طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ماشین ورودی خروجی ماشین حساب طرح درس شامل ۶ صفحه ورد قابل ویرایش است که با هدف آشنایی دانشآموزان با محیط چندضلعی و بدستآوردن آن از طریق ماشین حساب تهیه شده است. در این درس، اهداف جزئی شامل استفاده از روابط برای بدست آوردن محیط مثلث و مربع، بیان مفهوم اعداد ورودی و خروجی در ماشین حساب و همچنین کاربرد ماشین حساب در محاسبات ریاضی میباشد. روشهای یاددهی و یادگیری در این درس شامل بحث گروهی، سخنرانی و همیاری است که دانشآموزان را به یادگیری بهتر این مفاهیم ریاضی کمک خواهد کرد.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی
موضوع درس: درس 4 ماشین ورودی – خروجی (ماشین حساب )
تهیه کننده: مدت جلسه:
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی دانش آموزان با محیط چند ضلعی و بدست آوردن آن با استفاده از ماشین حساب
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
1-برای بدست آوردن محیط مثلث متساوی الضلاع از رابطه زیر استفاده می شود:
اندازه ی یک ضلع ×3 = محیط مثلث متساوی الضلاع
2- برای بدست آوردن محیط مربع از رابطه زیر استفاده می شود:
اندازه ی یک ضلع ×4 = محیط مربع
3- از روی محیط مربع می توان اندازه یک ضلع مربع را بدست آورد.
4- ماشین حساب می تواند محاسبات ریاضی را انجام دهد و پاسخ را بگوید. به اعدادی که بر روی ماشین حساب مینویسیم اعداد ورودی و عددی که ماشین حساب بعد از انجام محاسبات می نویسد عدد خروجی می گویند.
اهداف رفتاری : انتظار می رود که بعد از پایان این درس دانش آموزان بتوانند:
1-با استفاده از رابطه محاسبه محیط مثلث و مربع محیط آنها را بدست آورند.
2- با در دست داشتن اندازه محیط مربع اندازه یک ضلع مربع را بدست آورند.
3- با استفاده از ماشین حساب محیط یک مثلث یا مربع را حساب کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
نحوه تدریس محیط مثلث
معلم: یک مثلث نشان می دهد و می پرسد این چه شکلی است؟
شاگردان: مثلث
معلم: بچه ها می خواهیم با نحوه محاسبه محیط مثلث آشنا شویم. به هیمن خاطر در اختیار گروه یک مثلث قرار می دهم و از شما می خواهم اندازه ی ضلع های این مثلث را به طور دقیق اندازه گیری نمائید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم : آیا اندازه ی ضلع های مثلث همه با هم برابرند؟ چند شده است؟
شاگردان : بله، 4
معلم: آیا می دانید که اگر این سه عدد را با هم جمع کنید محیط بدست می آید.
شاگردان: بله
معلم: پس جمع کنید:
شاگردان : 12=4+4+4
معلم : آیا می توانید با استفاده ا ضرب نیز محیط این مثلث را بدست آورید؟
شاگردان: بله
معلم : بدست آورید:
شاگردان: 12= 4×3
معلم: درست است بگویید چرا 3 در 4 ضرب کردید؟
شاگردان : چون سه تا 4 داشتیم.
معلم: 3 چی بود 4 چی بود؟
شاگردان: 3 تعداد ضلع ها و 4 اندازه هر ضلع
معلم : چه نتیجه ای می گیرید؟
شاگردان:
اندازه ی یک ضلع × 3 = محیط مثلث متساوی الضلاع
معلم: حالا بچه ها محیط این مثلث را با استفاده از ماشین حساب به دست آورید. طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ماشین ورودی خروجی ماشین حساب برای این کار ابتدا عدد 3 را بنویسید و بعد علامت × و بعد عدد 4 را، عددی را که ماشین حساب می نویسد پاسخ شماست.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: پاسخ چند شد؟
شاگردان: 12
معلم: همان عدد قبلی شما
نحوه تدریس محیط مربع
معلم: یک مربع را نشان می دهد و می پرسد این چیست؟ شاگردان: مربع
معلم: بچه ها می خواهیم نحوه بدست آوردن محیط مربع را یاد بگیریم. به همین خاطر در اختیار هر یک از شما یک مربع مقوایی قرار می دهم از شما می خواهم اندازه ضلع های آن را به طور دقیق اندازه گیری نمائید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می نمایند.
معلم: آیا اندازه ضلع های مربع همه با همه برابر شدند؟ چند شدند؟
شاگردان: بله، 5
معلم: آیا می دانید اگر این عددها را با هم جمع کنید محیط مربع بدست می آید؟
شاگردان: بله
معلم: پس جمع کنید:
شاگردان: 20= 5+5+5+
معلم: آیا می توانید با استفاده از ضرب نیز محیط این مربع را بدست آورید؟
شاگردان: بله
معلم: بدست آورید:
شاگردان. 20=5×4
معلم: درست، چرا 4 را در 5 ضرب کردید؟
شاگردان: چون 4 تا 5 داشتیم.
معلم: 4 چی بود؟ 5 چی بود؟
شاگردان: 4 تعداد ضلع های مربع 5 اندازه ضلع ها
معلم: چه نتیجه ای می گیرید؟
شاگردان: اندازه ی یک ضلع ×4 = محیط مربع
معلم: درست است، حالا بچه ها اندازه محیط این مربع را مثل مثلث با استفاده از ماشین حساب بدست آورید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: پاسخ چند شد؟
شاگردان: 20
معلم: همان عدد قبلی
معلم: بچه ها حالا اگر محیط یک مربع 24 باشد اندازه یک ضلع آن چقدر می شود؟
شاگردان: 6
معلم: از کجا فهمیدید؟
شاگردان: اندازه یک ضلع را در 4 ضرب می کردیم محیط بدست می آمد حالا اگر اندازه محیط را در 4 تقسیم کنیم اندازه ضلع بدست می آید.
معلم: با تایید و توضیحات تکمیلی تدریس را کامل می کند.
20دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.