طرح درس تخت جمشید 1 مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی این طرح درس برای دانشآموزان پایه چهارم ابتدایی در درس مطالعات اجتماعی طراحی شده است و دربارهی تخت جمشید 1 میباشد. هدف این طرح درس، شناخت دانشآموزان از حكومت هخامنشيان و زندگی آنها در آن دورهی تاریخی است. این طرح شامل 5 صفحه ورد و قابل ویرایش است و به همراه زمانی برای اجرا طراحی شده است.
دانشآموزان در این طرح درس با حكومت هخامنشيان آشنا شده، به چگونگي زندگي هخامنشيان علاقهمند شده و از مجموعه اطلاعات بهدست آمده از درس هخامنشيان در زندگي روزمره استفاده میکنند. اهداف کلی شناختی این طرح درس شامل شناخت حكومت هخامنشيان، توضیح در مورد هخامنشيان، نشان دادن قلمرو هخامنشيان روی نقشه، مقایسه هخامنشيان با آریاییها، تهیه نمودار سلسلهی هخامنشي و ارائه نظر خود راجع به زندگی هخامنشيان میباشد.
نام درس: مطالعات اجتماعی اداره آموزش و پرورش تاریخ:
موضوع:تخت جمشید1 آموزشگاه: زمان:45* 3دقیقه
پایه:چهارم ابتدایی مجری:
– با حكومت هخامنشيان آشنا شوند ( حيطهي شناختي)
– به چگونگي زندگي هخامنشيان علاقهمند شوند (حيطهي عاطفي)
– از مجموعه اطلاعات بهدست آمده از درس هخامنشيان در زندگي روزمره استفاده كنند (حيطهي رواني، حركتي)
اهداف کلی
شناختی:
دانش آموز بتواند:
1-حكومت هخامنشيان را توصيف كنند. ( دانش )
2-در مورد هخامنشيان توضيح دهند. ( درك و فهم )
3-قلمرو هخامنشيان را روي نقشه نشان دهند. ( كاربرد )
4-هخامنشيان را با آرياييها مقايسه كنند. ( تجزيه و تحليل )
5-از سلسلهي هخامنشي نموداري تهيه كنند. ( تركيب )
6-نظر خود را راجع به زندگي هخامنشيان ارائه دهند. ( تركيب )
اهداف رفتاری
عاطفی:
1-با دقت به درس گوش دهند. ( دريافت )
2-در مورد مطالب درس بحث كنند. ( واكنش )
3-در بيان مطالب درسي پيشقدم شوند. (ارزش گذاري )
4-در مورد مطالب درس داوري كنند. (دروني كردن ارزش ها )
5-مطالب درسي را تنظيم كنند. ( سازمان بندي )
مهارتی:
1-در مسافرت به شيراز مكانهاي هخامنشيان را شناسايي كنند. ( عادي شدن )
2-براي پيشرفت كشور راهكار ارائه دهند. ( اجراي مستقل )
-پخش نمایش مستند از تخت جمشید1
2-پرشس درباره ی سفر های بچه ها به جاهای باستانی و دیدنی شیراز
3-نمایش عکس
4-تعریف یک داستان جذاب از یکی از پادشاه ها
{-روش پرسش و پاسخ ( مرور داستان درس قبل)
-روش قصه گویی( درس را به شکل قصه ارائه می دهیم)
-روش نمایشی}
فعالیت های قبل از تدریس
گچ یا ماژیک ـتخته سیاه یا وایت برد – عکس یا اسلاید – رایانه
وسایل و رسانه های آموزشی
شروع با نام خدا، سلام و احوال پرسی،حضور و غیاب و برقراری رابطه عاطفی ،دقت به وضعیت روحی و جسمی دانش آموزان ،گرامی داشتن مناسبت های خاص
زمان
فعالیت مقدماتی
5
سوالاتی راجب تخت جمشید و تاریخ هخامنشیان می پرسیم .
5
ارزشیابی تشخیصی
نشان دادن تصاویر و عکس های مرتبط به هخامنشیان و تاریخ
5
آماده سازی و ایجاد انگیزه
فعالیت های حین تدریس
15
ارائه درس
فعالیت های دانش آموز
فعالیت های معلم
-دانش آموز به دقت به توضیحات معلم گوش می دهند.
ـنظم کلاس و سکوت را رعایت می کنند.
-نهایت همکاری را در تمام مراحل تدریس با معلم خود انجام دهد.
– به سوالات معلم پاسخ دهد
.
– معلم با ایجاد محیطی آرام و صمیمی چند تن از دانش آموزان را پای تخته فرا می خواند تا اطلاعات بچه ها از تخت جمشید وتجربه ی آنها در سفر به شیراز را بشود.
-موارد مهم درس را توضیح می دهد بدین نحو که سوالاتی در ذهن دانش آموزان بوجود می آورد و سپسبا ارئه رهنمودهایی در رسیدن دانش آموز به پاسخ کمک می کند. طرح درس تخت جمشید 1 مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی – در حین درس سوالاتی از دانش آموزان می پرسد تا از توجه آنان اطمینان حاصل کند.
-دانش آموزان را در فرآیند تدریس درگیر نماید.
معلم ازیکی از دانش آموزان می خواهد درس را روخوانی نماید ،سپس آنچه را که از درس فهمیده است رابازگو کند.آنچه توسط دانش آموزان اشاره نشده بیان گردد.معلم نتیجه درس را در جملات زیر بیان کی کند:
-بچه ها می بایست از کارهای داریوش مطلع شوند و به گذشته ی کشورشان افتخار کنند..
– فواید ضرب سکه و احداث چاپارخانه را بگویند.
جمع بندی و نتیج گیری
1-به نظر شما مقررات خانه چگونه به وجود آمده اند؟
2- از مقرراتی که در خانه باید رعایت کنیم ،چند مورد را نام ببرید.
3-شما به عنوان عضوی از خانه اگر وظایف خود را انجام ندهید، چه مشکلاتی متوجه شما می شود؟
ارزشیابی پایانی
فعالیت های تکمیلی
از دانش آموز بخواهیم فعالیت های زیر را خارج از کلاس انجام دهد:
1-درس را مطالعه کرده و سئالات آنرا پاسخ دهد
2-مقرراتی را که باید در خانه رعایت کنند بکشند و در کلاس به نمایش بگذارند
3-انشائی با موضوع مقررات بنویسند
4-فعالیت های کتاب را انجام دهند.
تعین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.