انجام وظایف خود در برابر دوستان را پیدا می کنند. همچنین، آنها تلاش می کنند برای انتخاب دوستان شایسته و علاقه به رفع نیاز خود در مورد ارتباط با همسالان بیشتر می شوند. این درس با استفاده از روش های بحث گروهی، سخنرانی و پرسش و پاسخ برگزار می شود و به دانش آموزان کمک می کند تا با پیام قرآنی در ارتباط با دوستی و ارتباط با همسالان آشنا شوند.
نام کتاب درسی: هدیه های آسمانی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی
موضوع درس:درس 11 آشنایی با ویزگی های دوست خوب
تهیه کننده: مدت جلسه:45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار میرود در پایان درس با ویژگی های دوست خوب آشنا شوند.
اهداف رفتاری: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-آشنایی با ویژگی های دوست خوب.
2- آشنایی با وظایف یک مسلمان در برابر دوستان
3- تمایل به انجام وظایف خود در برابر دوستان.
4- تمایل به دوستی با فراد شایسته
5- تلاش برای انجام وظایف خود در برابر دوستان
6- تلاش برای انتخاب دوستان شایسته
7- آشنایی با نیاز خود در ارتباط با همسالان
8- علاقه به رفع نیاز خود در مورد ارتباط با همسالان
9- آشنایی با پیام قرآنی
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب هدیه های آسمانی چهارم ابتدایی – فیلم و تصاویر آموزشی
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
1-نمایش فیلم یا کلیپ تأثیرگذار از رفتار پسندیده با دوستان
2- نوشتن بیت «تو اول بگو با کیان زیستی من آن گه بگویم که تو کیستی» و بحث و گفتوگو در مورد این شعر میتواند آغازگر خوبی برای شروع این درس باشد.
3- قرائت پیام قرآنی درس توسط دانش آموزان یا فایل صوتی آن در ابتدای کلاس.
4- آوردن آینه ای به کلاس درس، نمایشی از چگونگی مواجه با آینه و رفتار افراد نسبت به آن (چند نفر از بچه ها را برای اجرای نمایش از قبل آماده میکنیم).
سؤال: 1 .زمانی که ما آینه را در هر جایی میبینیم، چه حسی به ما دست میدهد؟
2- آینه چگونه با ما صحبت میکند؟
3- آیا تا به حال از آینه ناراحت شدی؟
رسم یک جدول و نوشتن خوبی های آینه
3- آوردن چند آینه به کلاس (آینه ی فرورفته، آینه ی تخت آینه ی برآمده). از دانش آموزان میخواهیم که خود را در هرکدام از آینه ها تماشا کنند و بگویند که دوست دارند که کدام آینه را داشته باشند؟ چرا؟
4- با تهیه تعدادی کارت که بر روی آنها عباراتی نوشته شده، مانند (پدر، مادر، خواهر، برادر، طبیعت، دست، پا، چشم، پیامبران، امامان معصوم، دوست خوب، پدربزرگ، مادربزرگ، دوست بد) از دانش آموزان میخواهیم که از میان کارتهای زیر نعمتهایی که خداوند به ما داده را انتخاب کنند. سپس درخصوص چرایی انتخاب هرکدام از آنها گفتوگو خواهیم کرد.
5- شروع با کارتهایی که برخی از عبارات و ضرب المثلها بر روی آنها نوشته شده است؛ طرح درس آشنایی با ویژگی های دوست خوب هدیه های آسمانی پایه چهارم ابتدایی مانند: الف. دوستی خاله خرسه ب. هرچه از دوست رسد، نیکوست ج. دوست آن باشد که گیرد دست دوست، در پریشان حالی و درماندگی د. تا توانی میگریز از یار بد یار بد بدتر بود از مار بد مار بد تنها تو را بر جان زند یار بد بر جان و بر ایمان زند و مانند این جملات را میتوانیم استفاده کنیم.
در ضمن از دانش آموزان بخواهیم اگر جمله، شعر یا ضرب المثل درباره ی دوست میدانند را در کلاس بخوانند.
ارزشیابی: در پایان تدریس انتظار داریم دانش آموزان:
• نمونه های متنوعی از وظایف یک مسلمان در برابر دوستان را همراه نتیجه ی آنها توضیح دهند.
• ضمن توضیح ویژگی های دوست خوب و راه حفظ دوستی، برای انتخاب دوستان خوب تلاش نمایند.
• برای رفع نیاز خود در ارتباط با همسالان فعالانه تلاش کنند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
پیام قرآنی را صحیح بخوانند و ضمن بیان مفهوم به طور کامل، دربارهی آن توضیح دهند
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.