طرح درس حل مسئله ریاضی چهارم ابتدایی شامل 8 صفحه ورد قابل ویرایش است که به عنوان طرح درس پایه چهارم دبستان طراحی شده است. نام کتاب درسی این درس “ریاضی” می باشد و برای دانش آموزان مقطع تحصیلی چهارم ابتدایی تهیه شده است. این درس به بحث و حل مسائل مربوط به عددهای مخلوط و مقایسه کسرها با صورت برابر می پردازد. هدف کلی این درس، آشنایی دانش آموزان با عدد مخلوط و مقایسه کسرهایی با صورت برابر است. همچنین، در این درس انتظار می رود دانش آموزان به اعداد مخلوط، مفهوم عدد مخلوط و مقایسه کسرها با صورت برابر آشنا شوند. برای رسیدن به این اهداف، روش های یاددهی – یادگیری متنوعی مانند بحث گروهی، سخنرانی و همیاری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، ارزشیابی تشخیصی نیز با استفاده از سوالاتی از درس قبل انجام می شود تا میزان درک دانش آموزان از مطالب یادگرفته شده را بسنجد.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی
موضوع درس: درس 6 حل مسئله
تهیه کننده: مدت جلسه:
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی دانش آموزان با عدد مخلوط و مقایسه کسرهایی با صورت برابر اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
1-به اعدادی که دارای یک قسمت عدد صحیح و یک قسمت عدد کسری باشند عدد مخلوط می گویند.
2- اگر دو کسر دارای صورت برابر باشند کسری بزرگتر است که دارای مخرج کوچکتر باشد.
3- یکی از راهبردهای حل مسئله ساده سازی آن است.
اهداف رفتاری: انتظار می رود بعد از پایان این درس دانش آموزان بتوانند:
1-اعداد مخلوط را در بین سایر اعداد شناسایی کنند.
2- مثال هایی از عدد مخلوط بزنند.
3- معنی یک عدد مخلوط را بگویند.
4-کسرهایی با صورت مساوی را مقایسه کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
وسایل لازم : 2 مثلث سه قسمتی رنگ شده و یک قسمت رنگ شده از سه قسمت مثلث
معلم: بچه ها، این جلسه می خواهیم با یک نوع عدد در ریاضی به نام عدد مخلوط آشنا شویم به همین منظور من تعدادی اشکال در اختیار هر گروه قرار می دهم طرح درس حل مسئله ریاضی چهارم ابتدایی شما بعد از دریافت این اشکال آنها را به طور افقی در کنار هم قرار دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حالا کسر مربوط به کل شکل ها را بنویسید.
شاگردان:
معلم: چه نوع کسری است؟
شاگردان: بزرگتر از واحد.
معلم: کسر واحد در اینجا چه کسری می شود؟
شاگردان:
معلم: از کجا فهمیدید؟
شاگردان: از مخرج
معلم: در درون چند تا می توان جدا کرد و چقدر باقی می ماند؟
شاگردان: 2 تا، باقی می ماند.
معلم: یعنی می شود نوشت
شاگردان: بله
معلم: پس به جای عدد یک می نویسیم می شود
اگر جمع کنیم می شود
بچه ها، به عدد یک عدد مخلوط می گویند و معنی آن این است که عدد 2 با جمع شده است حالا شما فکر کنید و بگویید عدد مخلوط چه عددی است؟
شاگردان: عددی است که دارای یک قسمت عدد صحیح و یک قسمت عدد کسری است.
معلم: ضمن تایید، حالا هر گروه 3 عددمخلوط بنویسید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
راهبرد تبدیل مسئله دشوار به ساده
معلم: خوب بچه ها، من در اختیار شما دو نوار قرار می دهم شما یکی از آنها را به سه قسمت مساوی و یکی از آنها را به پنج قسمت مساوی تقسیم کنید.
شاگردان: دستور کار و فعالیت اعلام شده را اجرا می کنند. (عمودی تقسیم می کنند.)
معلم: بچه ها تقسیم کردید؟
شاگردان: بله
معلم: حالا بچه ها، از هر کدام یک قسمت را رنگ کنید. شاگردان: از هر نوار یک قسمت را رنگ می کنند.
معلم: از نوار اول (سه قسمتی) چه کسری رنگی است؟
شاگردان:
معلم: را در تخته سیاه می نویسد و می پرسد در نوار دیگر (پنج قسمتی) چه کسری رنگی است؟
شاگردان:
معلم: کمی با فاصله را رو به روی می نویسد؛ و می گوید حالا بچه ها شما این دو نوار را در کنار هم قرار دهید و مشخص کنید کدام نوار قسمت رنگی بیشتری دارد.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند و دو نوار را به طور افقی در کنار هم قرار می دهند و میزان قسمت رنگی آنها را با یکدیگر مقایسه می کنند و می گویند یک سوم قسمت رنگی بیشتری دارد.
معلم: پس من بین چه علامتی بگذاریم؟
شاگردان: بیشتری <
معلم: ضمن اشاره به یک سوم می پرسد: بچه ها کدام قسمت این دو کسر با هم برابرند؟
شاگردان: صورت آنها
معلم: حالا بچه ها من یک نوار دیگر به شما می دهم شما آن را به شش قسمت مساوی تقسیم کنید و یک قسمت آن را رنگ کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کند. (به طور عمودی تقسیم می کنند).
معلم: چه کسری از نوار شما رنگی است؟
شاگردان:
معلم: را روی تخته می نویسد و می گوید بچه ها نوار را که قبلا آماده کرده اید را درآورید و در کنار این نوار قرار دهید و ببینید که کدام یک رنگ بیشتری دارد؟
شاگردان: دو نوار را از سمت رنگی به طور افقی در کنار هم قرار می دهد و به مقایسه ی قسمت رنگی آنها می پردازند و مشخص می کنند که بیشتر از است.
معلم: کدام یک از نوارهای شما قسمت رنگی بیشتری دارد؟
شاگردان:
معلم: پس من بین چه علامتی بگذارم؟
شاگردان: کمتری
معلم ضمن اشاره به و می پرسد کدام قسمت این دو کسر با هم برابر است؟
شاگردان: صورت آنها
معلم: بچه ها حالا به تخته سیاه نگاه کنید در کسرهایی که با هم مقایسه کردیم صورت آنها برابر بود. طرح درس حل مسئله ریاضی چهارم ابتدایی حالا من از شما می خواهم تا با هم مشورت نمایید و بگویید که دو کسری را که دارای صورت مساوی هستند کدام کسر بزرگ تر است؟ شاگردان: بعد از مشورت باید کشف کنند هر گاه دو کسر که صورت مساوی داشته باشند کسری بزرگ تر است که مخرج آن کوچک تر باشد.
معلم: توضیحات تکمیلی را ارائه می دهد.
20دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.