طرح درس زیستگاه علوم چهارم ابتدایی تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با هدف آشنایی آنان با مفاهیم زیستگاه و حفاظت از آن طراحی شده است. این طرح درس شامل اهداف کلی و جزئی، حیطه های شناختی، مهارتی و نگرشی است. قبل از کلاس، فعالیت هایی برای ایجاد آمادگی دانش آموزان برای درس انجام می شود. در این طرح درس، روش های تدریس مختلفی از جمله حل مسئله، پرسش – پاسخ، سخنرانی و نمایشی بکار گرفته می شود تا بتواند درک دانش آموزان از مفاهیم زیستگاه را بالا برود.
هدف اصلی این طرح درس، آشنایی دانش آموزان با مفهوم زیستگاه و نحوه حفاظت از آن است. این طرح درس با بکارگیری حیطه های شناختی، مهارتی و نگرشی، تلاش می کند تا دانش آموزان را برای حفاظت از زیستگاه ها آماده کند و آنان را به ارائه راه حل هایی برای حفاظت از زیستگاه های مختلف تشویق کند.
نام و نام خانوادگی: نام مدرسه: نام کلاس: چهارم تعداد دانش آموزان: 22
موضوع: زیستگاه ص 99 نام کتاب: علوم زمان تدریس: 45 تاریخ:
فعالیت های قبل از کلاس
هدف کلی
آشنایی دانش آموزان با زیستگاه
اهداف
جزئی
1- آشنایی دانش آموزان با مفهوم زیستگاه
2_ آشنایی دانش آموزان با زیستگاه های موجودات زنده
3_ آشنایی با انواع زیستگاه
اهداف عملکردی
حیطه ی شناختی
1_ دانش آموز مفهوم زیستگاه راتعریف کند
2_ دانش آموز چند نمونه زیستگاه مثال بزند.
3_ دانش اموز راههای حفاظت از زیستگاه را نام ببرد.
حیطه ی مهارتی
1_ د انش آموز بتواند برای حفاظت از زیستگاههای مختلف راه حل ارائه دهد.
حیطه ی نگرشی
1- به حفظ زیستگاه ها علاقه نشان دهد و پیشنهاداتی ارئه دهد.
الگوی تدریس
روش تدریس
حل مسئله، پرسش – پاسخ، سخنرانی، نمایشی
ابزار و وسایل
کتاب- تابلو- وایت برد-مقداری خاک باغچه-قاشق یک بار مصرف-
یک ظرف گود- ظرف آب
فعالیت های مقدماتی
چیدمان کلاس
به صورت گروهی در کلاس می نشینند
آمادگی
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، 3
ارزش یابی
.آغازین
ورودی
با روش پرسش-پاسخ از درس گذشته را از دانش آموزان می پرسم و مطالب مهم 5
را یادآوری می کنم.
تشخیصی
با پرسش های مشخص میزان آشنایی دانش آموز را نسبت به بحث 5
می سنجیم.
ارائه ی محتوا
مرحله اول بیان مسئله: ابتدا با طرح یک پرسش دانش آموزان را به چالش می کشانیم.
اگر مقداری آب روی خاکی که درون آن کرم وجود دارد بریزیم چه اتفاقی می افتد؟ چرا؟
مرحله دوم جمع آوری اطلاعت و داده ها: سپس بچه ها را به 3 گروه تقسیم می کنم و از هر گروه
یک دانش آموز را انتخاب کرده و از آن ها می خواهیم با گردش در فضای باز (باغچه مدرسه)،
مقداری خاک باغچه تهیه کنند و به کلاس بیاورند.
مرحله سوم فرضیه سازی: مقداری آب را روی خاک باغچه می ریزیم و بچه ها در گروه مشورت
می کنند و پیش بینی می کنند چه اتفاقی برای کرم ها می افتد.
مرحله چهارم آزمودن فرضیه: از دانش آموزان می خواهیم آزمایش را در گروه های خود انجام دهند
و به دقت مشاهده کنند که چه اتفاقی می افتد و مشاهدات خود را ثبت کنند
مرحله پنجم نتیجه گیری، تعمیم و کاربرد:
از گروه ها می خواهم مراحل انجام دادن کار و فرضیه خود را بیان کنند و نتایجی را که بدست 25
آورده اند مطرح کنند و بقیه دانش آموزان نظر خود را بیان کنند همه ی گروه ها گزارش خود را ارائه
می دهند و در نهایت دانش آموزان به این نتیجه می رسند که وقتی آب روی خاک میریزیم کرم ها از خاک بیرون می آیند.
سپس به بچه ها توضیح می دهیم که این خاک برای کرم خاکی یک زیستگاه است و آن ها را با مفهوم زیستگاه آشنا می کنیم. طرح درس زیستگاه علوم چهارم ابتدایی درباره ی زیستگاه های مختلف صحبت می کنم و آن ها را به تصاویر صفحه ی 104 کتابشان (زیستگاه های مختلف) ارجاع می دهم و از آن ها می پرسم زیستگاه ماهی کجاست؟ زیستگاه پروانه کجاست و… و از آن ها می خواهیم با توجه به تصاویر به این سوالات پاسخ دهند.
سپس با پخش یک فیلم درباره ی آلودگی محیط زیست و در پایان درباره نقش انسان در حفظ یا
تخریب زیستگاه گفت و گو می کنیم. سپس درباره ی آلودگی زیستگاهها توسط انسان ها یک کلیپ
پخش می کنم و از بچه ها می خواهم در گروههای خود مشورت کنند و هر گروه روی یک کاغذ راهکارهایی برای حفاظت از زیستگاه ها را یادداشت کند و سرگروه ها این مطالب را در کلاس بخوانند
و درباره ی مطالب خوانده شده با بچه ها بحث می کنیم.
ارزشیابی مستمر
در حین درس سوالاتی را از دانش آموزان می پرسم تا از یادگیری آن ها اطمینان حاصل نمایم.
از جمله: زیستگاه کرم خاکی کجاست؟
زیستگاه ماهی کجاست؟ و…
جمع بندی
هدف کلی درس را که آشنایی با زیستگاه و انواع آن می باشد به طور خیلی خلاصه برای دانش آموزان 2 توضیح می دهم
ارزشیابی پایانی
تعدادی کارت را که از قبل آماده کرده ام روی تابلو می چسبانم و از دانش آموزان می خواهم مفاهیم مرتبط را به هم وصل نمایند.
(روی کارت ها تعریف زیستگاه و انواع زیستگاه، موجوداتی که در آن زیستگاه ها زندگی می کنند 5
نوشته می شود.
تکلیف منزل
از دانش آموزان می خواهیم هرکدام درباره ی یک زیستگاه، ویژگی های آن، موجوداتی که در آن
زندگی میکنند و راههای حفاظت از آن دو بند بنویسند.
مشخصات
معلم : موضوع : موجودات زنده و غیرزنده پایه :چهارم کتاب : علوم صفحه 99 تـــا 101 سر زنجیره های غذایی تاریخ : …….
هدف کلی
آشنایی با موجودات زنده و غیر زنده و چگونگی زندگی آنها
اهداف جزئی
دانش آموزان پس از پایان تدریس باید :
بتوانند موجود زنده را تعریف کنند .
موجودات غیر زنده را تعریف کنند .
چن نوع موجود زنده نام ببرند .
چند نمونه موجود غیر زنده نام ببرند .
در فعالیت های کلاسی شرکت کنند .
در حل و پرکردن جداول کتاب فعال باشند
نسبت به یادگیری درس رغبت نشان دهند .
وسایل کمک آموزشی
کتاب
روش تدریس
گردش علمی _ پرسش و پاسخ و مشاهده
ارزشیابی آغازین
ورودی :
چند گیاه بدون دانه نام ببرند
قسمت های مختلف یک گل را نام ببرند
از راه های محافظت از گیاهان چند مورد را مثال بزنند .
تشخیصی :
بچه ها کیا حیاط خونشون باغچه داره ؟
تا حالا به باغچه توی حیاط خونتون دقت کردین ؟
تا حالا به گل کاری توی بلوارا و میدونای شهر دقت کردین ؟
چی دیدین توشون ؟
ایجاد انگیزه
برای ایجاد انگیزه بچه ها را به فضای سبز مدرسه برده و در مورد چیزهایی که در فضای سبز میبینند صحبت کرده .
ارائه محتوا
معلم بعد از سلام و احوال پرسی حضور غیاب را انجام داده و سپس ارزشیابی ورودی و تشخیصی را انجام داه طرح درس زیستگاه علوم چهارم ابتدایی سپس برای ایجاد انگیزه و ورود به مبحث درس از بچه ها می خواهد ک کتاب و مداد خود را بردارند تا به گردش علمی بروند .
وقتی به فضای سبز رفتند از آنها می خواهیم دو دقیقه محیط اطراف خود را به خوبی مشاهده کنند و سپس سوالاتی درمورد چیزهایی که دیده اند می پرسیم اینکه چه چیهایی دیده اند ؟ آیا جان دار بوده اند یا بی جان ؟
سپس از آنها میخواهیم که مشاهدات خود را به دو گروه جاندار و بی جان تقسیم کنند و در مرحله آخر بگویند که موجودات زنده ای را که نوشته اند هر کدام از چه چیزی تغذیه می کنند . ( با انجام هر مرحله نتیجه را در کتاب نوشته )
نتیجه گیری
برای نتیجه گیری از آنها می پرسیم که موجودات زنده و غیر زنده چه شباهت و تفاوت هایی دارند ؟ که اگر جواب این سوال را بتوانند بدهند یعنی به درک درستی از درس رسیده اند
ارزشیابی پایانی
برای نتیجه گیری از مباحث گفته شده از آنها می خواهیم که هر دو دانش آموز مطالبی را که یاد گرفته اند برا هم تکرار کنند و به هم امتیاز از یک تا پنج بدهند .
تعیین تکلیف
اسم موجودات زنده ای را که درفضای خانه خود میبینند را بنویسند و به کلاس بیاورند .
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.