طرح درس روشن ترین شب هدیه های آسمانی پایه چهارم ابتدایی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف اصلی این طرح درس، آشنایی دانش آموزان با اهمیت عید مبعث و مراسم آن است. در این درس، دانش آموزان با پیام قرآنی مربوط به عید مبعث نیز آشنا می شوند. روش های یاددهی- یادگیری در این درس، تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی و پرسش و پاسخ است. همچنین از رسانه های آموزشی، کتاب هدیه های آسمانی چهارم ابتدایی، فیلم ها و تصاویر آموزشی استفاده می شود. در نهایت، ارزشیابی تشخیصی با پرسش سوالات مربوط به درس قبل از دانش آموزان صورت می گیرد.
نام کتاب درسی: هدیه های آسمانی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی
موضوع درس:درس 10 روشن ترین شب
تهیه کننده: مدت جلسه:45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار میرود در پایان درس با اهمیت عید مبعث آشنا شوند.
اهداف رفتاری: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-آشنایی با عید مبعث و مراسم آن
2- اشتیاق به شرکت در مراسم عید مبعث
3- مشارکت در برگزاری مراسم عید مبعث
4- آشنایی با پیام قرآنی
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب هدیه های آسمانی چهارم ابتدایی – فیلم و تصاویر آموزشی
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
1-نمایش قسمتی از فیلم کارتونی «محمد فرستادهی خدا» زمانی که در غار حرا به پیامبری انتخاب شد.
2- قرائت پیام قرآنی توسط یکی از دانش آموزان کلاس یا پخش فایل صوتی این آیه.
3- نمایش تصاویری از «مسجدالحرام، مسجدالنبی، غار حرا، کوه نور» شروع خوبی برای ورود به گفتوگو در خصوص مبعث پیامبر اکرم (ص) است. دانش آموزان باید ارتباط میان این تصاویر را با جملاتی کوتاه بیان کنند.
4- تزیین کلاس درس با نوارها و کاغذهای رنگی و نصب نقاشی هایی که از قبل از دانش آموزان خواسته ایم تا در مورد انتخاب حضرت محمد (ص) به پیامبری رسم کنند.
5- عبارت «نور» را روی تابلوی کلاس مینویسم و از ویژگی های آن گفتوگو میکنیم. طرح درس روشن ترین شب هدیه های آسمانی پایه چهارم ابتدایی یا جدولی را روی تابلوی کلاس رسم میکنیم و در یک ستون ویژگی های نور و در ستون دیگر مشخصات تاریکی را عنوان میکنیم. ارتباط ویژگی های »نور، تاریکی» با عنوان درس در چیست؟
6- همخوانی شعر «مروارید مکّه» در ابتدای تدریس میتواند بهترین شروع باشد.
7- تهیه ی کارتهایی که بر روی آنها عبارات «برگزیده شدن، بعثت، امین، غار حرا، جبرئیل، آیهی سوره ی علق، و… » مینویسیم و از دانش آموزان میخواهیم که یکی از کارتها را بردارند و درباره ی کارت انتخاب شده یک دقیقه صحبت کنند. 8- پذیرایی از دانش آموزان با آوردن شکلات و شیرینی به کلاس و متمایز کردن این روز از تدریس با سایر روزهای دیگر نیز میتواند شروع خوبی برای درس باشد.
ارزشیابی: در پایان تدریس انتظار داریم دانش آموزان:
• عید مبعث را به عنوان یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان به طور کامل معرفی میکند و درباره ی مراسم آن توضیح دهند.
• در مراسم عید مبعث مشارکت کنند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
پیام قرآنی را صحیح بخوانند و ضمن بیان مفهوم به طور کامل درباره ی آن توضیح دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.